Читаєте зараз
Джо Байден відвідав Київ — попри побоювання американських спецслужб. Що означає візит президента США: сигнал Китаю та РФ, надання F-16 чи все разом?

Джо Байден відвідав Київ — попри побоювання американських спецслужб. Що означає візит президента США: сигнал Китаю та РФ, надання F-16 чи все разом?

Elizaveta Pavlenko

20 лютого з візитом у Київ приїхав президент США Джо Байден аби ушанувати пам’ять загиблих героїв Небесної сотні та підтримати Україну перед річницею повномасштабної війни. В той самий день до Москви відвідав голова комісії з закордонних справ Китаю Ван Ї. Політологиня Єлизавета Павленко розбирається, чи є візит Байдена сигналом Пекіну та чи можна трактувати його як пом’якшення позиції США щодо надання літаків F-16.


«Найважливіший візит в історії українсько-американських відносин», — так президент України Володимир Зеленський описав приїзд Джо Байдена до Києва. Цей візит тримали в секреті до останнього моменту. Хоча багато що вказувало на його реалізацію: Байден планував поїздку до Польщі, а МЗС України анонсувало «сюрприз» від партнерів України. Перекриті в години пік центральні вулиці свідчили про важливість очікуваних гостей.


Президент США прибув в Україну вперше за 15 років — востаннє Київ відвідував Джордж Буш-молодший у 2008 році. Візит Джо Байдена символічний у багатьох сенсах: він прибув до Києва у День Героїв Небесної Сотні, а також за кілька днів до річниці повномасштабного вторгнення. Це чергове підтвердження, що зараз США є найбільшим партнером України, а також прямий сигнал президенту РФ Володимиру Путіну. Байден висловив його буквально: «Коли Путін розпочав вторгнення майже рік тому, він вважав, що Україна слабка, а Захід розділений. Він думав, що зможе пережити нас. Але він глибоко помилявся. Рік потому можна побачити докази прямо тут, у цій кімнаті. Ми стоїмо тут разом». 

У своїй промові, стоячи поруч з Зеленським, він згадав, як рік тому вони говорили телефоном, поки «російські літаки були в повітрі й танки проходили через кордон». «Тієї темної ночі рік тому світ буквально готувався до падіння Києва, — додав Байден. — Можливо, навіть до кінця України. Рік потому Київ стоїть. Україна стоїть. Демократія стоїть».

Щодо офіційних заяв: хоча США пообіцяли ще більше зброї та фінансової підтримки на суму $500 мільйонів, але найбільш очікуваного озброєння — далекобійних ракет та літаків-винищувачів — у списку не було. Ймовірно, домовленості залишилися за закритими дверима: Зеленський зазначив, що найочікуваніші сюрпризи для росіян також були обговорені. «Результати [зустрічі з Джо Байденом] обов’язково вплинуть на поле бою. Ми сподіваємося, що 2023-й стане роком перемоги», — сказав Зеленський про візит американського президента.

Серед політологів та військових аналітиків заведено вважати, що зустріч тет-а-тет політиків вищого рівня — як, наприклад, візити Зеленського до Британії та США або відвідини Києва колишнім прем’єр-міністром Борисом Джонсоном — може свідчити про зрушення у питаннях постачання Україні нових, раніше недоступних типів озброєння. Надання ЗСУ озброєння стандартів НАТО проходило через декілька етапів: від риторики про те, що офіційний Київ не отримає певні технології, щоб не підвищувати градус ескалації, до отримання їм ПРК Patriot, танків Challenger, Leopard-2, Abrams та іншої бронетехніки. Сьогодні український дипломатичний цех працює над отриманням американських чи європейських літаків — зокрема F-16 та Eurofighter. В цьому сенсі візит Байдена може трактуватися як можливе пом’якшення позиції США щодо оснащення Повітряних сил України винищувачами F-16. Вірогідно, про кулуарні рішення буде відомо за декілька місяців. 

Одночасно з візитом Байдена в Київ Москву відвідав міністр закордонних справ Китаю. Байден в Україні — це сигнал не тільки Путіну, але й Сі Цзіньпіню?

Підтримка України зростає пропорційно допомозі Кремлю його партнерами. Росія розширює коаліцію донорів: іранські дрони, китайські бронежилети, білоруська територія, північнокорейські снаряди. За даними американських чиновників, Пекін, попри офіційний нейтралітет, постачає Москві підсанкційні технології для виготовлення озброєнь, а також військову форму та бронежилети. Державні оборонні компанії Китаю відправляли навігаційне обладнання, обладнання для встановлення перешкод та деталі для реактивних винищувачів російським державним оборонним компаніям, які перебувають під санкціями. «У нас є побоювання, що вони розглядають надання і летальної підтримки», — каже держсекретар США Ентоні Блінкен.

Так само як і Україна, Росія робить все, аби виграти війну: будує заводи з виготовлення дронів разом з Іраном, посилює співпрацю з Північною Кореєю (не для того, аби перейняти досвід ізоляції від зовнішнього світу, а для поповнення ракетного арсеналу), а також посилює пропаганду в країнах Африки та Південної Америки. 

Цих прецедентів достатньо, аби президент США відвідав воюючу країну та запевнив її у підтримці під звуки сирени повітряної тривоги. За словами радника з національної безпеки США Джейка Саллівана, це був перший раз, коли президент США відвідав «столицю країни, яка перебуває у стані війни, де збройні сили Сполучених Штатів не контролюють критичну інфраструктуру».

США відіграли важливу роль у побудові коаліції на підтримку України «від Атлантичного до Тихого океану», свідчить офіційна заява на сайті Білого Дому, опублікована під час візиту Байдена. У дедалі більш напружених американсько-китайських відносинах США мають чіткий намір показати, що готові дати відсіч будь-яким загрозам: як з боку Росії, так і з боку Китаю. Тим більше коли перемога одної з країн слугуватиме сигналом для інших авторитарних чи персоналістських режимів.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій