Біологічна зброя і Путін-жертва. Як у Китаї промивають мізки фейками про російсько-українську війну
- Від самого початку російського вторгнення в Україну китайські ЗМІ транслюють наративи кремлівської пропаганди.
- Серед найпопулярніших постів про війну на китайській платформі Weibo переважають проросійські та антиамериканські публікації.
- Найулюбленіший фейк китайської машини пропаганди — розробка біологічної зброї в українських лабораторіях за підтримки США.
На міжнародній арені офіційні представники Китайської Народної Республіки (КНР) намагаються займати нейтральну позицію щодо російського вторгнення в Україну. Нікого не засуджують, усіх підтримують і навіть лунають думки, що Пекін може виступити посередником у мирному процесі між Україною та агресором. Однак у самому Китаї державні медіа поширюють зовсім іншу історію і всіма каналами просувають наративи російської пропаганди.
Заборона розповідає про глибинний аналіз китайського медіапростору, проведений розслідувачами CNN щодо висвітлення російського вторгнення в Україну.
Російська пропаганда в Китаї: аналіз CNN
Розслідувачі CNN проаналізували майже 5000 дописів від 14 китайських державних ЗМІ, опублікованих на платформі Weibo (китайський аналог Twitter) протягом перших восьми днів російсько-української війни.
Серед 300 найпопулярніших публікацій (індикатор популярності — понад 1000 репостів), майже 140 дописів були виключно проросійськими (тобто Росія у них хороша і пухнаста, а Україна — погана і кривава). Вони містять інформацію, озвучену російськими чиновниками або безпосередньо російськими державними пропагандистськими медіаресурсами.
90 з цих 300 постів мали нейтральний характер: у них розповідалися виключно новини про гуманітарну допомогу чи інформація про евакуацію китайських громадян з України. Решта публікацій були виключно антизахідними чи навіть антиамериканськими (критика західних ЗМІ, наративи про те, що саме через США розв’язався конфлікт між Росією та Україною тощо).
Читати більше новин в TelegramЗвісно ж, аналіз найпопулярніших наративів у соцмережах на кшталт Weibo не відображає повної картини висвітлення російського вторгнення в Україну. Утім він дає можливість побачити зріз інформаційної стратегії китайської машини пропаганди, а також як відверта брехня сприймається звичайними китайськими користувачами.
«Китайське медіасередовище повністю контролюється урядом й увесь контент, який поширюється державними медіа, перевіряється та видається відповідно до урядових директив. Те, як Китай наслідує приклад Росії, навмисно неправильно викривляючи факти про війну [Росії проти України], лише підкреслює близькість Пекіна і Москви», — йдеться у матеріалі CNN.
Приклади російських наративів у китайських медіа
Китайська пропаганда транслює на понад 1.4-мільярдну націю Піднебесної відверту брехню про те, що російські окупанти не стріляють по цивільних об’єктах, що українські солдати використовують у боях «нацистські» тактики, що мирні українці з квітами та хлібом зустрічають орків у своїх містах, що Путін — це жертва несправедливої критики Заходу. Словом, типові пропагандистські штампи з російського медіаполя просто перекочували в Китай.
Українські лабораторії = американська біологічна зброя
7 березня державна телекомпанія Китаю CCTV в усіх своїх каналах, зокрема і в соцмережах, поширила фейк про те, що США фінансують розробку біологічної зброї в українських лабораторіях. Цей наратив свідомо використовується як російськими, так і китайськими пропагандистами для підтримки міфу про те, що саме Україна становить загрозу Росії, а не навпаки.
Посилалися вони на речника Міноборони РФ Ігоря Конашенкова, який напередодні заявив, що в окупантів на руках є «точні докази», що така програма насправді була у процесі реалізації. Китайські пропагандисти (власне як і російські), очевидно, жодних доказів не навели, а просто переказали суцільну вигадку, що США намагаються приховати сліди фінансування військово-біологічної програми, а Україна — сліди ліквідації небезпечних біохімічних збудників на прикордонних з Росією об’єктах.
Редактори ССTV запустили на цю тему спеціальний хештег у Weibo, який за перші кілька годин переглянуло понад 45 мільйонів разів. Згодом цю брехню почали перепощувати інші китайські державні ресурси, такі як Xinhua та People’s Daily. Очевидно, цей тред підхопили й китайські чиновники для підсилення ефекту. Зокрема прессекретар МЗС Китаю Чжао Ліцзянь звернувся до Вашингтону зі словами: «Ми закликаємо США повністю пояснити свою біологічну мілітаризацію як всередині, так і за її межами і здійснити багатосторонню перевірку». За два дні ця цитата стала найпопулярнішим постом на Weibo за увесь час.
Втеча Зеленського і денацифікація
Ще один приклад відвертої брехні, яку китайські пропагандисти підхопили з Росії, — історія про втечу президента України Володимира Зеленського з Києва. Цю інформацію неодноразово вже спростовували як українські чиновники, так і західні партнери та ЗМІ, утім матеріали на цю тему у китайських соцмережах регулярно з’являються. Й усі, як один, посилаються на неназваного російського чиновника, який «володіє достовірною інформацією з перших рук».
У тому ж контексті часто згадується й інший кремлівський наратив, що мета російської «спеціальної військової операції» (так-так, китайці також вживають цей абсурдний термін стосовно війни) полягає зовсім не у поваленні чинного політичного керівництва України, а у проведенні демілітаризації та денацифікації. До того ж в офіційних державних медіа Китаю лунають закиди, що нацистські нахили має не лише Україна, а й США. Ну, тут нічого дивного: дві наддержави давно змагаються за зони впливу.
Раніше Заборона розповідала про результати перших переговорів між Україною на Росією на рівні міністрів закордонних справ.
Читати більше новин в Telegram