Британія першою з країн G7 відмовиться від вугільної електроенергії: чим замінять (крім очевидного) 

Ilona Kivva
Автор:
  • Остання вугільна електростанція в Реткліфф-он-Соар, що на південний захід від Ноттінгема, 30 вересня працювала останній день.
  • Такий крок покладе край 140-річній історії використання вугільної електроенергії у Сполученому Королівстві. 
  • Британський уряд ще у квітні 2022 року оприлюднив Стратегію енергетичної безпеки. Тільки у технології мають інвестувати близько 375 млн фунтів стерлінгів ($453 465 000).

Для реалізації масштабного плану зі збереження клімату країна намагатиметься максимально перейти на відновлювані джерела енергії, як-от вітрова та сонячна. Крім цього, прискорять розгортання ядерної та водневої енергетики. Зокрема, Сполучене Королівство готується розпочати будівництво першої у світі атомної мініелектростанції SMR. 

Розповідаємо про амбітний енергетичний проєкт країни.

Вугільні електростанції: чому Сполучене Королівство їх закрило

Велика Британія повністю припинить виробництво електроенергії на вугіллі. Так, остання вугільна електростанція в Реткліфф-он-Соар, що на південний захід від Ноттінгема, 30 вересня працювала останній день, пише Reuters.

Такий крок покладе край 140-річній історії використання вугільної електроенергії у Сполученому Королівстві. Держава стане першою в G7, яка відмовиться від такого методу виробництва.

Країна оголосила про плани закрити вугільні станції ще у 2015 році. Це частина масштабного проєкту відмови від викопного палива для досягнення кліматичних цілей. 

Читати більше новин в Telegram

Для розуміння, на момент оголошення плану майже 30% електроенергії в Британії вироблялося завдяки вугіллю, а от у 2023 році показник упав до трохи більше 1%. Загалом з 1990 року скорочення вугільної енергетики допомогло зменшити викиди парникових газів у державі більш ніж удвічі.

Сполучене Королівство має на меті досягти нульового викиду до 2050 року. Для цього намагатимуться максимально перейти на відновлювані джерела енергії, як-от вітрова та сонячна.

Цікаво! Викиди від енергетики становлять близько 3/4 від загального обсягу викидів парникових газів.

Модульні ядерні реактори: план Лондона

Британський уряд ще у квітні 2022 року оприлюднив Стратегію енергетичної безпеки. Вона була розроблена на тлі зростання світових цін на енергоносії та російського повномасштабного вторгнення в Україну. Тільки у технології мають інвестувати близько 375 млн фунтів стерлінгів ($453 465 000).

План полягає у тому, аби прискорити розгортання вітрової, ядерної, сонячної та водневої енергетики й одночасно мінімізувати видобуток нафти та газу. Так, вже до кінця десятиліття майже вся електроенергія має отримуватися від джерел з низьким вмістом вуглецю.

Коротко про основні пункти стратегії:

  • буде сформовано новий урядовий орган, який матиме завдання створити 24 ГВт ядерної потужності до 2050 року;
  • збільшити потужність офшорних вітрових електростанцій до 50 ГВт до 2030 року — теоретично ця потужність зможе забезпечити енергією кожен будинок у Великій Британії;
  • зміна критерій ліцензування на нафтогазові проєкти;
  • розміщення берегової вітрової інфраструктури;
  • збільшення внутрішнього виробництва теплових насосів.

У рамках першого пункту Сполучене Королівство готується розпочати будівництво першої у світі атомної мініелектростанції. Вона працюватиме на малих модульних реакторах (SMR).

SMR: що це таке

Масово Small modular reactors станом на 2024 рік масово не виробляє жодна країна у світі. Ба більше, не один такий реактор ще не було запущено.

«Ідея не нова. Прообразами SMR є реактори на атомних криголамах і підводних човнах. Ще десять років тому вже були представлені деякі види малих модульних реакторів. Саме тоді почався тренд на них, а тепер у світі існує до 50 проєктів від різних розробників, різного принципу дії: водно-водяні, на розплавах солі, з газовим охолодженням тощо», — каже експертка з питань ядерної енергетики та безпеки Ольга Кошарна.

Малими ці реактори називають з двох причин:

  • відносно невелика потужність — від 100 до 300 МВт порівняно з  тисячами МВт на великих АЕС;
  • невеликі як для атомних установок розміри.

Вони побудовані так, що експлуатація безпечна навіть на невеликих майданчиках з обмеженим водопостачанням. Це основні критерії, за якими вибираються місця для розміщення класичних атомних електростанцій: велика площа, стабільний доступ до води (для охолодження реакторів).

Тож серед переваг SMR, перш за все, можливість застосування в промисловості в тих умовах, де не годяться АЕС. Також малі реактори не потребують підведення потужних ліній електропередач. Ще одна перевага   — рівень безпеки з кодом Walk way safe. Тобто у разі аварії, незалежно від причин, реактор автоматично глушиться і переходить в безпечний стан. Втручання людини не потрібне. 

АЕС не можна весь час вмикати і вимикати, тому вони не підходять, наприклад, для підтримки потужностей зеленої енергії, вироблення якої напряму залежить від погодних умов. А от малі реактори можна багаторазово перемикати.

Раніше Заборона розповідала про результати саміту COP28 у 2023 році. Це щорічний кліматичний саміт ООН, який є головним органом прийняття рішень щодо Рамкової конвенції про зміну клімату.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій