Від Кубрика до Скорсезе: Фільми, які забороняли у різних країнах
У різні часи держави постійно намагались цензурувати ті чи інші культурні явища. Причиною тому були прояви реалігійних тем, сексуальності та ще чого завгодно у роботах митців. Не оминула цензура і кінематограф: у різний час “під роздачу” потрапили такі видатні режисери, як Спілберг, Кубрик, Скорсезе та інші.
Zaborona.com обрала найцікавіші фільми, які забороняли у різних країнах світу, та пояснює, чому так сталось.
“Індіана Джонс і Храм Долі” (1984)
Стівен Спілберг
Друга частина саги про археолога та шукача пригод Індіану Джонса (Гаррісона Форда). Події картини відбуються в Індії. За сюжетом він намагається допомогти мешканцям невеликого селища і повернути їм викрадений артефакт. Звісно ж, усе це він робить ризикуючи життям.
Картина була заборонена в Індії, через неправдиве зображення індусів. У фільмі вони постають антагоністами героя Джонса і роблять нетипові навіть для індійських традицій речі: їдять маленьких змій, суп з очних яблук, оходжені мавп’ячі мізки та різних жуків. Фільм створює досить карикатурний образ індусів. Та навіть це не завадило йому отримати рейтинг 85% на впливовому кіноресурсі Rotten Tomatoes та безліч фанатів з усього світу.
“Механічний апельсин” (1971)
Стенлі Кубрик
Картина культового американського режисера, знята за однойменною книгою англійского письменника Ентоні Берджеса. Сюжет “Механічного апельсину” розгортається у недалекому майбутньому. Головний герой – хлопець на і’мя Алекс, котрий грабує, ґвалтує та чинить інші протизаконні дії. Вся історія повністю присвячена тим чи іншим проявам жорстокості. Фільм отримав 4 номінації на кінопремію “Оскар”.
Екранізація Кубрика була заборонена в Південній Кореї, Східній Африці (до 1984 року), Ірландії (до 2000-го) та у Сингапурі (до 2011-го) через сцени насильства та зґвалтування. Картина мала найжорсткіший рейтинг Х у США, але в 1973 році його зменшили до менш жорсткого – R. Також “Механічний апельсин” було важно десь подивитись у Великобританії аж до 1999-го, року коли помер Кубрик.
“Інтерв’ю” (2014)
Еван Голдберг та Сет Роген
Американський комедійний бойовик, головні ролі у якому зіграли Сет Роген та Джеймс Франко. Це історія журналіста Девіда Скайларка, який потрапляє у скандальну історію пов’язану з Ким Чен Ином, КНДР, агентами ЦРУ, дивними наркотичними пластирами та іншими божевіллями.
Фільм заборонили до показу у Південній Кореї через те, що боялись ядерної агресії північного сусіда. Його також не дозволили показувати у колишніх комуністичних країнах: Росії, Кубі, Китаї, В’єтнамі та Лаосі. Вихід у прокат у США був запланований на грудень 2014 року, але компанія Sony була вимушена його відкласти через погрози з боку північнокорейських хакерів та бойкот зі сторони власників кінотеатрів. “Інтерв’ю” все ж вийшло на екрани у анонсований термін, та лише у обмежений прокат у 300 кінотеатрах. Того ж дня, 25 грудня 2014 року, його випустили на платформах YouTube та Google Play. Пізніше стрічка з’явилась на Amazon Video, Netflix та інших. Лише за першу добу було завантажено близько 900 000 піратських копій стрічки.
Інтернет-продажі картини принесли корпорації Sony понад 40 мільйонів доларів, що зробило “Інтерв’ю” найуспішнішим цифровим релізом компанії.
“Остання спокуса Христа” (1988)
Мартін Скорсезе
Екранізація роману “Остання спокуса” грецького письменника Нікоса Казандакіса. Одна із знакових робіт у кар’єрі Скорсезе. Картина зображує страждання Христа та досліджує дві складові його особистості – людини і бога. Роль спасителя у картині зіграв Уіллем Дефо.
Фільм заборонили у Аргентині, Чилі, Мексиці, Філіппінах, Туреччині, Сингапурі та Ізраїлі. Причиною назвали спотворення образу християн та біблічні неточності картини. Через показ картини група католиків-радикалів вчинила підпал театру Сан-Мішель у Парижі, 22 жовтня 1988 року. Унаслідок нападу 13 людей зазнали травм, а саму будівлю відновляли близько трьох років. Картина має рейтинг 83% на сайті Rotten Tomatoes.
“Життя Брайана за Монті Пайтон” (1979)
Террі Джонс
https://www.youtube.com/watch?v=YsiJhZgbWww
Комедія, яку написали, поставили і зіграли актори комік-групи “Монті Пайтон”. Історія розповідає про молодого єврейського хлопця Брайана Коена, який народився у той же час і в тому ж місці, що й Ісус. Згодом його приймають за Месію, з чого виникає багато курйозів.
Картина була заборонена в Ірландії до 1987 року, а у Південній Африці, Сингапурі та Малайзії – до 1980-го, через звинувачення у богохульстві. Фільм також не допустили до показу у 39 містах Великобританії, у більшості інших фільму надали рейтинг Х. “Життя Брайана…” заборонили в тому числі у Норвегії, а у Швеції картина вийшла на екрани з промо-надписом: “Цей фільм настільки смішний, що його заборонили в Норвегії”.