Редакція Заборони продовжує щомісячний огляд коміксів. Цього разу ми публікуємо добірку цікавих графічних новел від головної редакторки Заборони й засновниці телеграм-каналу «Нормальні комікси» Катерини Сергацкової.
Локальні комікси
«Вітчизна»
Нора Круг
«Видавництво», 2021
Американська художниця німецького походження створила графічну новелу про один із найскладніших процесів у новітній історії людства — денацифікацію Німеччини. Вона починає свої пошуки із міркувань про те, що для неї, німкені, означає батьківщина. Її батьки з’явилися на світ незабаром після закінчення Другої світової війни, але практично нічого не могли розповісти Норі про власні сім’ї: у німецькому післявоєнному суспільстві не було заведено копатися в минулому, адже родич міг виявитися прихильником нацистів, що брав участь у злочинах.
Хорошої літератури про розкопування сімейного минулого досить багато. Наприклад, один із найяскравіших представників жанру Мартін Поллак більшу частину життя присвятив вивченню непростого минулого Східної Європи після того, як дізнався, що його батько був у загонах смерті СС і брав участь у розстрілах євреїв і поляків. Але робота Круг — це не просто історія пошуку, а документація кожного зусилля, докладеного авторкою, і пов’язаних із цим емоцій. Разом із Круг читач проходить весь шлях від боязні своєї батьківщини до прийняття її й себе в цій складній історії.
«Вітчизна» — це історія про відновлення історичної пам’яті та возз’єднання сім’ї, розділеної упередженнями. Це також і підручник з історії денацифікації Німеччини, і візуальне дослідження, де предмети, архіви і фотографії складають єдину тканину оповіді. «Вітчизну» варто прочитати кожному, хто пройшов і продовжує проходити через війну.
«Принцеса + Принцеса:
довго і щасливо»
Кейті О’Нілл
«Рідна мова», 2019
Підлітковий комікс про дружбу двох принцес, яка переросла в справжню любов, здійняв шквал обурення. Група депутатів Верховної Ради навіть звернулася до прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля із вимогою припинити поширення книги. Це сталося після того, як депутати дізналися, що Міністерство культури закупило за бюджетні гроші 1240 примірників популярного американського коміксу. Чиновникам здається, що народжуваність в Україні знижується саме через комікс, а не через тотальну бідність і низьку якість життя.
«Принцеса + Принцеса» — це казка про принцес, які разом перемагають патріархат, борються зі стереотипами та намагаються встановити справедливість. Це не історія про лесбіянок, як може здатися на перший погляд: вона швидше про бісексуалок, квірних дівчат, досить сміливих для того, щоби бути будь-якими й не зважати на думку інших. Еротичних сцен у коміксі немає, як немає й упереджень, а той факт, що книжка тепер стоїть на полицях шкільних бібліотек по всій Україні, свідчить про те, що в нинішніх підлітків є шанс вирости вільними від стереотипів, незалежними особистостями.
«Наразі непогано»
Ян Новак і Яромир 99
Centrala, 2021
Графічна новела «Наразі непогано» розкриває популярну тему — партизанську боротьбу з Радянським союзом в окупованій спочатку нацистами, а слідом комуністами Чехії. Це комікс-версія документального роману, написаного чеським письменником і документалістом Яном Новаком. Намалював її в традиційній для Чехії нуар-стилістиці Яромир Швейдик (Jaromir 99), відомий тим, що перетворив на комікс «Замок» Франца Кафки.
«Наразі непогано» розповідає історію групи партизан, що реально діяла на території Чехії в перші роки після закінчення Другої світової війни.
Світові комікси
Sabrina
Nick Drnaso
Drawn and Quarterly, 2018
«Похмурий блиск» — так схарактеризувала творчість чиказького коміксиста Ніка Дрнасо The New York Times. У фокусі його робіт — таємні фантазії консервативного жителя великої та багатої країни й кошмари, на які ці фантазії перетворюються. «Сабріна» — це захопливий детектив про маніяка, втілений у формі, що ідеально для цього підходить: персонажі зображені беземоційними й кволими, немов пішаки в чиїйсь злій грі. А читач разом з автором розслідує таємничу справу про зникнення дівчини, стаючи таким же, як герої коміксу, пішаком.
З чого почати знайомство з коміксами
«Печемо з Кафкою»
Том Голд
«Видавництво», 2019
Шотландський ілюстратор і коміксист Том Голд — майстер іскрометних інтелектуальних жартів і один із найяскравіших популяризаторів науки в світі коміксів. Він примудряється втиснути в одну картинку рівно стільки, скільки потрібно, щоби спровокувати внутрішній діалог і посмішку.
Найвідоміші комікси Тома Голда — це «Голіаф» і «Ви всі просто заздрите моєму реактивному ранцю», але почати можна і з його збірки комікс-стрипів «Готуємо з Кафкою» — маленьких історій про книжкові сюжети й читання в епоху постправди. Це смішна й легка книга, яку хочеться цитувати й розсилати друзям і батькам.
Редакція Заборони запустила щомісячний огляд коміксів. Раніше ми регулярно публікували комікси наших постійних авторів, а тепер ще й випускаємо рецензії на комікси і графічні новели, які виходять в Україні, Східній Європі й по всьому світу. Ми хочемо, щоби цей жанр розвивався в нашому регіоні, і закликаємо вас підтримувати видавців і авторів, що випускають комікси. Ви також можете підтримати Заборону щомісячною підпискою на «Патреоні» або зробити разовий внесок, щоби ми могли випускати більше історій у рубриці «Комікси». Якщо ви автор або видавець, надсилайте свої опубліковані роботи нам у редакцію — можливо, вони з’являться в наступних рецензіях Заборони. Якщо ви хочете стати спонсором цієї рубрики, зв’яжіться з нами.