Читаєте зараз
Центр християнства: у Туреччині археологи знайшли унікальні артефакти

Центр християнства: у Туреччині археологи знайшли унікальні артефакти

Ilona Kivva
Автор:

У Туреччині археологи виявили рідкісні мозаїчні плитки та фрагменти вітражів, які попередньо датуються V століттям нашої ери. Це найдавніші зразки, що знаходили у археологічній зоні Харран (включена до Попереднього списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО), пише Arkeonews

Вчені вважають, що знахідки прикрашали величний собор, довжиною понад 50 метрів.Фрагменти, виявлені в арках і склепіннях, вказують на рівень складного орнаменту, який, ймовірно, прикрашав всю споруду, підкреслюючи її художнє та архітектурне значення. Знахідки допоможуть науковцям краще зрозуміти, яким був архітектурний дизайн історичної споруди.

археологічні знахідки у Туреччині
Залишки стародавньої мозаїки та вітражів є найдавнішими зі знайдених у регіоні. Фото: AA

Розмір і ретельно продуманий дизайн собору свідчать про те, що будівля відігравала важливу роль у ранньохристиянській історії регіону. Крім вітражів і мозаїк, археологи знайшли значні частини північного нефа, стін і різьблених капітелей колон. Також збереглися три рідкісні двері, що виходять на північ, що ще більше підкреслює архітектурне значення споруди.

«Наш аналіз показує, що церква є однією з ранніх візантійських церков у цій місцевості, тому ці вітражі вважаються найдавнішими в регіоні, датованими п’ятим століттям. Тому тут можна спостерігати перші екземпляри кольорового скла в цьому регіоні», – пояснив професор Мехмет Оналаз кафедри археології Харранського університету.

Розкопки також допомогли знайти колекцію скляних артефактів, у тому числі посудини складного дизайну, які, як вважають, використовувалися для хрещення або для перенесення святої води.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій