До реєстру педофілів вже внесли імена 171 особи — Мін’юст
- Реєстр педофілів (Єдиний реєстр осіб, засуджених за злочини проти статевої свободи та статевої недоторканості малолітньої особи) було створено у 2020 році.
- Доступ до реєстру мають не лише правоохоронці, а й освітяни та медики.
- Через відносну відкритість даних реєстру педофілам може загрожувати самосуд.
В Україні вже півтора року у тестовому режимі працює Єдиний реєстр осіб, засуджених за злочини проти статевої свободи та статевої недоторканості малолітньої особи (ЄРЗСН). Станом на 26 жовтня 2021 року, до нього було внесено імена 171 особи, яка була притягнута до відповідальності за педофілію. В Мін’юсті стверджують, що вже незабаром можна буде повноцінно користуватися реєстром.
Заборона розповідає про запуск в Україні єдиного реєстру педофілів, а також про те, хто ним може користуватися.
Що таке реєстр педофілів
ЄРЗСН, або ж Єдиний реєстр педофілів, створений навесні 2020 року з метою запобігання дитячих зґвалтувань. Це електронна база даних, що містить інформацію про людей, засуджених за педофілію та інші злочини, пов’язані з порушенням статевої свободи неповнолітніх осіб. Наповненням так реєстру педофілів займається Міністерство юстиції України.
ЄРЗСН є складовою частиною Єдиного реєстру засуджених та осіб, узятих під варту. Він був створений на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впровадження Єдиного реєстру осіб, засуджених за злочини проти статевої свободи та статевої недоторканості малолітньої особи, та посилення відповідальності за злочини, вчинені проти статевої свободи та статевої недоторканості малолітньої особи», що набрав чинності 16 січня 2020 року.
Станом на 26 жовтня 2021 року, до реєстру було внесено 171 особу, яка була притягнута до відповідальності та відбуває покарання за сексуальні злочини проти неповнолітніх, повідомила заступниця міністра юстиції України Олена Висоцька.
Читати більше новин в TelegramЯк працює Єдиний реєстр педофілів
До реєстру вносяться відомості щодо прізвища, імені, по батькові засудженого, дати народження, місця проживання чи перебування, злочину, за який його було засуджено, кримінального покарання, яке до нього було застосовано, інформацію про фактично відбуте ним покарання, а також про порушення правил адміністративного нагляду. Дані засуджених за педофілії осіб до реєстру можна внести лише відповідним за рішенням суду.
«Ми не можемо, наприклад, засуджену особу за певною статтею внести в такий реєстр, доки не буде ухвали суду відносно цієї особи, в якій прямо буде передбачено внести дані про таку особу в реєстр. Це певний захист прав людини. Це абсолютно цивілізований крок, але він дещо ускладнює реалізацію цього проєкту», — заявила Олена Висоцька.
Дані з реєстру можуть бути видалені у разі скасування обвинувального вироку або згідно з відповідною ухвалою суду. Так, за даними Мін’юсту, станом на 23 грудня 2020 року в реєстрі містилися імена 125 осіб, а за інформацією на 13 жовтня 2021 року їх стало менше — 113.
Хто та як може користуватися реєстром педофілів
Повний доступ до ЄРЗСН можуть мати лише правоохоронні органи України, зокрема слідчі та інші уповноважені особи Національної поліції та Державного бюро розслідувань.
Однак з реєстру можна отримати витяг з інформацією про конкретну особу. Таким правом володіють керівники закладів освіти, охорони здоровʼя чи інших установ, які наглядають за дітьми, надають їм медичні, навчальні та соціальні послуги. Звернення повинно стосуватися перевірки людей, яких наймають на роботу до цих закладів.
Також інформацію з реєстру педофілів можуть отримати керівники органів влади та місцевого самоврядування. До того ж будь-хто має право самостійно перевірити свою наявність у реєстрі, надіславши відповідний запит до Мін’юсту.
Чим небезпечний єдиний реєстр педофілів
Попри те, що практика ведення єдиного реєстру осіб, засуджених за сексуальні злочини щодо дітей, дуже поширена у світі, зокрема в таких країнах як США, Канада, Норвегія та Польща, все ж вона несе певну небезпеку..
Так, на думку Миколи Хавронюка, директора з наукового розвитку Центру політико-правових реформ, повноцінне запровадження відносно відкритого реєстру педофілів може призвести до самочинної розправи над людьми, занесеними до реєстру.
«Такі реєстри дійсно існують в різних країнах, і відомий у США закон „Меган“, навіть більш жорсткий до злочинців… І ми, ще не досягнувши того рівня правової свідомості, робимо майже відкритий реєстр… Я не кажу, що він відкритий для всіх, але він відкритий для дуже багатьох суб’єктів: правоохоронців, суддів, які, в принципі, можуть ділитись цими даними, поширювати їх, загалом, практично безкарно. Вони можуть їх продавати, або в них будуть сусіди з такого переліку, і вони будуть розповідати всім іншим сусідам», — передає слова Хавронюка інформаційне агентство УНН.
На його думку, щоб уникнути масового самосуду, влада повинна передбачити відповідальність для осіб, що мають доступ до даних з реєстру.
Раніше Заборона розповідала про те, як у сусідній Польщі процвітає церковна педофілія та чому священників за неї не карають.
Читати більше новин в Telegram