Батьків не питатимуть: в Україні можуть зробити евакуацію дітей з небезпечних зон обов’язковою
- МінТОТ, обласні військові адміністрації та волонтерські організації допомагають виїхати родинам з дітьми у чотирьох областях.
- Перш за все, треба звернутися до обласних військових адміністрацій або на гарячі лінії міських/селищних рад.
- Мінреінтеграції ініціювало проєкт постанови щодо захисту дітей, чиї опікуни відмовляються виїжджати з небезпечних регіонів.
Евакуація дітей з зон, де ведуться активні бойові дії, може стати примусовою. Вивозитимуть їх разом з батьками за рішенням ОВА. Для цього потрібне буде погодження тільки двох структур на місцях.
Заборона розповідає про ініціативу МінТОТ, а також про контакти, за якими можна звертатися, щоб виїхати.
Евакуація дітей із зон бойових дій: контакти
В Україні за 2022 рік через повномасштабну війну загинуло щонайменше 461 дитина, ще понад 900 отримали поранення — особлива небезпека у зонах активних бойових дій, кажуть у Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.
Є низка організацій, у які можна звернутися, аби виїхати з таких регіонів:
- Донецька область — для евакуації слід попередньо зареєструватися. Для цього треба зателефонувати за одним із номерів: +38 098 890 33 18 або +38 066 285 62 90. Також можна звернутися на гарячі лінії сільських, селищних рад і військових адміністрацій;
- Херсонщина — для евакуації є чотири варіанти:
- потрібно звертатися на гарячу лінію обласної військової адміністрації (ОВА): 0 800 330 951, +38 091 481 78 45 — найперше, що варто зробити;
- можна писати у Viber, Telegram, Signal, WhatsApp на номер +38 093 011 95 96;
- залишити заявку на виїзд через Telegram-бот волонтерської організації Helping to Leave;
- зв’язатися з волонтерами з Help People: телефон +38 093 696 97 88;
- Харківська область — працює гаряча лінія волонтерської організації Helping to Leave: +38 093 177 64 58;
- Запорізька область — потрібно зареєструватися на евакуацію на гарячій лінії Запорізької ОВА: 0 800 503 508.
У будь-кому регіоні також можна звертатися по допомогу з евакуацією можна на гарячу лінію Мінреінтеграції (1548) або написати у месенджери на номер +38 096 078 84 33.
Читати більше новин в TelegramОбов’язковий виїзд з небезпечних зон: ідея МінТОТ
Мінреінтеграції ініціювало проєкт постанови щодо захисту дітей, які перебувають у зоні воєнних дій і збройних конфліктів, повідомили на офіційному сайті відомства.
Якщо Кабінет міністрів ухвалить документ, обласні військові адміністрації зможуть вирішувати, чи проводити обов’язкову евакуацію дітей разом з батьками/опікунами у примусовий спосіб. Для цього потрібне буде тільки погодження від військового командування та Координаційного штабу з питань проведення обов’язкової евакуації.
«Такі рішення можуть ухвалюватися щодо окремих населених пунктів, де ведуться активні бойові дії. При цьому відмова батьків від обов’язкової евакуації не допускається. Якщо батьки не можуть подбати про безпеку дітей, це зробить держава!» — наголосила віцепрем’єрка Ірина Верещук.
Для прикладу, станом на середину січня 2023 року у Авдіївці із 2 500 людей, що не евакуювалися, 56 — діти, у Бахмуті на кінець грудня було 306 дітей, а у Соледарі — 15, пише Евакуація.City.
Ось кілька історій дітей, що залишилися в зонах бойових дій:
- шестирічна Еля Федоренко, Авдіївка — дівчинці стало погано 11 січня 2023 року після того, як російські війська вісім разів били по місту з артилерії та реактивних систем залпового вогню. Врятувати її не вдалося — розтин показав, що в дитини стався серцевий напад. Дівчинка залишалась із бабусею та дідусем, які відмовлялись віддати дитину волонтерам;
- родина Поліванових-Кісіль, Лиман — 24 травня 2022 року у підвал, де ховалася родина, прилетів артснаряд. Загинула мати та четверо дітей: 14-річна Катя, дев’ятирічний Олександр, дворічна Олена та однорічна Людмила. Батько дивом врятувався, однак через три місяці помер, підірвавшись на міні;
- Богдан Дордик, Білопілля — мати хотіла вивезти 15-річного сина та ще двох дітей за кордон, але підліток категорично відмовився покидати Україну. 30 листопада 2022 року хлопець їхав на велосипеді додому, але почався обстріл — в п’яти метрах від дому дитину вбив осколок ворожого снаряду.
Раніше Заборона розповідала про розслідування, проведене у Єльському університеті, щодо спеціалізованих центрів, в які Російська Федерація поміщає викрадених з України дітей. Там займаються перевихованням українських дітей відповідно до наративів держави-терористки.
Читати більше новин в Telegram