Читаєте зараз
Чиновників в Україні вакцинують тільки Pfizer. Ми спитали в МОЗ, чому так вийшло

Чиновників в Україні вакцинують тільки Pfizer. Ми спитали в МОЗ, чому так вийшло

Oleksandr Humeniuk
Вакцинація від коронавірусу в Україні: кого і за яким принципом вакцинують

У червні цього року стало відомо, що депутати Верховної ради отримали можливість вакцинуватися прямо в кулуарах парламенту вакциною Comirnaty/Pfizer-BioNTech, яка вважається однією з найкращих та найбезпечніших вакцин проти коронавірусу у світі. На цьому тлі в Україні виникла хвиля обурення, адже переважну більшість населення вакцинують китайською вакциною Coronavac, яка за показниками ефективності є однією з найгірших сертифікованих вакцин. Однак, як з’ясувалося згодом, депутати не єдині в Україні отримали привілей на вакцинацію саме Comirnaty/Pfizer-BioNTech. 


Міністерство охорони здоров’я прийняло рішення, за яким вакциною Pfizer будуть вакцинувати всіх працівників законодавчих, виконавчих та судових органів влади центрального, регіонального та місцевого рівнів та органів місцевого самоврядування — тобто всіх чиновників. 

Ми звернулися до Міністерства охорони здоров’я та поцікавились у них, чому вийшло так, що більшість українців отримують китайську вакцину Coronavac та AstraZeneca, а чиновників вирішили вакцинувати виключно Pfizer.

Там таке рішення пояснили тим, що вакцина Comirnaty/Pfizer-Biontech постачається в Україну в шестидозних флаконах і тому їм зручніше використовувати цю вакцину для мобільних бригад, які й будуть вакцинувати чиновників по всій Україні. 

У своїй відповіді на наш запит МОЗ зазначили, що при визначенні цільових груп [для вакцинації] не береться до уваги тип вакцини. Міністерство охорони здоров’я розподіляє вакцини проти COVID-19 відповідно до їхньої наявності. Однак у наказі, яким приймалося рішення про вакцинацію чиновників, є таке формулювання: 

«Відповідно до рішення Оперативного штабу Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) з вакцинокерованих інфекцій від 07 травня 2021 року, працівників законодавчих, виконавчих та судових органів влади центрального, регіонального та місцевого рівнів та органів місцевого самоврядування віднесли до 3-го етапу вакцинації як структури, які виконують функції держави, регіонального і місцевого управління, та внесли відповідні зміни до Дорожньої карти з вакцинації. Щеплюють їх організовано, мобільними бригадами, вакциною Comirnaty виробництва Pfizer-BioNTech».

Тобто у випадку з чиновниками МОЗ все ж звернуло увагу на тип вакцини й визначило, що окрім Comirnaty/Pfizer-Biontech чиновникам більше нічого колоти не можна.

Ми поцікавились у МОЗ, скільки ж доз нині є на складах МОЗ. За наданою інформацією, станом на 17 червня 2021 року в Україні залишилось: 

вакцини Covishield/AstraZeneca — 96 доз; 

вакцини CoronaVac (Sinovac Biotech) — 1 229 128 доз; 

вакцини Comirnaty/Pfizer-BioNTech — 1 020 559 доз; 

вакцини AstraZeneca — 560 272 дози. 

Тобто китайського CoronaVac та Astra Zeneca також вистачає, однак з якоїсь причини чиновникам ці вакцини вирішили не пропонувати. 

Вчора ще декілька країн ЄС, зокрема Нідерланди та Австрія, оголосили про те, що з 1 липня відкриють кордон для українців. Європейським агентством з лікарських засобів (EMA) затверджені такі вакцини: BioNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca та Johnson & Johnson. Однак це не означає, що з китайською вакциною потрапити до ЄС ви не зможете. Кожна країна Європейського союзу має право самостійно визначати тип вакцини для подорожуючих, тобто в кожному конкретному випадку потрібно дивитись на правила в’їзду. І ось тут для України є хороші новини: вчора стало відомо, що і Нідерланди, і Австрія визнають всі вакцини, які використовуються в Україні. Отже, навіть із китайською вакциною, досі не схваленою до екстреного використання на рівні ЄС, ви зможете потрапити до Шенгенської зони. 

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій