Читаєте зараз
Чекали 89 років. Науковці вперше розгадали ДНК людей з Помпеїв

Чекали 89 років. Науковці вперше розгадали ДНК людей з Помпеїв

Ilona Kivva
Автор:
  • Дослідники з Копенгагенського університету в Данії та Університету Саленто в Італії отримали зразки геному древніх помпеянців.
  • ДНК-код дістали з тіла, яке знайшли ще у 1933 році, але через недостатній розвиток технологій не могли тоді розшифрувати.
  • Виявилося, що він хворів на туберкульоз, а у його геномі змішано декілька різних маркерів древніх людей.

Вченим вперше вдалося розгадати «помпейський геном людини». З кісток знайденого археологами тіла чоловіка, що загинув під час виверження Везувію у 79 році нашої ери, здобули повний ДНК-код. Це дало науковцям уявлення про тогочасних людей: як вони жили, чим хворіли та навіть з якими іншими містами підтримували зв’язок. 

Заборона розповідає про важливе відкриття вчених щодо одного з найсмертоносніших вивержень вулкана в історії людства.


Вчені розкрили геном людей, що померли у 79 році н.е.

Дослідники, які вивчають останки людей, що загинули у Помпеях під час виверження Везувію у 79 році нашої ери, вперше дістали генетичний матеріал жителів древнього міста, пише BBC.

Зразки ДНК здобули з кісток чоловіка та жінки, тіла яких знайшли ще у 1933 році у місці, яке археологи назвали Будинком ремісника (Casa del Fabbro). Тогочасні лабораторії та інструменти не давали змоги провести якісні дослідження геному, тому розкривати таємниці древніх помпеянців вчені розпочали тільки тепер.

Читати більше новин в Telegram
Тіла чоловіка і жінки, що загинули внаслідок виверження Везувію, знайдені у Будинку ремісника, Помпеї, 1934 рік.Фото: Notizie degli Scavi di Antichità

Знайдена археологами пара лежала у кутку їдальні, тому науковці зробили висновок, що люди, ймовірно, обідали, коли сталася катастрофа. «З позиції [у якій знаходилися тіла] можна зрозуміти, що вони не намагалися втекти. Відповідь на запитання “чому” може критися у їхньому здоров’ї», — розповіла докторка-антропологиня Серена Віва з Університету Саленто.

Завдяки тому, що тіла застигли практично нерухомо, їхні кістки добре збереглися. Вулканічний попіл фактично зіграв роль природного саркофага, ізолюючи тіла від бактерій та мікроорганізмів, що зруйнували б їх. 

«Це [стан кісток] перше, на що ми подивилися, і це виглядало багатообіцяюче, тому ми вирішили спробувати [вилучити ДНК]. З невеликої кількості здобутого кісткового порошку ми отримали виняткові результати», —  пояснив професор Габріеле Скоррано з центру геогенетики Лундбека в Копенгагені.

Так, фрагмент кістки біля основи черепа чоловіка містив достатньо неушкодженої ДНК, щоб розібрати весь його генетичний код. Дослідження показало, що помпеянець хворів на туберкульоз. У його геномі також знайшли споріднені фрагменти ДНК з людьми, які жили в Італії в епоху Римської імперії. Але він мав і групу генів, які зазвичай зустрічаються у древніх жителів острова Сардинія. Вчені зробили припущення, що в той час на італійському півострові міг бути високий рівень генетичного різноманіття.

Вражені туберкульозом кістки знайденого у Помпеях чоловіка. Фото: Serena Viva/researchgate.net

Вченим вперше вдалося отримати повний набір генетичного коду помпеянців, тож тепер можна дізнатися, як вони жили, на що хворіли, яке біорізноманіття існувало. «Ці люди — німі свідки однієї з найвідоміших історичних подій у світі. Працювати з ними дуже емоційно і для мене є великим привілеєм», — зазначила доктор Віва.

Як було зруйновано Помпеї

Везувій прокинувся, за різними даними, 24 серпня або 24 жовтня 79 року нашої ери. Виверження було настільки сильним, що поховало й міста Геркуланума та Стабію. Часточки попелу долітали навіть до Єгипту та Сирії.

Все почалося з сильних вибухів і з жерла вирвалася величезна кількість попелу та розпеченого газу. Ті, кого явище застигло на вулиці, згоріли від вдихання розпечених отруйних газів. Величезна хмара від виверження Везувію могла стати смертельною для жителів міста лише за 20 хвилин.

Вважається, що у Помпеях проживали близько 20 000 людей, більшості з яких вдалося покинути місто до виверження, але археологи не припиняють розкопки і до нині, постійно знаходячи все нових жертв катастрофи. Так, станом на 2022 рік вважається, що тільки у Помпеях загинули понад 2000 людей.

Раніше Заборона розповідала про відкриття, що зробили генетики з Ужгородського національного університету спільно з колегами зі Швеції та Пуерто-Рико. Їм вдалося розгадати походження одних з найдорожчих коней у світі, які є національною спадщиною на Карибах.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій