Читаєте зараз
Дедалі більше українців відкривають ФОП. Яку групу обрати, скільки платити податків та коли подавати декларацію?

Дедалі більше українців відкривають ФОП. Яку групу обрати, скільки платити податків та коли подавати декларацію?

Polina Vernyhor
Календар ФОП 2022 рік: податки, декларації та терміни

Станом на середину січня 2022 року в Україні зареєстровані майже 2 мільйони ФОПів. Вони приносять у держбюджет понад 27,6 мільярда гривень щороку. Така форма підприємництва доволі зручна — особливо у питаннях податків, адже в більшості випадків ФОП платить їх набагато менше, ніж найманий працівник. Заборона розібралася, в чому відмінність груп ФОПів, які податки має платити кожна з них та коли подавати декларації.


Я — ФОП. Що це значить та що потрібно робити?

Фізична особа-підприємець — це форма підприємництва. У цьому випадку ви працюєте на себе, можете наймати співробітників та розпоряджатися прибутком на власний розсуд. ФОП може укладати договір про надання послуг з іншими компаніями, отримувати гонорар за це. Але і податки він має платити за себе сам. 

Зараз дедалі більше роботодавців просять своїх співробітників оформити ФОП. За такою схемою працює майже весь ІТ-ринок та креативні індустрії. Причин, чому роботодавці відмовляються наймати працівників у штат, кілька.

По-перше, зарплата найманого працівника не може бути меншою за мінімальну — з 1 січня це 6500 гривень. Це резонно, якщо, скажімо, ви фрилансер та за якусь невелику роботу вам пропонують, наприклад, 6000 гривень на місяць.

По-друге, податки для ФОПів сильно відрізняються від оподаткування зарплати найманих працівників. Якщо ви відкриваєте ФОП, щоб співпрацювати з юридичною особою, то маєте платити щомісяця єдиний соціальний внесок (з 1 січня 2022 року це 1430 гривень) та 5% від прибутку. Найманий працівник має заплатити податок на доходи фізичних осіб — 18%, військовий збір — 1,5% (ці податки можуть вираховуватися з зарплати), а роботодавець ще має заплатити ЄСВ — 22%. Виходить, що ви втрачаєте 19,5% від зарплати, а роботодавець зверху має заплатити державі ще 22%.

По-третє, за Кодексом законів про працю, найманого працівника мають попередити про звільнення з ініціативи роботодавця за два місяці. Якщо працівник звільняється сам, то у більшості випадків має попередити роботодавця за два тижні. Порядок звільнення ФОПів прописується у договорі — тобто, в принципі, у цьому випадку людині не доведеться відпрацьовувати ще якийсь час.

Які бувають ФОПи та в чому їхня відмінність?

ФОП може обирати, на якій системі оподаткування він працюватиме. Їх дві: спрощена та загальна. На загальній дозволені усі види діяльності, але й податків там доведеться платити більше: 19,5% + ЄСВ — тобто як за найманого працівника на підприємстві. Спрощена система передбачає, що у певних видах діяльності можна платити значно менше податків. Існує три групи ФОПів на спрощеній системі оподаткування:

Перша група. Ці підприємці не можуть наймати працівників, а прибуток за рік не може бути вищим за 1 мільйон 2 тисячі гривень. Цю групу дають тим підприємцям, які торгують уроздріб або надають побутові послуги населенню.

Друга група. Тут дозволяється наймати до десятьох людей, а річний обсяг доходу не має перевищити 5 мільйонів 4 тисячі гривень. ФОПи другої групи можуть надавати послуги не тільки населенню, але й іншим ФОПам, виробляти та продавати товари. Також до цієї групи належать багато працівників ресторанного бізнесу.

Третя група. Вона найрозповсюдженіша. Ці ФОПи можуть наймати необмежену кількість працівників, а дохід за рік не має перевищувати 7 мільйонів 2 тисячі гривень. Займаються ФОПи третьої групи будь-якими видами діяльності, крім тих, що заборонені платникам єдиного податку. Заборонені, наприклад, виробництво алкоголю, тютюнових виробів, добування кольорових металів, торгівля газом, автомобілями, пальним, поштова та кур’єрська діяльність тощо.

Четверта група. Ця група створена спеціально для підприємців, які займаються сільським господарством. Наймати працівників такі підприємці не можуть, але можуть залучати до роботи членів сім’ї. 

Які податки я маю сплатити?

Перші три групи щомісяця сплачують єдиний соціальний внесок (ЄСВ), який становить 22% від мінімальної зарплати — з 1 січня 2022 року це 1430 гривень. 

Крім ЄСВ, підприємці також мають платити єдиний податок — він для кожної групи різний. Перша група платить не більше як 10% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб — зараз це 248,1 гривні на місяць. ФОПи другої групи мають сплачувати по 20% від мінімальної зарплати — зараз це 1300 гривень. Третя група платить або 5% від доходів, або 3% та податок на додану вартість. 

Платником ПДВ можна стати добровільно або якщо ваш дохід за рік перевищує 1 мільйон гривень. Здебільшого ПДВ — це 20% від вартості товарів або послуг, які додаються до вартості. Тобто ви як продавець збільшуєте вартість товару, покупець вам платить, і ці гроші ви сплачуєте державі.

Четверта група платить тільки єдиний податок — він залежить від розмірів земель, якими володіє або користується фермерське господарство. Окремо ще слід сплачувати податок за кожного найманого співробітника.

Натомість є випадки, коли податок буде більшим. 15% доведеться заплатити від:

  • суми, яка перевищує допустимий прибуток на рік. Тобто якщо ви ФОП третьої групи і заробили не 7 мільйонів 2 тисячі, а 8 мільйонів, то вам доведеться додатково сплатити до бюджету 149 тисяч 700 гривень;
  • доходу, який ви отримали за види діяльності, що не зареєстровані у вашому свідоцтві платника податків. Коли ви відкриваєте ФОП, то обираєте один або кілька конкретних видів діяльності. Наприклад, ви обрали «Індивідуальну мистецьку діяльність». Якщо у договорі про надання послуг замовник напише, що ви виконали роботи, наприклад, з будівництва, то за оплату цих робіт ви маєте заплатити окремо;
  • доходу, отриманого за негрошового розрахунку. Наприклад, якщо ви виконуєте роботу, а вам за це віддають ноутбук, то 15% від вартості цього ноутбука треба віддати державі.

Усі податки, які сплачує ФОП, йдуть до міського бюджету, де цей ФОП зареєстрований. Якщо ви як підприємець зареєстровані, скажімо, в Житомирі, за місцем прописки, то і податки ваші йтимуть у міський бюджет Житомира. Навіть якщо фактично ви працюєте в Києві. Змінити це ніяк не можна — щоб поповнювати бюджет Києва, треба мати столичну прописку.

А якщо я не отримував грошей за звітний період, податки не потрібно платити?

Потрібно. ЄСВ маєте платити майже завжди. Від сплати цього податку звільняються тільки пенсіонери або люди з інвалідністю, які отримують соціальну допомогу чи пенсію.

Із єдиним податком є винятки. Третя група може не платити ЄП за ті місяці, коли на ФОПівський рахунок не надходили кошти, оскільки цей податок вираховується з прибутку.

А от перша і друга групи мають обов’язково платити і єдиний податок. Ці дві групи можуть не платити ЄП один місяць на час відпустки або більший термін через лікарняний. Але якщо ви хочете не платити податок через лікарняний, треба надати у податкову довідку від лікаря. Проте є ще одна умова: у вас не має бути найманих працівників. 

А що зі звітністю?

ФОПи третьої групи мають раз на квартал (три місяці) подавати декларації про єдиний податок. Кожна наступна декларація об’єднує попередні: спочатку ви подаєте за перший квартал, потім за півріччя, потім за три квартали і врешті-решт за рік. Перша та друга групи подають її раз на рік — до 1 березня. До декларації за рік прикріплюється додаток зі звітом про сплату ЄСВ.

Подати ці декларації у податкову можна на папері та через електронні сервіси — деякі з них платні (FLP.ua, Taxer, «Деловод»), а деякі державні та безкоштовні. До останньої категорії належить «Електронний кабінет платника податків» від Державної податкової служби або застосунок «Дія». Якщо у вас є наймані співробітники або ж вам просто хочеться шиканути, то ось непогані платні сервіси для ведення бухгалтерії:

У «Дії» подавати декларацію доволі просто й інтуїтивно. Натомість у «Електронному кабінеті», якщо ви вже подавали раніше, можна переглянути обсяги доходів за попередні звітні періоди — це зручно. Подивитися, як заповнити декларацію, можна тут

Якщо ви неправильно вказали розмір прибутку в декларації, то можете надіслати уточнювальну декларацію, яка виправить помилку. За законом неправильна інформація про доходи у декларації карається штрафом. Але якщо ви виявили її самі, то на період карантину на території України штраф вам не загрожує.

Якщо ви не можете / не хочете самостійно подати декларацію, це може зробити ваш представник. Для цього потрібно оформити у нотаріуса довіреність про те, що ця людина може представляти ваші інтереси.

Коли подавати податки та декларації у 2022 році?

до 19 січня: усі групи ФОПів мають сплатити єдиний соціальний внесок за четвертий квартал. Це 22% від мінімальної зарплати. У жовтні та листопаді мінімалка становила 6 тисяч гривень, у грудні зросла до 6500, тому сумарно треба заплатити 4070 гривень.

до 20 січня: перша та друга групи ФОПів сплачують єдиний податок за січень 2022 року. Перша група платить 248,1 гривні, друга — 1300 гривень.

до 9 лютого: третя група подає податкову декларацію за 2021 рік.

до 18 лютого: третя група сплачує єдиний податок — 5% від доходу за четвертий квартал 2021 року (жовтень-грудень).

до 20 лютого: перша та друга групи ФОПів сплачують єдиний податок за лютий 2022 року. Перша група платить 248,1 гривні, друга — 1300 гривень.

до 20 березня: перша та друга групи ФОПів сплачують єдиний податок за березень 2022 року. Перша група платить 248,1 гривні, друга — 1300 гривень.

до 19 квітня: усі групи ФОПів мають сплатити єдиний соціальний внесок за перший квартал 2022 року. Це 22% від мінімальної зарплати — 4290 гривень.

до 20 квітня: перша та друга групи ФОПів сплачують єдиний податок за квітень 2022 року. Перша група платить 248,1 гривні, друга — 1300 гривень.

до 10 травня: третя група подає податкову декларацію за перший квартал 2022 року.

до 20 травня: третя група сплачує єдиний податок — 5% від доходу за перший квартал 2022 року (січень-березень). Перша та друга групи ФОПів сплачують єдиний податок за травень 2022 року. Перша група платить 248,1 гривні, друга — 1300 гривень.

до 20 червня: перша та друга групи ФОПів сплачують єдиний податок за червень 2022 року. Перша група платить 248,1 гривні, друга — 1300 гривень.

до 19 липня: усі групи ФОПів мають сплатити єдиний соціальний внесок за другий квартал 2022 року. Це 22% від мінімальної зарплати — 4290 гривень.

до 20 липня: перша та друга групи ФОПів сплачують єдиний податок за липень 2022 року. Перша група платить 248,1 гривні, друга — 1300 гривень.

до 9 серпня: третя група подає податкову декларацію за перше півріччя 2022 року.

до 19 серпня: третя група сплачує єдиний податок — 5% від доходу за другий квартал 2022 року (квітень-червень).

до 20 серпня: перша та друга групи ФОПів сплачують єдиний податок за серпень 2022 року. Перша група платить 248,1 гривні, друга — 1300 гривень.

до 20 вересня: перша та друга групи ФОПів сплачують єдиний податок за вересень 2022 року. Перша група платить 248,1 гривні, друга — 1300 гривень.

до 19 жовтня: усі групи ФОПів мають сплатити єдиний соціальний внесок за третій квартал 2022 року. Це 22% від мінімальної зарплати — 4290 гривень.

до 20 жовтня: перша та друга групи ФОПів сплачують єдиний податок за жовтень 2022 року. Перша група платить 248,1 гривні, друга — 1300 гривень.

до 9 листопада: третя група подає податкову декларацію за 9 місяців 2022 року.

до 18 листопада: третя група сплачує єдиний податок — 5% від доходу за третій квартал 2022 року (липень-вересень).

до 20 листопада: перша та друга групи ФОПів сплачують єдиний податок за листопад 2022 року. Перша група платить 248,1 гривні, друга — 1300 гривень.

до 20 грудня: перша та друга групи ФОПів сплачують єдиний податок за грудень 2022 року. Перша група платить 248,1 гривні, друга — 1300 гривень.

А якщо я не встигну вчасно подати декларацію або заплатити податок?

За законом за несвоєчасне подання декларацій або сплату податків передбачені штрафи. Але згідно з постановою Кабінету Міністрів, на період карантину ФОПи 1-3 групи звільнені від штрафів за несвоєчасну або неповну сплату ЄСВ, ЄП та несвоєчасне подання декларації.

Однак у Податковому кодексі є норма, яку не скасовує карантинна постанова Кабміну. Згідно з нею, якщо у вас щомісяця упродовж пів року буде податковий борг понад 1020 гривень, вас можуть перевести на загальну систему оподаткування, де вам доведеться платити значно більше податків. 

Перевірити, чи не нарахували вам часом штрафів або пені, можна в особистому кабінеті платника податків у розділі «Стан розрахунків з бюджетом». Якщо пеню таки нарахували, зверніться до податкової — вам мають її списати.

Якщо сума податкового боргу перевищує 1020 гривень, на адресу, де зареєстрований ваш ФОП, може надійти письмова податкова вимога. Якщо ви там не живете та теоретично можете пропустити повідомлення, радимо все ж періодично перевіряти наявність штрафу в електронному кабінеті.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій