Сім’я каже, що нічого незаконного не відбувається. Чому дитячі шлюби — це проблема і як з нею можна боротися
Під дитячими (ранніми) примусовими шлюбами розуміють формальний шлюб чи співжиття між дитиною (до 18 років) і дорослим або іншою дитиною. Міжнародні організації вважають такі союзи фундаментальним порушенням прав людини.
З ранніми шлюбами стикаються і хлопчики, але в більшості випадків у дитячому віці заміж віддають дівчаток. За даними Фонду ООН у сфері народонаселення, часто дівчат віддають заміж до 18 років через тяжке соціальне становище її сім’ї чи зовнішні чинники (війни, голод, епідемії).
Видана заміж у ранньому віці дівчинка позбавляється дитинства, вона з більшою ймовірністю зазнає домашнього та сексуалізованого насильства. Цілком можливо, що їй заборонять ходити до школи й здобувати освіту, ізолюють від родини та друзів. Без змоги здобути освіту дівчина опиняється відрізаною від ринку праці, впадає в економічну залежність від чоловіка і його родини.
З чим стикаються дівчатка, яких видали заміж до 18 років у країнах Центральної Азії та Південного Кавказу, розповідає журналістка «Медіамережі» Юля Краснікова.
Ала качуу: викрадення нареченої
Киргизстан — країна, яка з’являється у звітах ООН як одна з лідерів у Центральній Азії за кількістю ранніх шлюбів. Останні доступні дані відомі лише за 2018 рік: у шлюбі або незареєстрованому союзі перебувало 9% дівчаток віком від 15 до 19 років.
Крім того, у Киргизстані поширена практика, добре знайома і на Кавказі, під назвою ала качуу — викрадення нареченої. Цей «обряд» поширюється і на повнолітніх дівчат.
Однією з найгучніших історій останніх років стало викрадення у 2021 році 26-річної Айзади Канатбекової. Її викрали вранці 5 квітня в Бішкеку, а 7 квітня знайшли тіло задушеної дівчини. Вбивство й бездіяльність міліції спричинили масові протести в Бішкеку та Оші. Учасники вимагали відставки міністра внутрішніх справ і реформ у правоохоронних органах.
Було проведено службове розслідування: десятки співробітників органів внутрішніх справ отримали різне покарання, зокрема звільнення. У справі про викрадення суд виніс ухвалу у вересні 2022 року: трьох було засуджено на сім років, двох — на шість із половиною років. Справу про вбивство Канатбекової було припинено через смерть підозрюваного — Заміра Тенізбаєва, його тіло знайшли в автомобілі.
І ранні шлюби, і викрадення заборонені Кримінальним кодексом країни. Проте за них практично нікого не карають. Так, у 2019 році лише 14 із 233 справ проти викрадачів дійшли до суду, а у 2020-му — 11 із 210 справ. З 2016-го до 2020 року лише дев’ять викрадачів отримали реальне покарання за скоєний злочин — строк від пів року до п’яти років позбавлення волі.
Правозахисники таку статистику пояснюють тим, що потерпілі під час слідства змінюють свої свідчення або зовсім відмовляються від звинувачень. Це дає слідчим змогу переводити справи в розряд менш тяжких злочинів і припиняти, тому що викрадені «не мають претензій» до злочинця.
Вірменія та Азербайджан: дитячі шлюби не дозволені, але є
Викрадати чи видавати заміж у 15, а іноді й у 12 років прийнято і в єзидській громаді Вірменії. Такі шлюби не реєструють у РАЦСі, і поліція закриває на це очі, бо не хоче втручатися у внутрішні справи громад.
В Азербайджані ранні шлюби не реєструють, проте вони є: їхню кількість можна оцінити за кількістю дітей, народжених у неповнолітніх, зазначає JAMnews. Наприклад, 2022 року в Азербайджані у 15–17-річних дівчаток народилося 2011 дітей, з них 32% мешкають у містах, а 68% — у селах. 2022 року 120 матерів у віці 15–17 років народили вдруге, а ще 11 дівчаток стали матерями втретє.
За примус неповнолітніх до шлюбу в Азербайджані практично не карають: несерйозне розслідування скарг у цьому напрямі доводить дівчаток до зневіри, і згодом вони відмовляються від своїх скарг, каже адвокатка Зібейда Садигова.
Крім цього, у законі є лазівка, яка допомагає обійти заборони: потрібно довести, що шлюб із неповнолітньою можна укласти з поважних причин.
«У більшості випадків сім’ї отримують у місцевих виконавчих органах дозвіл на шлюб неповнолітньої дочки під приводом, що батько або дідусь — старий чи хворий, тож треба швидше зробити весілля, щоб він теж побачив, доки не помер. Деякий час у Міллі Меджлісі обговорювали можливість скасувати застереження про “поважні причини” на шлюб до досягнення повноліття. Але тема зовсім забулася», — розповідає азербайджанський соцпрацівник Санубар Гейдаров.
Спеціальні дозволи на шлюб із дівчатами до 18 років можна отримувати й у Таджикистані. У 2018 році суди видали 2500 таких дозволів, тобто щодня заміж виходило по шість-сім дівчаток.
Як дівчат видають заміж у Грузії
У Грузії шлюб дозволено з 18 років. Сексуальне проникнення в тіло людини, молодшої за 16 років, вважають тяжким злочином і карають позбавленням волі на строк від семи до дев’яти років. Намір створити сім’ю не вважається поважною причиною.
6 жовтня 2023 року, через два місяці в примусовому шлюбі, 14-річна Айтадж Шахмарова намагалася втекти з дому чоловіка, 28-річного Асіма Асланова. Він застрелив дівчину з рушниці.
Про заміжжя 14-річної дівчинки знали і в її рідному селі, і в школі, і в селі чоловіка. На запитання журналістів грузинської редакції JAMnews, чому ніхто не намагався завадити незаконному союзу, сусіди відповідали: «А що ми могли зробити? Це справа сім’ї».
Лише 2022 року МВС розпочало розслідування 171 випадку можливого шлюбу неповнолітніх. Того ж року в Грузії було зареєстровано 815 вагітних дівчаток, 434 з них народили.
Однією з головних проблем громадська захисниця Саміра Ісмаїлова вважає так званий інститут заручин, який є дуже популярним серед етнічного азербайджанського населення. «Заручини ніби “резервують” дівчинку. Оскільки в законі нічого не написано про заручини, то й правових важелів для запобігання їм немає. Ми не можемо допомогти дівчаткам, які звертаються до нас. Сім’я каже, що нічого незаконного не відбувається», — каже голова Платформи громадянської рівності, яка сама є представницею азербайджанської громади.
Заміжня школярка — не рідкісне явище, особливо в грузинському регіоні Квемо Картлі, де компактно мешкає азербайджанська громада. Часто ранні шлюби пояснюють тут мусульманськими традиціями. Проте експерти вважають, що основною причиною частих дитячих шлюбів у Квемо Картлі є відсутність перспектив для молоді та невирішені соціально-економічні й інфраструктурні проблеми, які заважають розвитку та інтеграції місцевого суспільства.
Правозахисники зазначають, що велику роль у запобіганні раннім шлюбам могли б відіграти школи. Але замість того, щоб захищати дівчаток і заявляти до поліції про випадки ранніх шлюбів, школа мовчить, а іноді вчителі та директори навчальних закладів навіть присутні на весіллях.
Дитячі шлюби: чи можна вирішити проблему
Одним з найкращих способів припинити практику ранніх шлюбів експерти Світового банку називають зусилля, спрямовані на утримання дівчаток у школі. У багатьох країнах кожен додатковий рік середньої освіти може знизити ймовірність одруження до 18-річного віку на 5% або більше.
Окрім того, відмова від ранніх шлюбів вигідна економічно: дівчатка, які здобули хоча б середню освіту, як правило, мають краще здоров’я, заробляють більше, забезпечують медичне обслуговування та освіту наступному поколінню — ці фактори в сукупності можуть допомогти позбавити сім’ї, громади й народи злиднів.
Щодо юридичного боку проблеми активісти та правозахисники зазначають: закони, які мають захищати дівчаток від ранніх шлюбів, фактично не працюють.
«Якщо будуть арешти за примус до ранніх шлюбів, стане можливим реальне вирішення проблеми. Саме середовище безкарності створює умови для того, щоб сім’ї видавали заміж своїх малолітніх дочок на підставі менталітету, традицій та цінностей», — вважає соціальний працівник Санубар Гейдаров.
У Грузії, на думку активістки Тозу Гюльмамедлі, до закону про заборону шлюбу з неповнолітніми необхідно додати пункт про заборону заручин. «Будь-яка угода про дитячі шлюби має бути криміналізована. У сьогоднішніх реаліях держава втручається в проблему лише тоді, коли є вже результат — шлюб відбувся або неповнолітня народила. Нашою метою має бути запобігання дитячим шлюбам, а не реагування на злочини», — наполягає експертка.
Останніми роками кількість ранніх шлюбів у всьому світі знижується. Водночас за тих же темпів, згідно з оцінками ЮНІСЕФ, знадобиться ще 300 років, перш ніж у світі вдасться викорінити дитячі шлюби повністю.