Читаєте зараз
Долетять до Енгельса і Дягілєво: ЗСУ могли модернізувати радянські БПЛА

Долетять до Енгельса і Дягілєво: ЗСУ могли модернізувати радянські БПЛА

Ilona Kivva
Автор:
  • На озброєнні української армії є застарілі радянські дрони, які були створені для повітряної розвідки Ту-141 «Стриж».
  • За 160 км від Москви 6 лютого 2023 року розбився невідомий безпілотник, який дуже подібний до Стрижа.
  • Подібною технікою, вірогідно, були атаковані ключові місця базування російської стратегічної авіації — авіабази Енгельс і Дягілєво.

Українські захисники, ймовірно, модернізували радянські розвідувальні безпілотники та зробили з них ударні дрони. Це доволі масивна техніка, тому вона здатна переносити навіть невеликі авіабомби на відстань понад 300 кілометрів. Водночас, попри масу, БПЛА літають на вкрай малих висотах, тому залишаються поза зоною видимості російських систем протиповітряної оборони.

Заборона розповідає про Ту-141 «Стриж», які ЗСУ могли перетворити на небезпечну для ворога зброю.


Безпілотники Стриж для ударів вглиб РФ: розслідування

Неподалік від російського міста Калуга 6 лютого 2023 року розбився невідомий безпілотник. Він впав за понад 300 км від кордону з Україною та за 160 км від Москви, повідомив губернатор Калузької області Владислав Шапша. 

Повідомлення про падіння БПЛА у Калузькій області 6 лютого 2023 року. Скріншот: Telegram-канал Владислава Шапши

Судячи з опублікованих у мережі кадрів, це міг бути переобладнаний радянський дрон Ту-141 «Стриж», який є на озброєнні ЗСУ, але з деякими доопрацюваннями, пише The War Zone.

Читати більше новин в Telegram

Видання не змогло самостійно перевірити цю інформацію, однак такої ж думки дотримуватися військовий аналітики з американського Інституту досліджень зовнішньої політики (FPRI) Роб Лі.

«Українські чиновники пообіцяли не використовувати зброю, надану Заходом, для нападу вглиб російських територій. Але вони ніколи не робили подібних тверджень щодо своєї власної зброї. Одна така, очевидно, вибухнула біля Калуги. Україна могла переробити безпілотники на ударну зброю, додавши боєголовку», — вважають у виданні.

Використання таких БПЛА для ударів по тилу противника може бути ефективним, адже дрони летять на малих висотах і проходять непоміченими для ворожих систем протиповітряної оборони, пише Defense Express.

«Це повідомлення вказує на дві речі. Перша — справді, Ту-141 з бавовною летять на малих висотах, тому всупереч крупним розмірам ці літальні апарати не бачить російська ППО. Друга — що використовується не спеціально розроблена бойова частина, а авіабомба радянського зразка. Конкретно в цьому випадку, ОФАБ-100-120. Вона призначена для ураження живої сили, техніки, ешелонів з вантажами, і це саме те, що потрібно, наприклад, для знищення російських Ту-22М3 чи Ту-95МС», — кажуть збройні експерти.

Авіабомба ОФАБ-100-120, має масу 123 кг та 46 кг вибухівки в тротиловому еквіваленті. Фото: Defense Express

З радянського безпілотника, який взагалі призначений для розвідки, ймовірно, прибрали все розвідувальне обладнання, а також посадковий та гальмівний парашути. Таким чином було максимально звільнено місце для встановлення авіабомби, а також знижено вагу. Це для того, аби БПЛА зміг донести снаряд до далеких цілей.

Так, з урахуванням всіх факторів, безпілотник здатен дістати до ключових стратегічних об’єктів РФ у межах трохи більше 300 км, наприклад, до місць базування стратегічних бомбардувальників — Енгельс-2 та Дягілєво.

Зона території РФ, на якій нагромаджені військові об’єкти, які котрі можуть потрапити під удар БПЛА Стриж. Інфографіка: Ian Matveev/Twitter

Зазначимо, що The New York Times писало, що саме безпілотники були використані для серії ударів по цих авіабазах у грудні 2022 року.

Раніше Заборона розповідала про напади на аеродром у російському місті Енгельс та про те, чому це одна з найважливіших авіабаз для держави-терористки.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій