Читаєте зараз
«Футурама» повернулася! Розповідаємо, як на серіал вплинула перерва в 10 років (спойлер: особливо ніяк, і це тільки на краще)

«Футурама» повернулася! Розповідаємо, як на серіал вплинула перерва в 10 років (спойлер: особливо ніяк, і це тільки на краще)

Станіслав Тарасенко

24 липня на стрімінговій платформі Hulu почав виходити восьмий сезон «Футурами» — без сумнівів легендарного мультсеріалу від автора «Сімпсонів» Метта Ґрейнінґа. Нові епізоди стали справжньою несподіванкою, адже востаннє серіал давав про себе знати ще 2013 року. Проте, на думку кінокритика Станіслава Тарасенка, «Футурама» навіть після тривалої перерви залишається острівцем стабільності в безмежному океані контенту. На прохання Заборони Тарасенко розповідає, як проєкту вдалося пережити три закриття, чим «Футурамі» завдячують автори популярних нині мультсеріалів, та зрештою яким вийшов новий сезон пригод курʼєра піци Фрая та його друзів.


«Футурама» — серіал якщо не культовий, то вже точно повсюдно відомий. Але якщо ви не памʼятаєте, з чого все починалося, прочитайте це

Метт Ґрейнінґ, беззмінний автор «Сімпсонів», заручився підтримкою співсценариста Девіда Коена та вигадав світ 3000 року, куди прямісінько з 2000-го потрапляє звичайний курʼєр піци Фрай. Там він знайомиться з одноокою красунею Лілою, хамовито-цинічним роботом Бендером, напівбожевільним професором Г’юбертом Фарнсвортом, який доводиться Фраю родичем, та іншими одіозними персонажами. Всі вони стають співробітниками «Міжпланетного експреса» — компанії з доставляння чого завгодно та куди завгодно. Власне, їхнім шаленим пригодам у просторово-часовому континуумі (і не тільки) «Футурама» й присвячена.

Як двійник «Сімпсонів» з майбутнього заклав базу для «Ріка і Морті» та «Часу пригод»?

«Футураму», що стартувала в далекому 1999 році, масовий глядач завжди сприймав як приємне доповнення до «Сімпсонів». Останні з’явилися на ТБ рівно десятьма роками раніше, досить швидко його захопили та заробили статус найважливішого мультиплікаційного серіалу дев’яностих. Між «Футурамою» та «Сімпсонами» справді багато паралелей — наративних, візуальних, естетичних, жанрових тощо, тож не помітити взаємозв’язок між проєктами Метта Ґрейнінґа вкрай важко.

Як і «Сімпсони», «Футурама» — це класичний телевізійний ситком, що дотримується «статусу кво»: що б не відбулося з героями серіалу, навіть якщо це смерть або ж анігіляція, наступного епізоду оповідання незмінно «зануляється до базових налаштувань». Окрім того, це динамічний сатиричний мультсеріал, який, подібно до «Сімпсонів», постійно перемелює попкультурні феномени, натомість видаючи нові, та аналізує трендові теми-проблеми.

У новому, восьмому сезоні «Футурама» скрупульозно досліджує засилля стрімінгового відеоконтенту, тяготи сучасного батьківства та усиновлення, масове божевілля від майнингу криптовалют, монополію сервісу доставки Amazon і навіть переосмислює «Дюну» Герберта-Вільньова. Саме «Сімпсони» та «Футурама» стали тими серіалами-першопроходцями, що стандартизували подібну актуальність і зробили її обов’язковою для дорослої багатосерійної анімації. «Гріфіни» та «Південний Парк» рухаються второваною доріжкою, прокладеною саме «Сімпсонами» та «Футурамою».

Немає жодних сумнівів, що без «Футурами» не було б ані «Часу пригод», ані «Ріка і Морті», ані багатьох інших провідних попкультурних мультсеріалів, які, подібно до робіт Ґрейнінґа, винахідливо й весело переосмислюють жанр фантастики та фентезі. Всесвіт «Футурами» — це всесвіт нескінченних можливостей та взаємозв’язків, це плавильний котел численних ідей та гіпотез, це вдалий творчий концепт, що дозволяє його авторам вкупі з роздутим штатом сценаристів займатися буквально будь-якою темою: від поточних американських виборів до розведення рогатої худоби.

При цьому «Футурама» значно простіша і доступніша за ті ж «Ріка і Морті» та «Час пригод», деякі епізоди яких здатні зламати голову непідготовленому глядачеві. Проте це не ахіллесова п’ята мультсеріалу: «Футурама» навпаки призначена для масового глядача; це більш розхожий і доступний товар, що не дозволяє собі ані відв’язного сюрреалізму «Часу пригод», ані кривавої брутальності «Ріка і Морті». У порівнянні з ними «Футурама» демократична та проста — і це знову-таки класичний принцип «Сімпсонів».

«Футураму» закривали тричі, і за останні 20 років вона стала справжнім серіалом-феніксом

Кожен фінал серіалу 2003, 2008 та 2013 років позиціювався як остаточний, без розмірковувань про подальші сиквели чи ребути. Та після десятирічного простою сталося справжнє диво: стрімінгова платформа Hulu несподівано оголосила, що покаже 20 нових епізодів «Футурами», які складуть її восьмий сезон. На початках долучилися всі актори озвучення, крім Джона ДіМаджіо — незмінного голосу робота Бендера, але після кількох місяців перемовин до «Футурами» повернувся й він.

Новий сезон стартував на Hulu 24 липня, і, судячи з якості та прикутої до нього глядацької уваги, «Футурама» все ще залишається живішою за всіх живих.

Половина нового сезону позаду — що можна сказати про серіал зразка 2023 року?

«Футурама» не змінюється. Власне, змінитись вона й не може, оскільки її концепт — типові сценарні прийоми Метта Ґрейнінґа — залишається сталим. Тому «Футурама», як і «Сімпсони», зостається острівцем стабільності у безмежному океані теле- та стрімінгового контенту. Від цього мультсеріалу вже давно не чекають одкровень, зате знову й знову повертаються до нього, як до перевіреної та улюбленої з дитинства страви.

Вірно, що «Футурама» не здатна нічим здивувати, проте це також означає, що сильно розчарувати вона теж не в змозі. Метт Ґрейнінґ уважно стежить за тим, щоб середня якість епізодів «Футурами» залишалася на гідному рівні, тож грандіозне просідання на кшталт того, що сталося з новими сезонами «Південного Парку», їй точно не загрожує. Через це восьмий сезон здається таким самим футурамівським, як і будь-який інший. З моменту першого виходу серіалу в ефір пройшло вже 25 років, а Фрай, як і раніше, живе в одній квартирі з Бендером. І хоч до нього нарешті підселилася Ліла, це теж особливо нічого не змінило.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій