Читаєте зараз
«До нас з притону потрапила вагітна 14-річна дівчинка, хвора на гепатит та СНІД». Розповідь чоловіка, якому вдається не вживати наркотики й допомагати в цьому іншим 

«До нас з притону потрапила вагітна 14-річна дівчинка, хвора на гепатит та СНІД». Розповідь чоловіка, якому вдається не вживати наркотики й допомагати в цьому іншим 

Ziarul de Gardă
Автор:

«Я часто виходжу з сім’єю на прогулянку до парку та бачу гарних, добре вдягнених молодих людей, які щось шукають. Багато хто думає, що вони збирають листя, квіти, але вони шукають закладки під камінням, під колодами. Це сотні молодих людей, які щодня вживають наркотики», — зазначає Антон. Ім’я молодика змінено — він, людина з наркозалежністю, якому вдається не просто не вживати, але й допомагати іншим. Ця боротьба потребує анонімності на усіх рівнях, але розголосу — бо в Молдові, де мешкає Антон, проблема з наркотиками набуває загрозливих масштабів.

Заборона публікує розмову Антона із журналістами молдавського медіа ZDG зі скороченнями.


Вживання наркотиків в Молдові зростає

За 5-10 років Молдова буде в стані шоку, каже чоловік. Вживання наркотиків зростає, і дуже мало хто цікавиться, що буде в майбутньому. 

«Оскільки я працюю і в наркологічному диспансері, і організаціях, що спеціалізується на лікуванні наркозалежності, я щодня дізнаюся, що кількість споживачів наркотиків зростає. І залежність стає все жорстокішою. Адже саморобні наркотики постійно змінюють свій склад», — зазначає Антон, акцентуючи, що невизначеність зі складовими ускладнює і лікування.

Чоловік каже, що коли він ще був споживачем наркотиків, вони в більшості були натурального, рослинного походження, менш агресивні, ніж ті, які вживаються людьми із наркозалежністю сьогодні. Синтетичні наркотики сильно змінюють мозкову діяльність — швидше підсаджують і набагато важче зіскочують.

Фото ілюстративне, зроблено в Києві 2020 року \ Заборона

«Водночас зараз є альтернативи: можна пройти лікування, реабілітацію. Раніше людей із наркозалежністю били, садили до в’язниці, катували, вимагали гроші. Я знаю, про що кажу, бо сам пройшов через цей кошмар. І тому вирішив допомогти тим, хто не може позбутися залежності», — пояснює Антон.

Миттєвий продаж препаратів через Telegram-канали

Чому споживачів стає дедалі більше, наркотики стають дедалі доступнішими, а залежним від них — дедалі важче лікувати? Антон знає відповіді на всі ці запитання та шкодує, що часто держструктури, уповноважені боротися з поширенням та вживанням наркотиків, не справляються з критичною ситуацією, в якій опинилася Молдова.

«Сьогодні будь-яка людина, навіть діти та підлітки можуть зайти в соціальні мережі, особливо в Telegram-канали, і протягом пів години отримати наркотик будь-де, навіть зовсім поряд з будинком. Ніхто їх не питає, скільки їм років, і не обмежує доступу до наркотиків. Ті, хто їх продає, розробили доступні схеми, за допомогою яких можна вибрати свій район, дозу, ціну, час отримання тощо», — розповідає чоловік.

Нещодавно до нас потрапила вагітна дівчинка-підліток 14 років, хвора на гепатит та СНІД. Два роки, тобто з 12 років, вона жила в притоні. Вона була під впливом наркотиків, мала стосунки з багатьма чоловіками.

Він на телефоні демонструє, як за лічені хвилини можна дістати препарати.

«Якщо проаналізувати кількість наркотиків на нашому ринку, то можна зробити висновок, що вони вже виробляються у Молдові. Інгредієнти закуповуються ззовні, а наркотики виробляються дома. Так відбувається вільна торгівля наркотиками», — зазначає Антон.

Сіль: небезпека наркотику

Він наголошує на небезпеці наркотику «Сіль». Це психотропний препарат, який з’явився на ринку Молдови 5–7 років тому. Це відносно новий синтетичний продукт, а це означає, що симптоми й методи лікування ще не дуже добре відомі. Він небезпечний ще й тим, що періодично виробники змінюють склад, що викликає вкрай сильну залежність, і люди дуже швидко перетворюються на зомбі. Наркотик порушує психічне здоров’я, впливає на фізіологічні процеси, створює сильну залежність і змінює людину в цілому.

Фото ілюстративне, зроблено в Києві 2020 року \ Заборона

«У тих, хто намагався вживати „Сіль”, дуже мало шансів звільнитися. Щоб відновитися, потрібна дуже сильна воля та мотивація. У момент дії людина вважає себе сильною, успішною, без комплексів, кмітливою. Коли мозок працює в такому прискореному режимі, через деякий час людина вже не витримує, потрібен відпочинок, але вживання наркотиків не дає відпочити. І людина прагне споживати нескінченно — з’являються страхи і фобії, манія переслідування», — пояснює Антон.

Багато випадків смерті. Наприклад, у когось зупиняється серце. У нас було два бенефіціари, він і вона, які жили у склепі на Центральному цвинтарі. Вони знайшли десь захований 1 кг «Солі» та вживали його, доки він не помер. Жінка народила дитину і тепер шукає допомоги. Має серйозні проблеми зі здоров’ям.

Найнебезпечніше, що для людей з наркозалежністю важко знайти рішення, допомогу. Коли вони приходять до нарколога і повідомляють про галюцинації, нарколог відправляє їх до психіатра, а психіатр, дізнавшись, що вони вживали наркотики, відправляє назад до нарколога. Так людина залишається віч-на-віч зі своїми стражданнями, навіть якщо вона намагалася вилікуватися.

«Ми не маємо кваліфікованої, професійної допомоги для таких людей. Вони виходять у місто, село в такому стані, переслідувані страхами та галюцинаціями, і думають, що за ними стежать, що їх переслідують, — ділиться досвідом спілкування Антон. — Вони стають агресивними, скоюють злочини, крадуть, убивають. Багато наркозалежних, яким вчасно не допомогли, вчиняють самогубство».

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій