Геліошторм в 800 млрд атомних бомб очікують у 2025 році: може вирубити електрику Землі
- Найбільша в історії сонячна буря сталася у 1859 році і була еквівалентна 10 млрд атомних бомб.
- У КНР працюють над створення глобальної системи моніторингу космічної погоди «Проєкт китайського меридіана», щоб прогнозувати такі явища.
- Важливою частиною проєкту є добудований у 2022 році телескоп Daocheng.
Сонячна енергія зростає з 1977 року і досягне піку у 2025 році. Масштабний геошторм може спричинити найбільший в історії збій в електромережі планети у 2025 році. Він також здатен порушити роботу супутників так, що деякі з них можуть просто впасти. Аби вчасно запобігти цьому явищу, у Китаї збудували найбільший у світі радіотелескоп,
Заборона розповідає про геліошторми та новітній апарат, який, можливо, врятує людство.
У Китаї розробили найбільший у світі сонячний телескоп
У провінції Сичуань завершили будівництво 313 супутникових тарілок кожна діаметром у шість метрів. Вони розташовані по колу окружністю 3.14 км та з’єднані єдиною системою. Таким чином пристрої утворюють найбільший у світі радіотелескоп, який назвали Daocheng (DSRT), пише Space.
Він призначений для вивчення активності на Сонці та того, яким чином вона впливає на Землю. Зокрема, програма DSRT передбачає спостереження сонячних спалахів і викидів корональної маси (CME) — сонячних штормів.
«Ми можемо спрогнозувати, чи дійде сонячний шторм до Землі. Якщо так, то ми зможемо завчасно попередити про таку сонячну бурю. Таким чином ми зможемо надати прогнози космічного середовища, щоб забезпечити нормальну роботу супутників у космосі та електромереж на планеті», — пояснив один з учасників проєкту Ву Лінь.
Читати більше новин в TelegramТелескоп введуть в експлуатацію у червні 2023 після проведення випробувань та інтеграції у глобальну систему моніторингу космічного середовища під назвою «Проєкт китайського меридіана». Це гігантська мережа, будівництво якої ініціював китайський уряд. Вона використовуватиметься для з’ясування, як космічна погода викликає різноманітні явища у Сонячні системі, зокрема, на Землі.
Корональні викиди: що це таке
CME викликають зміни в магнітному полі Сонця. Вони відбуваються у корональних дірах — це області у верхніх шарах атмосфери зірки, де наелектризований газ (плазма) менш гарячий і щільний, ніж в інших регіонах. Їх називають сонячними плямами, бо на контрасті з більш розпеченою плазмою вони здаються чорними, пише Live science.
Шквал енергетичних уламків, які складаються здебільшого з електронів, протонів і альфа-частинок, поглинається магнітним полем Землі, викликаючи геомагнітні бурі.
«Сонячні частинки проносяться крізь атмосферу біля полюсів, де захисна магнітосфера Землі є найслабшою, і збуджують молекули кисню та азоту. Ті своєю чергою вивільняють енергію у формі світла, утворюючи полярні сяйва», — пояснили у виданні.
Чорна діра на Сонці. Фото: Служба прогнозування космічної погоди NOAA
Випромінювання, яке відбувається під час них, може викликати перебої в електромережі нашої планети та порушити роботу супутників, зокрема, вплинути на мобільні пристрої і системи GPS. Викиди також загрожують безпеці астронавтів на Міжнародній космічній станції.
Мегавикид може призвести до хоч і тимчасового, але глобального знеструмлення всієї планети та спотворити магнітне поле досить сильно, щоб обрушити космічні супутники на Землю. Головна проблема у тому, що звичайні телескопи не здатні вчасно виявляти ці спалахи, тому астрономи і створюють окрему мережу.
Найбільший геліошторм в новітній історії — подія Керрінгтона — стався у 1859 році. Тоді з Сонця вивільнилася енергія, еквівалентна 10 мільярдам атомних бомб потужністю в одну мегатонну. Потік буквально спалив телеграфні системи в усьому світі й спричинив полярні сяйва, яскравіші за світло повного місяця. Канадськя провінція Квебек лишилася без струму.
Астрономи з Національного управління океанічних і атмосферних досліджень США прогнозують, що сонячна енергія, яка зростає з 1977 року, досягне піку у 2025 році. Тоді може статися наступний великий викид у 80 разів потужніший, ніж подія Керрінгтона.
Раніше Заборона розповідала про найнебезпечніші астероїди, підлетять до Землі у найближчі 50-100 років. Перша ‘зустріч’ відбудеться у 2057 році.
Читати більше новин в Telegram