Добровольцем на службу: як потрапити в армію у 2023 році
- Для українців є два основні способи потрапити у військо: мобілізація і укладання контракту. Другий є виключно добровільним.
- Іноземці можуть вступати до лав Інтернаціонального легіону чи інших підрозділів ЗСУ.
- Нацполіція у 2023 році відкрила набір у спеціальні штурмові бригади: серед них є підрозділи НГУ, Азова, поліції та прикордонників.
Порядок добровільного вступу на службу в українські збройні формування у 2023 році загалом не змінився. Найпростіше — прийти у військкомат і заявити про бажання служити. Однак у разі, якщо плануєте вступати не у Збройні сили України, а, наприклад, у НГУ чи добробат, процедура відрізняється.
Заборона розповідає про варіанти добровільної служби в українській армії для громадян та іноземців.
ЗСУ і НГУ: контракти і мобілізація
Є два основні способи потрапити у військо:
- мобілізація;
- укладання контракту.
Майже в усьому мобілізовані мають такі самі можливості, як і контрактники: підвищення у званні, кар’єрне зростання. Також вони можуть перейти на контрактну службу. Різниця починається з поглибленої військово-лікарської комісії та різних довідок, розповів НВ начальник управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ ЗСУ Роман Горбач.
«У період ведення бойових дій це може видатись проблематичним. Так, є військовослужбовці, які підписують контракт, але вони переважно знаходяться тут, у тилових районах. Дуже багато підписують контракти службовці строкової служби, які на момент початку війни не звільнилися. Також деякі мобілізовані підписують контракт, особливо ті, які мають вищу освіту і досвід роботи за певним фахом», — каже Горбач.
Читати більше новин в TelegramПри цьому право на це мають і люди, які раніше не служили в армії.
Якщо мобілізація носить добровільно-примусовий характер, контракт передбачає приєднання до ЗСУ суто за власним бажанням. Серед переваг: можна обирати підрозділ і спеціальність.
Є різні строки служби (у середньому від трьох до п’яти років), але під час повномасштабної війни укладають договори з дією до закінчення воєнного стану.
Потрапити на військову службу як мобілізований дещо простіше, ніж за контрактом (за умови, що у вас нема військового досвіду) — достатньо звернутися у територіальний центр комплектування (колишні військкомати) і попросити призвати. Якщо відбувається набір, надійде виклик.
Важливо! Ті військовозобов’язані, які обмежено придатні до військової служби у воєнний час, можуть бути мобілізовані, але їхня служба проходитиме не у бойових частинах, а у частинах забезпечення. Також вони можуть служити в установах та навчальних закладах Міноборони, в територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, в інших небойових підрозділах.
Якщо ж хочете підписати контракт, то перш за все, варто обрати збройне формування, де плануєте служити: НГУ або ЗСУ.
Контракт у Збройних силах України
Основними вимогами під час відбору та прийняття на військову службу на такій основі є:
- придатність до військової служби за медичними показниками;
- фізична підготовка та психологічна стійкість кандидата;
- освіта не нижче повної середньої;
- вік від 18 до 45 років, а під час дії воєнного стану — до 60 років;
- відсутність судимостей.
Які документи необхідні:
- паспорт;
- ідентифікаційний код;
- службова характеристика;
- медична довідка про стан здоров’я;
- військовий квиток (для військовозобов’язаних);
- копії документів про освіту та трудову діяльність;
- копії документів про народження та сімейний стан;
- письмова згода на проведення спеціальної перевірки;
- автобіографія в рукописному і надрукованому примірниках;
- довідка про склад сім’ї та місце реєстрації або фактичного проживання.
Алгоритм дій:
- прибути до військкомату за місцем реєстрації (тимчасової реєстрації для ВПО);
- відбувається співбесіда;
- заповнюється заява громадянина щодо вступу на службу за контрактом;
- надається копія паспорта та довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, довідка з МВС про відсутність судимості або її погашення та військовий квиток (для військовозобов’язаних).
- доброволець проходить психологічне тестування;
- прибуває за направленням територіального центру для проходження військово-лікарської комісії;
- надає сертифікат про проходження профілактичного наркологічного огляду; довідки про: відсутність перебування на обліку у психоневрологічному, шкірвенерологічному та тубдиспансері, про відсутність вагітності (для жінок), визначення групи крові та резус-фактора, результати аналізів на ВІЛ, сифіліс, гепатитів В та С; картку медичного огляду;
- очікує виклик з військкомату, готує решту документів, які можуть додаватись для оформлення особової справи після укладання контракту.
Для мобілізованих, які хочуть перейти на контракт:
- подає рапорт (за підпорядкованістю), в якому зазначається серія та номер паспорта, ідентифікаційний номер;
- проходить психологічне тестування;
- направляється командиром для проходження військово-лікарської комісії (за потребою).
Контрактна служба у НГУ
Щоб податися на службу у Національну гвардію, варто звертатися саме у відділення комплектування цього формування.
Контакти центрів комплектування НГУ:
- Київ — (044) 462-58-99; (063) 235-82-09;
- Львів — (063) 313-30-03; (068) 859-62-58;
- Харків — (063) 317-00-82;
- Одеса — (063) 236-02-22; (063) 239-07-70.
Також можна заповнити онлайн-анкету на офіційному сайті НГУ, а потім пройти первинний психологічний тест у відділі комплектування. Першочергово треба мати з собою паспорт громадянина України, військовий квиток або приписне свідоцтво (за наявності) та дві фотокартки 3х4.
Вимоги до претендентів:
- придатність за станом здоров’я, що встановлюється в ході медичного огляду та психологічного тестування;
- вища, професійно-технічна, повна або базова загальна середня освіта (для громадян призовного віку, які не проходили строкової військової служби);
- наявність отриманої під час проходження строкової військової служби військово-облікової спеціальності (для тих, хто вже служив строковиком).
Різні підрозділи залежно від своїх функцій мають різні вимоги до рівня фізичної підготовки кандидатів. Оцінюється остання за трьома критеріями: сила, швидкість і витривалість.
Добробати: чи варто вступати
Добровольчі формування територіальних громад існують ще з 2014 року. Станом на 2023 рік їх в Україні близько 400 — всі вони відрізняються специфікою діяльності. Головне, що варто знати: добробати не входять ні у ЗСУ, ні у НГУ, тож фактично досі не мають офіційного статусу.
«У лютому-березні [2022 року], коли було не до бюрократії, Добровольчі формування територіальних громад (ДФТГ) використовувались масово як легка піхота, яка допомагає регулярним частинам. Більшість ДФТГ рухаються до об’єднання з частинами ЗСУ/НГУ. Ті добробати, які беруть безпосередню участь у бойових діях, є у підпорядкуванні регулярних частин. Це дає можливість у разі поранення бійця або його загибелі отримати грошову компенсацію родині», — розповів пресофіцер добровольчого формування «Хартія» Ілля Колдомасов.
Навчання та бойові задачі, за його словами, відрізняються в залежності від підрозділу, але зазвичай добробати – це піхота. Тож посади будуть відповідними до цього: снайпери, стрільці, гранатометники, оператори БПЛА та медики.
Гвардія наступу: що це
Гвардія наступу — це об’єднана назва для бригад, які посилять Сили оборони та звільнення окупованих територій України. Приймають не тільки чоловіків, а й жінок.
Військові з’єднання формують на базі воєнізованих формувань:
- Національної поліції — бригада «Лють»;
- Держприкордонслужби — «Сталевий кордон»;
- Національної гвардії — «Азов», «Спартан», «Рубіж», «Червона калина», «Кара-Даг», «Буревій».
Основу підрозділів складають діючі поліцейські, прикордонники та нацгвардійці, але набирають і добровольців без військового досвіду.
Для всіх бійців цих бригад зберігаються пільги, які діють для військовослужбовців та поліцейських (пільги у ЗСУ та МВС дещо відрізняються, тож варто враховувати це при виборі).
Є три способи приєднатися до спецбригад:
- заповнити анкету на сайті;
У заявці потрібно вказати бажаний підрозділ, вік, наявність військового досвіду, спортивних досягнень та інші особисті дані. Після цього за вказаними у анкеті контактами надійде відповідь і подальші інструкції для дій.
- зателефонувати на гарячу лінію: 080 010 00 20;
Там мають проконсультувати щодо всіх запитань, а також підказати, куди прийти та які документи взяти з собою;
- подати заяву особисто через Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) за місцем проживання.
«Кожен кандидат має пройти військово-лікарську комісію, здати психологічний та фізичний тест. Після успішного проходження він зараховується в ту бригаду, яку він вибрав. Військові можуть піти на контракт або по мобілізації, це стосується Держприкордонслужби та Нацгвардії», — каже міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко.
Після зарахування буде кількамісячне навчання: спершу індивідуальне, а потім у складі підрозділу. Тільки після злагодження бригади допустять до бойових завдань.
Іноземці: як вступити у ЗСУ
Головнокомандувач України Володимир Зеленський ще 27 лютого 2022 року оголосив про створення Інтернаціонального легіону ТРо — спеціального підрозділу, у який можуть вступати іноземці, які бажають захищати Україну. Також можна доєднатися до загальних підрозділів ЗСУ, пише ArmyInform.
Іноземці мають право обіймати лише посади рядового, сержантського та старшинського складу.
Серед основних вимог для вступу до лав ЗСУ:
- підходять за віком;
- придатні до військової служби за станом здоров’я;
- пройшли професійно-психологічний відбір;
- мають достатній рівень фізичної підготовки;
- відсутні судимості.
Важливо! Іноземці служать на контрактній основі. Для них у договорі є додаткова підстава для звільнення — за власним бажанням.
Для прийняття на військову службу іноземці та особи без громадянства повинні звернутися до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військкомати) в Україні або до посольства України у країні проживання.
Важливою умовою є перебування іноземця на території України на законних підставах. Тобто в іноземця, що хоче стати до лав ЗСУ, має бути в наявності дійсний паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства.
Раніше Заборона розповідала про порядок отримання статусу учасника бойових дій в Україні. Він дає право на безплатне лікування, знижку на оплату комунальних послуг і допомогу з тимчасової непрацездатності. Також цей статус важливий при отриманні виплат чи соціальної допомоги родинам військовослужбовців, особливо у випадку їх загибелі.
Читати більше новин в Telegram