Читаєте зараз
Блекаут в Україні: як і де безпечно зняти готівку

Блекаут в Україні: як і де безпечно зняти готівку

Ilona Kivva
Автор:
  • В Україні з жовтня 2022 року тривають планові та аварійні відключення електроенергії.
  • Через перебої зі світлом, мобільною мережею та інтернетом сильно зріс попит на готівку.
  • Національний банк запровадив дві програми, аби спростити процедуру.

Зняти готівку у будь-якому місті України можна чотирма способами: через банкомат чи у відділенні банку, у великих магазинах та аптеках, а також на пошті. Варто шукати заклади, оснащені генераторами чи іншими джерелами живлення. Але найнадійніший спосіб — звернутися у ургентне банківське відділення (їх організували в усіх областях, крім окупованих територій та зон бойових дій).

Заборона розповідає, як зняти готівку у блекаут та де це робити безпечно.


Де можна зняти гроші без світла

Національний банк України запровадив так званий банковий роумінг, розповів заступник голови регулятора Олексій Шабан.

«Ідея полягає в тому, що всі банки для власників карток інших банків встановили ліміти видачі готівки такі ж самі, як і для своїх клієнтів. Ми вважаємо, що цієї суми достатньо не тільки, щоб задовольнити сьогоденні потреби, а й щоб сформувати певний запас готівки», — пояснив Шабан.

Великі банки, серед яких ПриватБанк та Ощадбанк, ще наприкінці листопаду 2022 року збільшили ліміти зняття готівки:

Читати більше новин в Telegram
  • ПриватБанк — до 20 000 грн;
  • Ощадбанк — до 50 000 гривень.

Також були скасовані будь-які комісії на зняття коштів з терміналів інших банків. Приміром, якщо у вас ощадівська картка, то зняти готівку можна з банкомата ПриватБанку без жодних комісій і навпаки.

Однак для зняття коштів краще користуватися банківськими відділеннями. Це гарантує повернення коштів, навіть якщо світло згасне прямо під час користування терміналом в установі. 

В рамках проєкту Power Banking кожен банк має підготувати чергові відділення (не менше 35% у кожному регіоні). Вони мають бути оснащені генераторами чи іншими безперебійними джерелами живлення та надавати усі види банківських послуг без обмежень (як до блекаутів).

Знайти такі відділення можна на спеціальній інтерактивній мапі. Вона оновлюється щодня.

Мапа чергових відділень банків, 21 грудня 2022 року. Фото: НБУ

Отримати гроші можна не лише в банках та банкоматах, але й на касах магазинів, аптек та АЗС. Для цього необхідно оплатити будь-яку покупку карткою та попросити касира зняти з неї потрібну вам суму від 500 до 6 000 гривень.

Також готівку видають з карти у відділеннях «Укрпошти» та «Нової Пошти».

Вимкнули електрику: як повернути гроші з банкомата

Якщо ви вже почали знімати гроші через банкомат або класти на картку через термінал, але зникло світло, гроші можна повернути, кажуть у Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

Перше, що варто зробити, не відходячи від банкомата, зателефонувати на гарячу лінію банку, карткою якого ви користуєтеся, наприклад:

  • Monobank — 0 800 205 205;
  • ПриватБанк — 3700;
  • Ощадбанк — 0 800 210 800.

Оператор допоможе оформити заявку на повернення. Для цього потрібно вказати номер терміналу, його адресу, внесену суму і приблизний час проведення операції. Коли заявка буде опрацьована і гроші в терміналі перерахують, недоотримані кошти повернуть вам на карту.

Зауважимо, що у багатьох містах, а особливо в столиці, під час відключень електрики нерідко зникає і мобільний зв’язок, однак що робити у такому випадку, у відомстві не уточнили. Ймовірно, можна зателефонувати у банк одразу після того, як з’явиться мобільне покриття та прояснити ситуацію.

Раніше Заборона розповідала про поради, які допоможуть перевести свій дім в енергоефективний режим та подбати про безпеку під час відключень електрики.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій