Машини з маркуванням популярних служб таксі постійно потрапляють в аварії, б’ють пасажирів, збивають на дорогах людей, неправильно паркуються тощо. Не краща ситуація і з сервісами міжміських перевезень. В обох випадках є одна проблема: пасажири, а іноді й самі водії фактично ніяк не захищені сервісами. Такі гіганти на ринку, як Uber, Uklon та Bolt, взагалі існують як інформаційні провайдери, тому ніякої відповідальності за те, що відбувається під час поїздки, не несуть. Журналістка Заборони Поліна Вернигор розповідає кілька історій потерпілих внаслідок таких поїздок та пояснює, як узагалі вони регулюються законом.
Небезпечне таксі
У серпні цього року львів’янка Юліана Гукова відправила 11-річну дочку забрати посилки. Щоб дитина не йшла сама вулицею, мама вирішила викликати їй таксі, яке мало б відвезти дівчинку до пошти і назад. Автівку замовляла через сервіс Bolt, де зазначила чіткі адреси пунктів призначення та відправлення.
Водій прибув, забрав дівчинку і поїхав в інший бік. Дитина почала писати мамі, що її везуть невідомо куди, скинула скріншот з геолокацією. Дівчинка питала у водія, куди вони їдуть, але той ігнорував її. Юліана зателефонувала дочці та сказала дати слухавку водієві. Той просто відвернувся від телефона і продовжив мовчати. Пізніше дівчинка розповіла, що водій ігнорував голосовий навігатор, який йому вказував, куди їхати.
Коли вони зупинилися на світлофорі, дівчинка відчинила двері та вибігла з машини. Авто поїхало далі. Мама приїхала забирати дитину та одразу ж набрала водія, щоб з’ясувати, чому він їхав неправильною дорогою та ніяк не реагував на її дзвінки й істерику доньки. Водій відповів, що дівчинка, коли сіла до машини, назвала іншу адресу.
«Це повна ахінея! Адже коли ви сідаєте в машину, водій добре бачить адресу напрямку. Викликали поліцію, всі дзвінки водій скидає. Поліція телефонує — телефон не в зоні», — розповіла Юліана у фейсбуці.
Згодом жінка написала, що знайшла ще одну маму, дитину якої цей самий водій намагався викрасти за такою ж схемою.
Після публікації цієї історії в одній з місцевих груп у фейсбуці чоловіка за номером телефону та маркою машини знайшли «небайдужі львів’яни». У соцмережі виклали відео розмови з водієм. На цей раз він заявив, що не чув, як дівчинка прохала його їхати вказаною дорогою, і взагалі не зрозумів, чому вона втекла.
В такі ситуації потрапляють і дорослі. 24-річна Станіслава Петлиця якось викликала Uklon, щоб доїхати з роботи додому. Водій був привітним, надів маску та всю дорогу розмовляв із пасажиркою. На вигляд йому було років під 50, і ніякої загрози дівчина від нього не очікувала.
Він розказував різні історії, і дівчині було цікаво — вона підтримувала бесіду. Про особисте не розмовляли. Коли авто під’їхало додому, водій певний час не відчиняв двері, бо розповідав якусь байку з життя. Коли Станіслава вийшла з машини, він вийшов за нею.
«Водій став біля автівки і сказав: «Ви там обережніше, я буду стежити, щоб вас ніхто не викрав». Але, чуваче, я про це не просила. Проте я списала ситуацію на те, що він просто вийшов подихати повітрям, тому не надала цьому значення», — розповідає Станіслава Забороні.
Коли дівчина прийшла додому, то вирішила поставити водієві хорошу оцінку в застосунку та залишила відгук і чайові. Після цього на її номер телефону прийшло повідомлення: «Спасибі». Станіслава подумала, що це не зовсім доречно — використовувати її номер для якихось своїх цілей. Але вирішила просто промовчати.
Наступного дня водій почав писати їй у телеграмі. Він питав ім’я пасажирки, назвав своє. Ще сказав, що після її відгуку про поїздку зобов’язаний з нею одружитися, і покликав зустрітися. Станіслава не розуміла, що відбувається, адже водій старший за її батька.
Дівчина заблокувала номер надокучливого водія усюди, де тільки можна було, заскрінила повідомлення та написала в підтримку Uklon.
«Варто зрозуміти мій стан: людина знає моє місце роботи, бо він мене звідти забирав. Знає, де я живу, бо він мене туди привіз. Я не хотіла, щоб у нього був мій номер телефону. Мене це неабияк налякало, тому вирішила написати в службу таксі. Там пояснили, що водій дійсно не мав би так поводитися, що навіть якби я щось залишила в машині, він мав би повернути це через службу підтримки, а не особисто», — говорить дівчина.
Все завершилося тим, що Станіславі подзвонили зі служби підтримки, сказали, що на цього водія раніше не було скарг і йому дуже прикро, що так сталося. Його відсторонили від викликів Станіслави — це все. Наостанок дівчина зі служби підтримки сказала: «Ви ж розумієте, так буває, що чоловіки хочуть знайомитися».
Коли через кілька місяців Станіслава знову викликала таксі, побачила в застосунку, що до неї їде цей самий водій. Дівчина скасувала замовлення і зробила висновок, що служба таксі взагалі ніяк не вплинула на ситуацію.
Що говорить закон?
Сервіси на кшталт Uber, Uklon та Bolt законом ніяк не визначені. Вони надають інформаційні послуги й фактично не відповідають за неналежну поведінку водіїв, порушення правил дорожнього руху, невідповідність замовлених та фактичних послуг тощо. Тобто реакція на якісь критичні ситуації з боку «провайдерів» — радше репутаційні дії, ніж щось обов’язкове.
Як працюють такі сервіси: будь-який водій може долучитися до програми, зареєструватися там та встановити у своєму смартфоні спеціальну програму. Коли ви викликаєте таксі у своєму застосунку, це замовлення автоматично розсилається кільком водіям: хто перший погодиться, той його і забирає. На цьому — кінець повноважень «інформаційного провайдера».
Щоб зареєструватися в програмі Uber, Uklon та Bolt, необхідно надіслати фотографію дійсного водійського посвідчення з відповідною категорією, реєстраційні документи на автомобіль та страховий поліс. Як бачимо, ані паспорта, ані медичних довідок не потрібно. Так само не перевіряють відомості про штрафи та навіть вироки за порушення правил дорожнього руху.
З водієм такі сервіси укладають публічний договір-оферту. Так само договір передбачений і для пасажирів: коли ви реєструєтеся в застосунку, то приймаєте всі правила сервісу. Самі ж водії можуть узагалі не мати ліцензії таксиста, не бути ФОПами і, відповідно, не сплачувати податки. Юристка Axon Partners Емілія Курило каже, що в ідеалі водії мали б самі декларувати свої доходи, натомість зараз більшість водіїв цього не робить.
Тому в цьому разі ви як пасажир/ка не будете в статусі споживача/ки. Але будете в цьому статусі стосовно інформаційних послуг, які надає сервіс.
«Претензія може бути тільки у випадку, якщо у застосунку показує одне фото водія чи марку й номер машини, а на виклик приїжджає інший водій іншою машиною. Проблема в тому, що водія в системі реєструють за поданими документами. Тобто ніяк не відстежити, працюватиме за цією реєстрацією людина, якій належать документи, чи хтось інший. Але, наскільки я знаю, сервіси намагаються боротися з такою ситуацією. Однак наразі від цього ніхто не застрахований», — говорить Забороні Емілія Курило.
Але теоретично можна висунути претензії водієві, наприклад, у разі аварії, що сталася з його провини. Якщо суд визнає таксиста винним, ви можете отримати компенсацію.
«Фактично, звісно, ці сервіси у такому випадку не нестимуть відповідальності. Але розголос буде значно більший, ніж у ситуації, коли вас погодився підвезти водій посеред вулиці», — пояснює юристка.
Сам на міжміській трасі
BlaBlaCar — популярний сервіс для міжміських та міжобласних поїздок. Зараз в Україні ним користується понад 8 мільйонів людей. Там усе влаштовано дещо по-іншому: водій реєструється в застосунку та планує поїздку з однієї точки в іншу, визначає ціну за місце в машині. Пасажир шукає в додатку поїздки за обраним напрямком та обирає з-поміж варіантів.
BlaBlaCar схожий за діяльністю на Uber, Uklon та Bolt, але, крім пересічних водіїв, там віднедавна з’явилася можливість обирати поїздки з офіційними перевізниками. Офіційні в цьому контексті — це компанії або фізичні особи-підприємці, які мають ліцензію на перевезення. У цьому випадку сервіс укладає з таким суб’єктом більш юридично вагомий договір. У таких поїздках ви, звісно, захищеніші. Проте більшість поїздок на сервісі зараз усе ж створені не зареєстрованими перевізниками, а пересічними водіями.
Такі поїздки — ще більший ризик, ніж поїздки в межах міста. Адже тут ані водіїв, ані пасажирів ніяк не перевіряють, тож ніколи не знаєш, із ким опинишся в одній автівці за містом десь серед лісів-степів. Нещодавно Київський апеляційний суд залишив без змін вирок Дмитрові Голубу, якого у травні 2019 року засудили до довічного ув’язнення. Він разом зі ще одним пасажиром у квітні 2016 року сів в автівку до львів’янина Тараса Познякова. Попутники знайшли один одного саме через BlaBlaCar.
Після цього і водій, і автомобіль зникли. Пізніше цю машину з іншими номерами знайшли в одному з районів Києва. В салоні були сліди крові та кульові отвори, а в багажнику — забруднені глиною берці. Познякова так і не знайшли, але слідство дійшло висновку, що його вбили.
Це, певно, найгучніша та найкривавіша історія в Україні, пов’язана з цим сервісом. Натомість існує безліч випадків менш трагічних, але все ж неприємних.
Наприклад, у жовтні 2019-го Ріта Дудіна їхала із Запоріжжя до Києва. Із собою везла пакунки з консервацією від бабусі. Квитків на потяг не було, тому вона вирішила знайти поїздку через BlaBlaCar. Десь опівночі машина мала приїхати в Київ. Дівчина сіла на переднє сидіння. Згадує, що водій справив приємне враження, не виникало передчуття, що щось може трапитися.
«І от до Києва лишається десь 80 кілометрів. Траса порожня, за винятком нечастих фур та машин. Я боковим зором помічаю, що пасажирка позаду трясе водія за плече, ще секунда — і він кричить, викручує руль вправо. А справа фура. Ми зачепили її правим боком, машина почала перевертатися, і її знесло у відбійник. Все відбувалося секунд десять», — згадує Ріта в коментарі Забороні.
Пасажирів з перекинутої машини витягали інші водії. Якийсь час Ріті довелося буквально висіти на ремені безпеки, тому що авто впало на лівий бік. Дівчина говорить, що того дня якимось дивом усі залишилися живі. У водія тільки подряпина на лобі, у самої Ріти — кілька уламків скла в пальцях та синець на стегні. Як потім виявилося, водій заснув під час дороги.
На місце приїхала поліція, допомогла забрати речі з машини та знайшла для пасажирів попутних водіїв. За кілька днів Ріта вирішила звернутися до сервісу зі скаргою.
«Але на сайті сервісу йшлося, що вони не несуть відповідальності за все, що з вами відбувається в дорозі. Тоді я зрозуміла, що мені сильно пощастило, що все закінчилося саме так. Через кілька місяців мене наздогнала фобія поїздок трасою у вечірній та нічний час. Щоразу не можу навіть кліпнути, завжди стежу за водієм через переднє дзеркало. Я більше не можу визначитися, чи швидко їде автівка, бо для мене в таких умовах вона завжди їде занадто швидко», — розповіла Ріта.
У неприємній ситуації з поїздкою через BlaBlaCar опинився і наш контент-менеджер Павло Бішко. Нещодавно він їхав із Добромиля до Львова. На місце зустрічі приїхав водій зі своїм товаришем. Товариш водія палив у салоні, слухав голосно музику та час від часу розмовляв телефоном через аудіосистему в машині. Павло сидів біля самої колонки, тож йому це неабияк заважало. Тоді він зробив зауваження і попросив скрутити звук. На це товариш водія, як говорить Павло, «ненормативною лексикою ініціював примусове залишення» автомобіля.
«Спочатку вони хотіли висадити мене відразу посеред поля, але таки довезли до найближчої заправки. Причому водій, із яким я комунікував до цього, домовлявся про поїздку, взагалі ніяк не реагував на поведінку товариша. Він просто мовчки зупинив авто. Коли мене примусили вийти і я забрав із багажника свої речі, товариш водія згадав про оплату і став вимагати гроші. Я йому відмовив і пішов. Тоді він мене наздогнав та вдарив ногою», — згадує Павло.
Павло залишився сам на заправці десь під Самбором. Після інциденту водій видалив своє фото з профілю в застосунку та нацькував своїх друзів на пост Павла у фейсбуці, де той написав про цей інцидент. Далі він опублікував у себе на сторінці допис-відповідь, де говорив, що Павло був напідпитку і все сказане проти нього — брехня.
Поліція ж не одразу взялася розслідувати ситуацію. Після того, як Павло написав звернення до правоохоронців, його запросили скласти заяву в районному відділенні містечка, поблизу якого все відбулося. Слідчий сказав, що до суду справа навряд дійде і максимум, що може очікувати на нападника і водія, — адміністративне покарання за дрібне хуліганство.
Із BlaBlaCar Павлу зателефонували вже після того, як допис у фейсбуці почали активно шерити (до речі, зараз пост заблокований через скарги друзів нападника). У сервісі сказали, що водія назавжди видалили зі своєї системи, та обіцяли надати поліції всі необхідні дані про інших пасажирів та водія.
Як узагалі мають реагувати такі сервіси на порушення водіїв?
Якихось конкретних вимог у законодавстві немає. Але все ж, зважаючи на ймовірні репутаційні втрати, сервіси мають забезпечувати користувачів безпечними послугами. Найчастіше під фейсбучними дописами про ситуації домагань у таксі, аварії за участю водіїв таких сервісів чи інші некримінальні інциденти популярні сервіси пишуть про промокод на наступну поїздку. Цим вони намагаються «втримати» клієнта та трохи «згладити» враження від невдалої поїздки.
Деколи водія можуть відсторонити від сервісу на кілька днів. Також є варіант заблокувати конкретного водія для конкретного пасажира, але, як бачимо на прикладі Станіслави, це не завжди працює справно. У тяжчих випадках або якщо водій постійно отримує тимчасові відсторонення його можуть назавжди виключити із сервісу.
Заборона надіслала запитання про умови відбору водіїв та реагування на критичні ситуації до популярних сервісів таксі. З усіх на наші повідомлення відгукнувся тільки Bolt — там пообіцяли надіслати відповідь, але ми її так і не отримали.
Як себе захистити у таких поїздках?
Емілія Курило говорить, що сенсу радити взагалі не користуватися цими сервісами немає. Але варто пам’ятати, що тільки ви несете відповідальність за вашу безпеку й у ваших інтересах вийти живими та цілими з машини.
По-перше, слід контролювати, чи та людина приїхала на виклик, яка вказана в застосунку. У цьому випадку, якщо в дорозі щось трапиться, довести, що винна конкретна людина, буде набагато простіше.
По-друге, обов’язково фіксуйте усі правопорушення. Якщо відчуваєте, що «зараз понесеться», вмикайте камеру чи диктофон на телефоні. Ці записи стануть у пригоді в суді, якщо до цього дійде.
По-третє, носіть із собою щось, чим зможете захиститися в разі домагань. Звісно, перцевий або газовий балончик у закритому просторі всередині автомобіля краще не використовувати — він може нашкодити передусім вам. Натомість якщо в кишені буде умовний шокер, це зможе в певних ситуаціях вас урятувати.