Британія слідом за РФ зупинила участь у ДЗЗСЄ: що за документ і чому важливий
Кремль 7 листопада 2023 року заявив, що РФ повністю завершила вихід з Договору про звичайні збройні сили в Європі (ДЗЗСЄ).
Велика Британія розкритикувала рішення і у відповідь також повідомила про призупинення участі в цій угоді разом із союзниками.
«Односторонній вихід Росії підриває взаємність, яка лежить в основі ДЗЗСЄ. Це дестабілізуючий крок для цілісності договору. Продовження його виконання означає, що ми вважаємо, що Договір продовжує діяти за призначенням. Це явно не так. У відповідь на крок Росії Велика Британія разом зі своїми союзниками вирішила призупинити свою участь та співпрацювати з однодумцями над розробкою та впровадженням добровільних стабілізаційних заходів», — сказав міністр закордонних справ Сполученого Королівства Джеймс Клеверлі.
ДЗЗСЄ було підписано 19 листопада 1990 року у Парижі вищими представниками урядів і міністрами закордонних справ 22 країн. Вже 1999 року його оновили — ратифікували Москва, Київ, Астана та Мінськ.
Ідея полягала у тому, щоб зменшити небезпечну концентрацію озброєнь, яка існувала на той час на лінії військового протистояння двох воєнно-політичних блоків в Європі. Він є безстроковим.
Для кожної держави були визначені максимальні рівні для п’яти категорій звичайних озброєнь:
- бойові танки;
- броньовані машини;
- артсистеми калібру більше 100 мм;
- бойові літаки;
- ударні вертольоти.
На цьому після закінчення Холодної війни мала базуватись архітектура глобальної та європейської безпеки.
Росія призупинила участь в цьому договорі в листопаді 2007 року. Остаточний вихід означає, що вона може нарощувати збройний арсенал без обмежень.