Читаєте зараз
До 8 років тюрми. Чому закон про антисемітизм в Україні треба було ухвалити саме зараз

До 8 років тюрми. Чому закон про антисемітизм в Україні треба було ухвалити саме зараз

Iryna Troian
Автор:
Jewish star
  • ВРУ ухвалила зміни до Кримінального кодексу України, які передбачають відповідальність за прояви антисемітизму.
  • Покарання залежить від тяжкості правопорушення: від штрафу 3400 гривень до восьми років позбавлення волі.
  • Правозахисник В’ячеслав Лихачов спеціально для Заборони пояснює важливість ухвалення закону.

Верховна Рада України криміналізувала прояви антисемітизму. Так, зміни стосуються 161 статті Кримінального кодексу, яка передбачає покарання у вигляді штрафу від 3400 гривень та позбавлення волі до восьми років. Насправді окремий закон не був таким вже потрібним: для акценту на антисемітизмі достатньо було постанови. Водночас він дуже корисний для декларації політичної волі на міжнародній арені.

Заборона розповідає про кримінальну відповідальність за антисемітизм і попросила експерта В’ячеслава Лихачова пояснити, чому закон настільки важливий, що був ухвалений під час, здається, максимальної напруги біля кордонів України.


ВРУ ввела кримінальну відповідальність за антисемітизм

Народні депутати України підтримали закон №5110 про кримінальну відповідальність за прояви антисемітизму. Закон вносить зміни до 161 статті Кримінального кодексу України «Порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками». До ухвалення закону у цій статті не була передбачена відповідальність саме за антисемітизм.

У частині першій ст.161 за умисні дії, спрямовані на розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі, приниження честі та гідності, образу почуттів громадян у зв’язку з їхніми релігійними переконаннями та іншими ознаками передбачено:

  • штраф від 200 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3 400-8 500 гривень);
  • або обмеження волі на строк до п’яти років, з можливим позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

У другій частині цієї статті такі самі дії, поєднані з насильством, обманом чи погрозами, а також вчинені службовою особою караються: 

Читати більше новин в Telegram
  • штрафом від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8 500-17 000 гривень);
  • або позбавленням волі від двох до п’яти років, з можливим позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

У третій частині 161 статті йдеться про дії, які були передбачені першою та другою частинами і були вчинені організованою групою осіб або спричинили тяжкі наслідки. За це передбачено від п’яти до восьми років ув’язнення.

Чим корисний закон про антисемітизм: думка В’ячеслава Ліхачова

За останні вісім років в Україні було близько 20 вироків за 161 статтею, до суду доходить менше 5% проваджень із попередньою кваліфікацією за цією статтею. Цікаво, що протягом останніх двох місяців винесено два вироки за антисемітизм — осквернення менор у Дніпрі та Ужгороді.

Керівник Групи моніторингу прав національних меншин, член Експертної ради Центру громадянських свобод В’ячеслав Ліхачов вважає, що формулювання нового закону статті 161 КК як такої надто розпливчасті, широкі: з одного боку, під них підпадає дуже багато всього, а з іншого — такі справи складно доводити до суду.

«Новий закон є добрим як декларація наявності політичної волі. І для зовнішньополітичного іміджу країни. Ізраїль, Європа, Штати помітили та оцінили: влада України хоче боротися з антисемітизмом. І це [закон] вже працює ще до внесення змін до Кримінального кодексу. Але цього можна було досягти інакше: наприклад, постановою Верховної Ради», — поділився правозахисник баченням із Забороною.

За його словами, основна критика ухваленого закону про боротьбу з антисемітизмом полягала в тому, що це невиправдано — спеціально окремо згадувати одну категорію в статті КК, яка в загальній формі за нетерпимість (національну, релігійну — будь-яку) вже, сама по собі, покликана карати.

«І ця критика, треба сказати, по-своєму логічна. Головне, щоб це своєю чергою не викликало антисемітизму — мовляв, такий закон ухвалено тому, що в нас керівництво євреї», — припустив В’ячеслав Ліхачов.

Раніше Заборона розповідала про деталі пропозиції низки парламентарів щодо підвищення штрафів для елітних автомобілів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій