'
Читаєте зараз
Бійка за білу расу. Як російський неонацист Денис Нікітін просуває в Україні свої ідеї, та до чого тут полк «Азов»

Бійка за білу расу. Як російський неонацист Денис Нікітін просуває в Україні свої ідеї, та до чого тут полк «Азов»

Катерина Коваленко

У 2017 році в Україну приїхав відомий російський неонацист Денис Нікітін. Він заснував бренд неонацистського одягу White Rex, проводить турніри зі змішаних єдиноборств та презентує добровольчий полк «Азов» європейським ультраправим рухам. В аматорських турнірах Нікітіна брали участь праворадикали з усього світу. На прохання Заборони журналістка Катерина Коваленко розібралася в історії Нікітіна та розповідає, як російський неонацист став ключовою фігурою для ультраправих екстремістів у світі та в Україні.

У жовтні 2017 року в Києві відкрився клуб «Реконкіста». Названий на честь середньовічних подій в Іспанії, коли християни відвойовували територію в мусульман, він був присвячений так званій «українській Реконкісті» – руху за «відвоювання» Україною впливу над Європою. Клуб працював як звичайний ресторан, але щоп’ятниці там влаштовували рукопашні бої. Влітку 2019 року клуб закрився з невідомих причин. За цей час у «Реконкісті» відбулося приблизно 40 турнірів із міксфайту (ММА). 

20-річний студент Олександр Попілевич бився в «Реконкісті» десять разів. «Приходив за емоціями», – розповідає він Забороні. Каже що, це було єдине місце в Києві, де регулярно проводили аматорські турніри з ММА. Потрапити до клубу міг будь-хто: достатньо було переговорити з організатором і записатися на турнір. Але крім хлопців, які приходили в «Реконкісту» просто «помахати кулаками», там часто бували люди з ультраправих неонацистських організацій – зокрема з-за кордону. 

У травні 2018 року до «Реконкісти» приїхав засновник ультраправої каліфорнійської організації Rise Above Movement Роберт Рундо. Він бився із представником українського полку «Азов». Через кілька місяців Рундо та ще трьох членів RAM заарештували в США за участь у марші «Об’єднаних правих» у Шарлотсвіллі в серпні 2017 року. Тоді десяток ультраправих формувань, зокрема члени Ку-клукс-клану, вийшли на протест через рішення місцевої влади демонтувати пам’ятник Роберту Лі. У сутичках на марші загинуло троє людей, ще 38 постраждали.

проблеми нікітіна
У колажі використані фото Attentie, Anastase Maragos, кадр Okolosport News Youtube

У кримінальній скарзі ФБР назвало RAM «екстремістською групою білого верховенства». Детективи окремо зазначили, що Рундо був знайомий із членами «Азову», який назвали «парамілітарним та неонацистським угрупуванням». Рундо справді зустрічався в Києві з його представниками, зокрема з міжнародною секретаркою «Національного корпусу» Оленою Семенякою. Сама Семеняка розповідала, що американці приїжджали на спортивні змагання та цікавилися досвідом «Азову» в організації молодіжних рухів.

Але найбільше Рундо надихнуло знайомство з Денисом Нікітіним – російським футбольним хуліганом, засновником бренду White Rex і одним із головних неонацистів Європи, який останніми роками живе в Україні. Саме він – організатор боїв ММА в «Реконкісті», як і багатьох інших аматорських турнірів у Росії та низці європейських країн. Рундо так захопився Нікітіним, що навіть набив татуювання з логотипом його бренду.

Нікітін та «навколофутбол»

Справжнє прізвище Дениса Нікітіна – Капустін, йому 36 років, він народився й виріс у Росії. У 2001, коли йому було 17, родина Дениса переїхала до німецького Кельна. Там Нікітін захопився боями без правил і у 22 роки потрапив у навколофутбольну тусовку, подружившись із місцевими ультрас. Як розповідав Нікітін, він «був вуличним пацаном, скінхедом, бив морди». Після кількох років життя в Німеччині він повернувся до Росії, але ніколи не розповідав коли саме і чому. Його родина залишилася в Кельні. 

У Москві Нікітін познайомився з ультрас московського клубу «ЦСКА», разом з ними виходив на вуличні бійки. Він не приховував, що не цікавиться футболом. «Я не люблю футбол, я люблю мордобій. Я не можу назвати жодного гравця, я не знаю історії клубу, я насилу знайшов стадіон. Мені подобається адреналін, біганина містом, виходи на поляну, екшен», – розповідав Нікітін у великому інтерв’ю сайту українських ультрас TroubleMakers у 2017 році. Цей матеріал видалили майже одразу після публікації, але Заборона знайшла його архівну версію

Живучи в Росії, Нікітін продовжував спілкуватися з німецькими хуліганами. Коли він приїздив до Німеччини, виходив на бійки за футбольний клуб «Кельн». Серед ультрас «Кельна» Нікітін був авторитетом: за його словами, він змусив лідера позбутися «інорасових елементів». «Колишнє життя угруповання, де виходили якісь незрозумілі чорти, цигани, турки – давно в минулому», – розповідав Нікітін. Він виступає за «верховенство білої раси», небілих людей називає «арабами і різними мавпами».

У 2014 році хулігани «Кельна» побили фанатів ще одного німецького клубу «Шальке» – як розповідав Нікітін, це була його «найкраща заруба». Через сутички поліція відкрила кримінальну справу, Нікітін був серед підозрюваних. Суди тривали щонайменше до 2017 року, але чим вони закінчилися для Нікітіна – невідомо. 

футбол ультрас
У колажі використані фото DPA

Нікітін і White Rex

У Нікітіна не було професії чи спеціальності. Російський «Комерсант» писав, що в Москві він довго перебивався на різних роботах – від прибиральника до вишибайла. Зібравши гроші, у 2008 році Нікітін створив бренд одягу White Rex. Переважно, це були речі з нацистською символікою. Основа логотипу White Rex – «Чорне сонце», яке в нацистській Німеччині використовували як альтернативу свастиці. Дата створення компанії – 14.08.2008. Число «14» відсилає до відомої поміж неонацистами фрази з 14 слів «Ми маємо захистити існування наших людей і майбутнє для білих дітей», а дві вісімки вважаються закодованим привітанням «Heil Hitler!». Дослідник ультраправих рухів Роберт Клаус у своїй книзі «Хулігани – світ між футболом, насиллям та політикою» називає Нікітіна «нацистом та бізнесменом». «Нікітін хоче бути свого роду головним нацистським постачальником», – пише Клаус, цитуючи самого Нікітіна. Останній казав, що White Rex має «охопити всі сфери життя сучасної людини».  

У 2011 році Нікітін уперше організував у Воронежі аматорський турнір із ММА «Дух воїна». Він проводив бої по всій Росії та швидко став кумиром для ультраправих. Нікітін запрошував лише представників «білої раси», професійних спортсменів поміж ними майже не було. У 2013 році російський телеканал «Боєць» («Боец») визнав White Rex найкращою промоутерською компанією, а змагання Нікітіна «Народження нації» – найкращим турніром країни. 

За турнірами слідкувала російська поліція. Нікітін розповідав, що на кожну подію приходили представники Центру «Е» (Центру «Э»), що бореться з екстремізмом. «Десь вимагали списки учасників, десь вели зйомку – відкриту чи приховану. Я був готовий брати повну відповідальність [адміністративну і кримінальну], але ми не робили нічого протизаконного. Ми не виставляли прапори зі свастиками, я не роздавав людям сокири, щоби вони йшли трощити якісь намети», – розповідав Нікітін. До підозр в екстремізмі Нікітін ставився з гумором, називаючи це думкою «якогось ліворадикального виродка». У 2013 році Нікітін хотів організувати турнір у Білорусі, але поліція його заборонила – бої довелося провести підпільно. Нікітіна ледь не заарештували, але тоді для нього все обійшлося. 

«Я хотів затягнути нових спортсменів «на орбіту наших ідей», – розповідав Нікітін. Антифашистські сайти писали, що він фінансово підтримував арештованих неонацистів, давав гроші на організацію концертів неонацистських гуртів. Водночас Нікітін ніколи не мав політичних амбіцій і не претендував на персональну славу.

MMA в Україні

В Україні міксфайт почав розвиватися приблизно тоді ж, коли й в Росії. Це не дивно, адже до 2014 року російські та українські ультраправі товаришували один з одним. Ультрас київського «Динамо» та один із засновників міксфайту в Україні Анатолій Шпонарський, відомий за прізвиськом «Шпон», часто приїздив на турніри Нікітіна в Росію. Після 2014 року такі поїздки припинилися, але Нікітін та «Шпон» продовжували спілкуватися, розповідає Забороні дослідник FARE Павло Клименко, який досліджує ультраправі рухи в Східній Європі. «Міксфайт взагалі був дуже поширеним саме серед футбольних хуліганів», – додає він. Заборона намагалася зв’язатися зі Шпонарським, але він не відповів на наші дзвінки. 

Фрагмент фото Андрія Пилипця

У 2009 році киянин Арсеній Білодуб створив турнір ММА «Іду на Ви», який швидко став популярним. Білодуб – засновник бренду націоналістичного одягу Svastone та соліст гурту «Сокира Перуна», який наприкінці 90-х позиціював свою музику як «український white power rock». Про те, як проходять концерти «Сокири Перуна», Заборона вже писала – туди приходять ультраправі та неонацисти, які розмахують прапорами зі свастикою та віддають гітлерівські вітання.  

«Іду на Ви» проводився в різних містах України до 2017 року. Як і Нікітін, Білодуб ставив на патріотизм та співпрацював із націоналістичними політичними рухами: «Свободою», «Правим сектором» та «Азовом». Останній пізніше став співорганізатором турнірів. Бійці ММА, з якими поспілкувалась Заборона, кажуть, що це були змагання високого рівня, але вони однаково не вважаються професійним спортом. «Спортсменам заборонено брати участь у таких аматорських турнірах. Хоча в деяких правила були як у професійному ММА», – каже Забороні професійний боєць Олександр Горшечник. 

У квітні 2012 року Білодуб об’єднався з Нікітіним. Вони провели спільний турнір із міксфайту в Києві, на якому змагалися понад сто бійців з України, Росії й Білорусі. Було приблизно 300 глядачів, ще 500 людей дивилися онлайн-трансляцію, хвалилися організатори. Нікітін пишався співпрацею з Білодубом, але згодом розчарувався в українському турнірі. Росіянин вважав, що змагання так і не вийшли на серйозний рівень. «Іду на Ви» досі має вітрину дуже жорсткого й герметичного заходу, на якому збираються ті, хто одне одного знає. А інших, випадкових людей, там немає», – розповідав росіянин в інтерв’ю українському сайту TroubleMakers. Для Нікітіна, який хотів поширювати свої ідеї серед нової аудиторії, це була неприйнятна модель. До українського турніру він більше не долучався. 

White Rex у Європі

Після турніру в Києві у 2012 році Нікітін вирішив їхати до Європи. У різних країнах він шукав ультраправі організації чи політичні партії та пропонував разом проводити турніри. «Нікітін став ключовою фігурою поміж правими екстремістами в Європі, – пише дослідник ультраправих рухів Роберт Клаус. – Він намагається прив’язати [футбольних] хуліганів до нацистської сцени – з культурою подій, яка перетворює насильство, єднання й політичну ненависть у прибутковий фестиваль». 

Нікітін завів зв’язки ледь не в кожній європейській країні. В Італії він подружився з членами неофашистської партії CasaPound, члени якої вважають себе наступниками диктатора Беніто Муссоліні. Разом із ними Нікітін проводив ММА-турніри в Римі. У Німеччині щовесни влаштовував масштабні змагання Kampf der Nibelungen та товаришував із Національно-демократичною партією Німеччини (NPD) та її молодіжним крилом Jungen Nationalisten. Члени партії вважають себе наступниками Націонал-соціалістичної партії Гітлера. Змагання White Rex відбувалися також у Фінляндії, Франції, Чехії, Румунії та інших країнах. Окрім цього Нікітін проводив бойові майстер-класи, наприклад, для націоналістичних рухів в Уельсі та Швейцарії. 

«Наївно думати, що бойовий спорт, яким займаються жорстокі переконані неонацисти, залишатиметься на рівні спортзалів і турнірів, – каже дослідник Роберт Клаус Забороні. – Неонацисти завжди тренуються для політичного насильства. Нікітін – один із найнебезпечніших неонацистів Європи. Деякі люди, з якими він мав справу в Німеччині, належать до угруповання Blood&Honour, яке підтримувало правих терористів «Націонал-соціалістичного підпілля» в Німеччині».  

white rex
У колажі використані кадри із youtube White Rex та Реконкіста

У 2016 році Нікітін зібрав майже сотню російських хуліганів та поїхав на Чемпіонат Європи до французького Марселя. Росіяни жорстоко побили англійських фанів: двоє англійців впали в кому, один так і залишився частково паралізованим. Через рік журналісти BBC розшукали нападників та поговорили з їхнім координатором – чоловік, що давав інтерв’ю в балаклаві й футболці White Rex, назвався Денисом і був дуже схожим на Нікітіна. У відповідь на цей матеріал російський державний канал Russia Today випустив свою версію подій. Там заявили, що хулігана на ім’я Денис не існує, а BBC хотіли очорнити росіян. Сюжет RT вийшов у 2018 році, хоча ще за рік до того Нікітін сам визнав, що брав участь у нападі: «Ми прилетіли в Марсель, вигрузились і потрапили на все готове. Конфліктів не могло не статися. Скрізь озвірілі англійці. Наша група виявилася найбільш одіозна, рішуча і швидка». 

Росія готувалася приймати Чемпіонат світу з футболу, запланований на 2018 рік, і намагалася контролювати ультраправих хуліганів. Після сутичок у Марселі напруга зросла ще більше. Влада боялася, що подію можуть скасувати, зокрема, через погану репутацію російських фанатів. На російському телебаченні виходили сюжети про те, що проти футбольних ультрас тривала спланована кампанія. Але після Марселю Нікітін став небажаним гостем і в Росії, і в Європі. У 2017 він переїхав в Україну. 

«Реконкіста» і «Азов»

У 2014 році в Україні зросла популярність ультраправих ідей. Під час Євромайдану найактивнішими протестувальниками були футбольні хулігани та ультраправі, а через війну на Донбасі, до якої не була готова професійна армія, з’явилися добровольчі батальйони – і часто до них приймали людей саме ультраправих поглядів. Так, наприклад, виник батальйон «Азов», який згодом став полком, а ще пізніше – політичною партією. 

Того ж 2014 року до батальйону, який не приховував своїх праворадикальних поглядів, приїздили неонацисти з Росії. Наприклад, росіянин Олексій Левкін, який у складі «Азову» воював на Донбасі. Він один із засновників неонацистської організації Wotanjugend, члени якої прославляють Адольфа Гітлера. У тому ж році до лав «Азову» вступив Сергій Коротких на прізвисько «Боцман» – уродженець Росії, який довгий час жив у Білорусі й навіть навчався в школі КДБ. Коротких теж воював на Донбасі на стороні України, після чого отримав український паспорт із рук Петра Порошенка. Пізніше його підозрювали в нападі на Порошенка. На думку деяких журналістів-розслідувачів, він може мати стосунок до вбивства Павла Шеремета. 

З майже всіма ультраправими росіянами, що переїхали до України, Нікітін приятелював. У гарних стосунках він був і з міжнародною секретаркою «Нацкорпусу» Оленою Семенякою. Семеняка завдяки Нікітіну налагодила зв’язки з італійськими та німецькими неонацистами. Вона не приховує, що Нікітін допомагав їй, а інколи взагалі представляв «Нацкорпус» замість неї. У 2017 році вони разом їздили у Варшаву на конференцію, організовану польським угрупованням «Штурмовці» («Szturmowcy»), що підтримує верховенство білої раси. Там Нікітін розповідав про «Азов» як про єдину в Європі легальну парамілітарну організацію з правими поглядами. 

Нікітін відповідав за бої в «Реконкісті», яку рекламував «Азов». Відкриваючи бої в клубі, Нікітін назвав його «нашим» та просив вирішувати всі питання через нього. Наприкінці 2018 року голова руху «Азов» Андрій Білецький навіть відкрив спортзал, де бійці «Азову» могли готуватися до боїв.

мма в україні
Фото: Андрій Пилипець / Заборона

Закриття «Реконкісти» і проблеми Нікітіна

У травні 2019 року Нікітін запустив у Києві ММА-промоушен для професійних спортсменів із ММА Fight Kings. Це був вихід на новий рівень: із потужною промо-кампанією, тисячею глядачів, телетрансляцією й десятком відомих рекламодавців – від букмекерської контори PariMatch до спортивного клубу SportLife і торговельного центру «ЦУМ». Нікітін не афішував своєї причетності до турніру, але двоє бійців, що брали участь у Fight Kings (попросили не згадувати їхні імена), розповіли Забороні, що їх проводила та ж людина, що й бої в «Реконкісті». Один із них уточнив, що організатора звали Денис. Відеограф, який знімав рекламу турніру, пізніше викладав відео із Нікітіним та додавав тег #whiterex. 

Квитки на турнір коштували всього 200 гривень і не змогли покрити всі видатки. Згодом закрилася й «Реконкіста» – останній бій у ресторані відбувся, найімовірніше, у липні 2019 року. Зараз у приміщенні пусто, старої вивіски немає. Номер телефону, вказаний на сайті ресторану, також недійсний.

З осені 2018 Нікітін зник із більшості соцмереж. Він залишив лише сторінку у ВКонтакте, але майже нічого там не пише. Нікітін перестав спілкуватися з журналістами, відмовляючись контактувати. Заборона знайшла пошту Нікітіна та попросила його про інтерв’ю. Спочатку Нікітін відповів, що зустрінеться з нашою журналісткою, але потім перестав відповідати на листи та в усіх месенджерах. Німецький Der Spiegel писав, що українські правоохоронці затримали Нікітіна за підозрою в торгівлі наркотиками, але підтвердження цієї інформації немає. У поліції Забороні відповіли, що ці дані засекречені. 

Павло Клименко розповідає, що Нікітін хотів вивести White Rex на американський ринок, тому надіявся на знайомство з Робертом Рундо та його організацією RAM. Але після арешту Роберта Рундо, ФБР зацікавилося і Нікітіним, додає Клименко. У серпні 2019 року Німеччина позбавила Нікітіна посвідки на проживання. Повертатися до Росії йому теж небезпечно, каже Клименко. «Росія довго була центром його життя, але після того, що він робив у Європі й Україні, особливо після співпраці з «Азовом», йому треба бути дуже обережним», – говорить дослідник.

Останній наразі ММА-турнір Нікітін провів у Києві наприкінці 2019 року на музичному фестивалі Asgardsrei, організованому російським неонацистом Левкіним. Дослідники Павло Клименко та Роберт Клаус очікують, що невдовзі Нікітін долучиться до фестивалю Fortress Europe, який проводить його старий друг із «Сокири Перуна» Арсеній Білодуб. Подія мала відбутися в травні 2020 року, але через карантин її перенесли на невизначений час.  

За підтримки «Медіамережі» 

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій