Чи є у платформи UNITED24 прозора звітність та куди йдуть кошти від донатів
Після початку повномасштабної війни в Україні було створено фандрейзингову платформу UNITED24. Платформа позиціює себе як головне вікно для збору пожертв на підтримку України. Однак у суспільстві виникають запитання стосовно її прозорості: хто фінансує операційну діяльність платформи та чи всі кошти витрачаються за призначенням. Заборона спробувала розібратися, як функціонує UNITED24 та як здійснюється контроль за витраченими коштами.
Як працює UNITED24?
У травні 2022 року Україна запустила єдину платформу для збору благодійних пожертв на допомогу державі Її створення було ініційоване президентом України Володимиром Зеленським та мало дати державну гарантію, що кошти підуть за призначенням. Згодом UNITED24 стала однією з найпопулярніших фандрейзингових платформ, що збирають кошти на допомогу Україні.
UNITED24 не є окремою юридичною особою та не має власних рахунків. Діяльність платформи регламентується Указом Президента України від 17 травня 2022 року №344/2022 «Про невідкладні заходи щодо об’єднання зусиль для підтримки України». А ще — Постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 2022 року №516 «Питання Єдиного державного вебпорталу для збору пожертв на підтримку України UNITED24». Також діяльність платформи регламентує Постанова Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2022 року №472 «Деякі питання використання коштів, що надходять на офіційні рахунки для пожертв на підтримку України». Вона затверджує порядок використання коштів з пожертв на підтримку України.
За функціонування платформи відповідає Міністерство цифрової трансформації: воно оприлюднює інформацію про використання та рух коштів. Відомо, що благодійні фонди можуть залишати собі до 20% зібраних пожертв — ці кошти необхідні, аби фінансувати операційну діяльність. Однак за інформацією, наданою Забороні представниками UNITED24, платформа не використовує пожертви на підтримання операційної діяльності. Ось що відповіли в UNITED24 на наше запитання про те, хто фінансує їхню операційну діяльність:
«Нас підтримують різні донори: як приватні особи, так і великі компанії. Хтось надає підтримку на місяць, а хтось — на постійній основі».
А хто опікується коштами?
UNITED24 пропонує перерахувати кошти на один з трьох рахунків за такими напрямами:
- Оборона та розмінування — єдиний рахунок для підтримки Збройних Сил України.
- Медична допомога — рахунок Міністерства Охорони Здоров’я.
- Відбудова України — рахунок «Фонду відновлення зруйнованого майна та інфраструктури», яким опікується Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури.
Донати на медичну допомогу та відбудову України направляються Міністерству охорони здоров’я та Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури відповідно. Саме ці міністерства стають розпорядниками коштів. У випадку пожертви на оборону та розмінування розпорядником коштів може стати не лише Міністерство оборони, але й СБУ, МВС, Національна поліція, Держприкордонслужба, ДСНС, Національна гвардія, Адміністрація Держспецзв’язку та інші державні органи, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, задіяними у протидії збройній агресії проти України.
Така структура розподілу коштів донорів справедливо викликає питання стосовно можливості перевірки їхнього якісного та доцільного витрачання. Наприклад, благодійні фонди як юридично зареєстровані особи подають річні звіти про те, куди та на що пішли кошти. Але у випадку UNITED24 сама платформа не вирішує куди саме витрачати кошти, це відповідальність міністерств, на чиї рахунки надходять кошти.
В розмові з Забороною UNITED24 наголосили, що кошти з різних рахунків ніколи не змішуються і можуть бути витрачені тільки за призначенням, визначеним окремими нормативно-правовими актами. У відповіді на запит Заборони UNITED24 зазначили, що порядок використання коштів з рахунку Міністерства охорони здоров’я визначено Постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2022 року №491 «Деякі питання використання коштів з рахунка для задоволення потреб охорони здоров’я», а порядок використання коштів з рахунку Фонду відновлення зруйнованого майна та інфраструктури України визначається Постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 2022 року №879 «Деякі питання фінансування робіт з відновлення зруйнованого майна та інфраструктури». Однак який саме документ регламентує використання коштів, що були спрямовані на оборону та розмінування, у UNITED24 не зазначили.
У фандрейзинговій платформі запевняють, що будь-які ризики враховані, а кошти використовуються виключно за призначенням: «Звіти про збори та витрати оновлюються щотижня: НБУ надає інформацію по зібраних коштах за кожен день, а профільні міністерства та інші органи державної влади — про проведені закупівлі та виконані роботи. Deloitte Ukraine, частина всесвітньої мережі Deloitte, однієї з “Великої четвірки” аудиторських компаній, перевіряє закупівлі кожного міністерства».
Скільки зібрав фонд United24 та скільки вже витрачено?
UNITED24 повідомили Забороні, що з 5 травня 2022 року до 10 лютого 2023 року на спеціальні рахунки НБУ через фандрейзингову платформу надійшло понад $285 870 000. Витрачено — більш ніж 6,5 мільярда гривень зі спеціального рахунку НБУ для збору коштів на підтримку Збройних Сил України (приблизно $180 мільйонів); 1,2 мільярда гривень зі спеціального рахунку НБУ для збору коштів для забезпечення потреб охорони здоров’я (приблизно $35 мільйонів); на рахунку Міністерства інфраструктури накопичено 538 151 410 гривень (приблизно 14 мільйонів доларів), проте кошти не витрачалися.
Крім фінансових пожертв, UNITED24 проводить збори технологій. Наприклад, є проєкт «Армія дронів», який платформа реалізує разом з Міністерством цифрової трансформації, Генштабом ЗСУ, Міністерством оборони України та Держспецзв’язку. Він не лише збирає кошти на закупівлю дронів, а й передбачає можливість так званого «дронейшна» — кожен охочий може надіслати власний дрон на потреби армії.
У медіа публікувалася інформація про те, що, попри наявність коштів, в тому числі зібраних на Армію дронів, Міноборони ігнорувало українських виробників та закуповувало дрони зарубіжного виробництва. У своїй відповіді на запит Заборони представники платформи UNITED24 це заперечують. За їхньою інформацією, загальна сума контрактів, укладених з українськими виробниками, складає понад 1,4 млрд гривень. Це майже половина від закуплених дронів. Були закуплені дрони українських виробників: UkrJet, Skyeton, SKIF, АХА, Р18, «Спис» тощо.