Журналісти-розслідувачі Associated Press установили розташування понад 100 тюрем, де Росія утримує українських громадян. Заборона переповідає матеріал, а також поговорила з правоохоронницею, яка моделює інтерактивну карту в’язниць для полонених на територіях окупованої України, Білорусі й РФ, опитуючи свідків.
Що відомо з розслідування Associated Press?
13 липня інформаційне агентство Associated Press (AP) опублікувало розслідування про примусове утримання цивільних українців у російських тюрмах. Журналістам вдалося поспілкуватися з десятками колишніх увʼязнених і їхніми родинами. Судячи зі свідчень звільнених у рамках обмінів між Україною та Росією полонених, їх катували, застосовуючи електричний струм та фізичне насилля, а також обмежили в медичній допомозі. Окрім того, колишні в’язні розповіли AP про летальні випадки.
Дані від представників української розвідки й уряду, а також Міжнародного комітету Червоного Хреста свідчать про системність затримань і жорстокого поводження з цивільними особами, підсумовує AP. Наразі точну кількість українських бранців на окупованих територіях та в Росії встановити неможливо. Українській стороні натепер відомо про 1 тисячу підтверджених випадків незаконного затримання мирних мешканців. За словами представника уповноваженого з прав людини в системі органів сектору безпеки Олександра Кононенка, кількість затриманих цивільних громадян може сягати понад 10 тисяч. У червні цього року Україна заявила, що близько 150 мирних жителів було звільнено в межах обмінів та доставлено на підконтрольну територію. Москва заперечує факти незаконного утримання.
«Росія взагалі не визнає фактів утримання мирних жителів [з України], не кажучи вже про причини цих незаконних дій. Але полонені в майбутньому слугуватимуть розмінною монетою під час обмінів на російських солдатів. Також ООН раніше опублікувала докази використання РФ українських цивільних осіб як живого щита біля лінії фронту», — ідеться в розслідуванні AP.
Більшість цивільних затримують без звинувачень або за спілкування українською в окупованому регіоні. Іншим приписують тероризм та участь у бойових діях або в «опорі спецоперації російських військових».
Читати більше новин в TelegramТакож AP вдалося отримати свідчення колишніх бранців щодо фактів примусової роботи. Росіяни змушують полонених до тяжкої та небезпечної праці на передовій (наприклад, рити окопи, зводити укріплення й копати братські могили). «В окупованій Запорізькій області цивільні українці викопали в мерзлій землі братські могили для полонених, які не вижили. Одного чоловіка, який відмовився копати, застрелили на місці — ще одне тіло для могили», — повідомляє AP.
Полонених душили, а потім змушували вчити гімн Росії. Ось найбільш моторошні свідчення звільнених полонянок
50-річну держслужбовицю Олену Ягупову затримали в жовтні 2022 року в Запорізькій області, ймовірно, через те, що вона одружена з українським військовим. Жінці надягали на голову поліетиленовий пакет і душили мотузкою, при цьому били по голові пляшкою з водою. Також Олену возили по місту та примушували назвати адреси проживання українських активістів.
Одного разу військовий РФ вивів полонянку з вʼязниці та поставив перед камерою російських журналістів, щоб жінка дала інтерв’ю. Солдат ЗС РФ тримав біля голови жінки пістолет так, щоб його не було видно через обʼєктив камери, і сказав Олені: якщо відповідатиме журналістові правильно, може вийти на волю.
Через три місяці Олену Ягупову відвезли на безлюдний блокпост, де чекала чергова російська знімальна група. Їй наказали взятися за руки з двома чоловіками та пройти приблизно пʼять метрів у бік України, щоб показати, як Росія звільняє з ув’язнення українських мирних жителів. Щойно закінчилися зйомки, російські солдати посадили полонених у машини й відвезли на сусіднє перехрестя, давши бранцям лопати в руки.
«Тепер ви щось зробите на благо Російської Федерації», — сказав військовий РФ.
Олена Ягупова разом з іншими співвітчизниками копала окопи на передовій до середини березня 2022 року. Жінка пригадує: «Іноді ми навіть працювали там 24 години на добу, коли приїжджала перевірка». Для примусових робіт бранцям видавали російську військову форму, використовуючи українців як прикриття.
Вчительку математики початкової школи Вікторію Андрушу затримали 25 березня 2022 року після обшуку будинку її батьків у Чернігові, пригадує вона в інтервʼю для AP. У телефоні Вікторії знайшли фотографії російської військової техніки, після чого відправили жінку до колонії. Під час перебування в тюрмі її били деревʼяними та гумовими кийками. У російській колонії Вікторії неодноразово казали, що вона там і помре, а наглядачі різатимуть її ножами до невпізнання. Крім цього, полонених у колонії примушували вчити напам’ять гімн Росії.
РФ збудувала мережу з десятків вʼязниць. Їх моделювання правоохоронними організаціями можливе завдяки свідченням полонених. Ось що про це відомо
До редакції Associated Press потрапив таємний документ російського уряду за січень 2023 року, в якому йдеться про плани створити 25 нових колоній і шість ізоляторів на окупованій частині Україні до 2026 року.
У розслідуванні AP опублікувало карту з розташуванням вʼязниць на окупованих територіях та в РФ, де утримують і військових, і цивільних громадян України. Детальна мапа складена на основі свідчень колишніх бранців, а також даних української «Медійної ініціативи за права людини». Наразі відомо про щонайменше 40 місць увʼязнень у Росії та Білорусі, 63 — на окупованих територіях України.
На карті видно, що найбільше вʼязниць — на півдні (окупована частина Херсонської та Запорізької областей) і на сході (Донецька та Луганська області). Водночас на території Росії та Білорусі тюрми переважно розташовуються вздовж кордону з Україною (Бєлгородська, Брянська, Воронезька й Ростовська області РФ та Гомельська область у Білорусі).
Координаторка «Медійної ініціативи за права людини» Тетяна Катриченко у розмові з Забороною розповідає, що над інтерактивною мапою її організація почала працювати від початку повномасштабного вторгнення РФ. Наприклад, карта містить дані про місця увʼязнень навіть у Київській та Чернігівській областях, які були деокуповані на початку квітня 2022 року. За словами Катриченко, інтерактивну мапу вдалося створити завдяки свідченням звільнених бранців.
«Під час окупації Київської області солдати РФ затримували як українських військовослужбовців, так і велику кількість цивільних, — наголошує Катриченко. — За нашими даними, зараз 123 мирні мешканці з Київської області перебувають на території РФ. Переважно вони опинилися в Брянській області в СІЗО № 2 міста Новозибків. А частину військовослужбовців з “Азовсталі” відправили в Таганрог. Морпіхів, які потрапили в полон у квітні 2022-го в Маріупольському металургійному комбінаті імені Ілліча, привезли в Ростовську область, потім — у Рязанську».
За даними «Медійної ініціативи за права людини», випадки затримання цивільних осіб відрізняються залежно від регіону та часу. Перш за все військові РФ полюють на проукраїнських активістів, місцевих посадовців і родичів українських військовослужбовців, наголошує Катриченко.
«У північних областях [Київській та Чернігівській] була швидка окупація. Російські військові хапали людей з телефонами, буцімто вони передавали координати солдатів РФ. А от у Запорізькій і Херсонській областях росіяни вже цілеспрямовано шукали активістів, атовців, посадовців та вчителів. Що стосується Донецької й Луганської областей, там діяв дуже жорсткий процес фільтрації, перевіряли без винятку все населення міст і сіл. Основна причина затримань у таких фільтраційних таборах — підозра в шпигунстві й співпраці на користь України».
Катриченко розповідає, що нині «Медійна ініціатива за права людини» збирає факти скоєння воєнних злочинів у російських колоніях та вʼязницях, щоби притягнути військових РФ до відповідальності.
Читати більше новин в Telegram