У квітні 2015-го Амр купив квиток на літак до Бейрута, звідти – у Туреччину. Пояснює: ніщо не змушувало його тікати з Дамаска, просто в місті вже «не було, що робити».
– В Сирії можна говорити
про секс, наркотики, про любов до лідера. А займатися культурою заборонено.
Він вивчав медіа в університеті Дамаска і мріяв знімати справжнє кіно. В університеті, як це буває, цього не вчили. Тому навчався сам і шукав однодумців. З 2013-го організовував майстерні для кінематографістів та кіновечори в Дамаску. У той же час, столицю Сирії обстрілювали і бомбили.
Мені складно уявити, як кінопокази відбувалися паралельно з війною. Я уявляю Сирію за фото з новин: розбомблені міста, діти після хімічної атаки. Виявляється, у столиці можна було жити й думати про мистецтво, а не тільки про електрику та хліб. Адже одних хліба та світла людині мало.
Амр пригадує кілька подій, після яких він остаточно вирішив поїхати й залишити в Дамаску батьків.
Одного разу він із колегами їхав до передмістя Дамаска – вони везли туди мандрівну бібліотеку. На одному з блокпостів їх затримали на чотири години. Військові не люблять книжок. Які це книжки? Шекспір арабською, наприклад.
Інший випадок. Амр знімав у музеї і в один момент зрозумів, що на нього спрямували автомат. Тоді конфіскували камеру та іншу техніку, але це не важливо, бо лишився живий. Амр розповідає, що у 2015 році влада припинила давати дозволи на будь-які культурні ініціативи в місті, постійно влаштовувала перевірки. Потрапиш до в'язниці – пиши пропало.