Друг Кремля чи ні? Мільйонер програв у суді журналістці The Guardian
- У 2019 році Керол Кадвалладр звинуватила мільйонера Арона Бенкса у брехні, бо він нібито приховував свої зв’язки з Росією.
- Бізнесмен подав проти неї позов про наклеп, утім суд виправдав журналістку, оскільки у її словах був важливий суспільний інтерес.
- Такий вердикт британські медійники сприйняли за перемогу свободи слова та думки громадськості над інтересами олігархату.
У Великій Британії завершився судовий процес за позовом проросійського бізнесмена Арона Бенкса, який звинуватив у наклепі журналістку Керол Кадвалладр. Справа стосувалася публічних заяв медійниці щодо роботи мільйонера на інтереси Кремля в рамках кампанії на підтримку Brexit. Суд визнав, що слова журналістки стосувалися теми, яка мала важливий суспільний інтерес, а отже користь від них перевищує рівень шкоди, заподіяної позивачеві.
Заборона розповідає подробиці знакової справи журналістки проти мільйонера.
Позов Бенкса проти Кадвалладр: рішення суду
13 червня 2022 року британський суд виправдав журналістку The Observer та The Guardian Керол Кадвалладр у справі про наклеп на мільйонера Арона Бенкса щодо його зв’язків з Росією.
Про те, що британський бізнесмен, якого ще називали «сірим кардиналом» Brexit, брав гроші у Кремля для фінансування проєкту Leave.EU, почали підозрювати ще у 2016 році. Проти нього тоді відкрили кримінальну справу, проте доказів так і не знайшли. Слідчі лише дійшли висновку, що пожертви на кампанію Бенкс здійснював у непрозорий спосіб і передали справу на доопрацювання профільним органам. Протягом усього розслідування мільйонер заперечував будь-яку співпрацю з Росією.
У 2019 році на цих фактах наголосила Керол Кадвалладр під час свого виступу на конференції TED Talk: «Я не збираюся розбиратися у тій брехні, яку Арон Бенкс розповів про свої таємні стосунки з російським урядом». На основі цих слів адвокати бізнесмена сформували позов, звинувативши журналістку у наклепі, який завдав репутаційної шкоди Бенксу.
Читати більше новин в TelegramУ рішенні суду зазначається, що репутація Бенкса дійсно постраждала через заяву Кадвалладр під час виступу на TED Talk. Тобто озвучена інформація, що Бенкс «збрехав», мала наклепницький характер. Утім, слова журналістки також мали і важливий суспільний інтерес, який перевищує рівень шкоди, заподіяної позивачеві. А отже вона невинна у скоєнні правопорушення.
«У промові на TED Talk Керол Кадвалладр зробила серйозний внесок в обговорення теми, яка на момент оприлюднення становила справжній і постійний суспільний інтерес… Для неї було розумно вважати ці слова частиною правдивої історії, яку вона розповідала про потенціал цільової політичної реклами в соціальних мережах для підриву демократії», — пояснила суддя Стейн, яка вела процес.
Також суддя додала, що журналістка мала на меті донести до громадськості важливі думки, що:
- Арон Бенкс неодноразово приховував факти своєї співпраці з Росією;
- досі існують підстави для розслідування джерел фінансування його проєкту Leave.EU.
Редактор The Observer Пол Вебстер і головний редактор The Guardian Кетрін Вайнер назвали рішення суду «важливою перемогою свободи слова та громадських інтересів». «Ми вважаємо, що ця справа є прикладом того, як владна заможна особа націлилася на окремого журналіста за його роботу. Перемога Керол Кадвалладр у цій справі є важливим кроком у захисті прав журналістів на відстоювання суспільних інтересів», — заявили медійники.
Раніше Заборона розповідала про те, як українські журналісти отримали спеціальну нагороду Пулітцерівської премії-2022 за відданість правді і сміливість під час висвітлення вторгнення Російської Федерації в Україну.
Читати більше новин в Telegram