Це багато чого пояснює: Рада Європи озвучила ризики вступу України в ЄС

Yevheniia Kostina

Відповідно до внутрішніх оцінок спільного бюджету союзу, вступ України до Європейського Союзу надасть Києву право отримати приблизно 186 мільярдів євро протягом семи років, пише Financial Times, спираючись на дослідження Ради Європи на основі бюджету Союзу на 2021-2027 роки. Це включає і доступ до аграрного ринку, де Україна є лідеркою.

Бюджет ЄС: хто платитиме за розширення

При доєднанні дев’яти нових країн-членкинь багаторічна фінансова рамка становитиме 256.8 млрд євро. Мова про Україну, Молдову, Грузію та шість балканських держав — Албанія, Боснія і Герцеговина, Косово, Чорногорія, Північна Македонія та Сербія. В FT кажуть, що це плюс 66 млн населення до 450 млн громадян ЄС на зараз.

Розширення може зайняти десятиліття чи більше і спонукає до серйозного реформування існуючих бюджетних механізмів. Однак очікуваний масштаб необхідних змін рішуче змінить фінансову рівновагу всередині блоку, зокрема:

  • скорочення сільськогосподарських субсидій приблизно на п’яту частину;
  • поточний бюджет збільшиться на 21% до 1.47 трлн євро. Це дорівнює приблизно 1.4% валового національного доходу 36 країн;
  • найбагатшим країнам доведеться платити в єдиний бюджет більше (Нідерланди, Франція та Німеччина, лідери крайніх двох не можуть ніяк домовитися між собою);
  • держави-членкині, які зараз є нетто-отримувачами, стануть чистими платниками (наприклад, Польща, Угорщина, Чехія).
Фінансування ЄС станом на січень 2022 року. Донори зазначені мінусом в колонках, отримувачі решта. Таблиця: Institut der deutschen Wirtschaft\Die Welt

Вступ України в ЄС: ризик в агросекторі

В разі доєднання до ЄС країна стане найбільшим реципієнтом блоку, маючи 41.1 млн га використовуваних сільськогосподарських площ, що посуне Францію на друге місце. Це означало б, що виплати для існуючих одержувачів впадуть на 20.3% на гектар відповідної с\г землі.

Застосовуючи чинні правила до розширеного Союзу, Україна могла б отримати 96.5 мільярдів євро від Спільної сільськогосподарської політики ЄС протягом семи років. Це змусить скоротити субсидії на ферми для існуючих держав-членів приблизно на 20%. Україна також матиме право на отримання виплат у розмірі 61 мільярд євро з когезійного фонду ЄС [так званий фонд згуртованості, гроші з нього йдуть на підтримку та розвиток найбідніших країн-членкинь].

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій