Україна досі в СНД і не планує виходити. Що треба знати?
Представник президента у Верховній Раді Ірина Луценко заявила, що президент України не планує виводити країну з органів «Співдружності незалежних держав» та пропонує лишити дієвими ті угоди щодо співробітництва з СНД, які є економічно вигідними. Це стало новиною для багатьох, які були впевнені, що після анексії Криму та початку війни з Росією Україна вийшла з союзу.
Що трапилося
За словами Ірини Луценко, президент закликає уряд провести інвентаризацію усіх багатосторонніх угод між членами СНД, щоб денонсувати «окремі» договори між цими країнами. Мова йде про визнання дипломів, працевлаштування і договір про транзит та інші питання, які будуть необхідні для економіки України.
Чому Україна не хоче співпрацювати з СНД
Після Майдану в 2014 році співробітництво України в рамках СНД звелося до мінімуму. Країна вийшла з низки багатосторонніх угод та припинила членство у багатьох органах галузевого співробітництва. Часткове припинення співпраці з СНД, як пояснила Луценко, обумовлене відмовою цього об’єднання визнавати агресію Росії.
Читати більше новин в TelegramЩо про це думає Росія
Спікер Ради Федерації Валентина Матвієнко, яка очолює раду Міжпарламентської асамблеї СНД, вважає, що намір України вийти з співдружності суперечить економічним інтересам цієї країни: «Крок явно не в інтересах України та українського народу – така послідовна спроба руйнації всього і вся. Руйнувати – не будувати. Це, безумовно, погіршить ситуацію в Україні».
Що думають в Україні
За словами дипломата і політика Богдана Яременко, згідно з Конституцією, президент Петро Порошенко може самостійно прийняти рішення про розрив відносин України з СНД. Він вважає, що вийти із СНД можна за півгодини.
В чому суть СНД
СНД засновано на засадах суверенної рівності всіх її членів, тому всі держави-члени є самостійними суб’єктами міжнародного права. Основні цілі організації: співпраця в політичній, економічній, екологічній, гуманітарній, культурній та інших галузях, всебічний розвиток держав-членів, забезпечення прав і свобод людини, взаємна правова допомога.
Сьогодні до складу СНД входять дев’ять країн: Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Росія, Таджикистан та Узбекистан.
Україна є державою-учасником. Країна не підписала Статут СНД від 22.01.1993 року і де-юре не є державою-членом співдружності, а має статус держави-засновниці та держави-учасниці СНД. Починаючи з квітня 2014 року, співробітництво України в рамках СНД зведено до мінімуму.
Читати більше новин в Telegram