Читаєте зараз
Гірше за репарації Німеччини: що начебто пропонують США в угоді про корисні копалини 

Гірше за репарації Німеччини: що начебто пропонують США в угоді про корисні копалини 

Ilona Kivva
Автор:
  • Дональд Трамп заявляє, що для отримання подальшої допомоги у війні проти РФ, Україна має надати доступ до корисних копалин.
  • Зеленський підтримує укладання угоди, але документ має містити гарантії безпеки.
  • Реальний інтерес Вашингтона можуть становити не тільки рідкісноземельний елементи.

За проєктом угоди Україна начебто мала б передати під контроль Вашингтона порти, інфраструктуру та більшість ресурсів, зокрема нафту й газ. Так, Штати нібито отримували б 50%  доходу України від видобутку власних корисних копалин і ще половину від вартості всіх нових ліцензій.

Заборона розповідає про деталі документа, який отримали журналісти.

Угода про рідкісноземельні елементи: що запропонував Трамп

Президент США Дональд Трамп на початку лютого заявив, що для отримання подальшої допомоги у війні проти РФ, Україна має надати доступ до рідкісноземельних елементів.

«США надали більше військової та економічної допомоги Україні, ніж їхні європейські партнери. Ми прагнемо укласти угоду з Україною, за якою вони збираються забезпечити те, що ми віддаємо їм разом зі своїми рідкісноземельними та іншими речами», — сказав американський лідер.

Вже 12 лютого президент Володимир Зеленський за результатами зустрічі з міністром фінансів США Скоттом Бессентом повідомив, що Вашингтон передав Україні попередній документ. 

Читати більше новин в Telegram

З’явилася інформація, нібито український лідер відмовився підписувати угоду. Однак згодом Зеленський пояснив, що вона буде укладатися на рівні міністрів і визнав, що поки не давав згоди на це, оскільки документ ще не готовий.

Гарантії для України: що це може бути

Вже під час спілкування з журналістами за результатами візиту до ОАЕ 17 лютого президент України пояснив, що підтримує укладання угоди зі США, але документ має містити пункти про гарантії безпеки.

«Питання в Сполучених Штатів. Тому я і хотів, щоб в цьому документі було щось окреслене щодо гарантії безпеки. А так ми з задоволенням, щоб Америка інвестувала. Але питання юридичне. Питання ж не в тому, що просто забрати ресурс — тобто питання в тому, що ти інвестуєш, щоб без цього ресурсу щось було. Ми не країна сировини. І мені здається, що цей момент, що ми не країна сировини, він повинен чітко бути відображений в документі», — сказав він.

Це може включати зброю, економічні та фундаментальні політичні гарантії.

Голова держави також відзначив, що у цій угоді немає нічого нового, і відповідні домовленості були між різними країнами у різний час.

У Центрі економічної стратегії зазначають, що ідея залучення великого американського капіталу в Україну дійсно є позитивною і виконує роль такої собі доповнюючої безпекової гарантії.

Титан — найбільш перспективний серед українських копалин.

«В Україні є досить велика група родовищ, яка експлуатується з кінця п’ятдесятих років. Певною мірою можна сказати, що Україна була основною для розбудови радянського титанового кластера. У нас є дуже гарні розсипні родовища, тобто мінеральні піски, які економічно доцільніше видобувати, ніж корінні породи», 一 каже ексочільник Об’єднаної гірничо-хімічної компанії Єгор Перелигін.

США & Україна: які пункти були в чернетці угоди

Ще під час перших заяв щодо договору Трамп наголошував, що йдеться про своєрідне відшкодування сотень мільярдів доларів, які Штати витрачають на підтримку України.

Допомога Штатів Україні. Інфографіка: Інститут світової економіки

Однак, як пише The Telegraph, який отримав нібито чернетку документа, вимога американського лідера виходить далеко за межі контролю США над критично важливими корисними копалинами країни. В угоді нібито охоплено все: від портів та інфраструктури до нафти та газу та більшої ресурсної бази країни.

«Умови контракту, який тиждень тому потрапив в офіс Володимира Зеленського, означають безстрокову економічну колонізацію України США. Це передбачає тягар відшкодування, якого неможливо досягти», — зазначають журналісти видання.

У контракті з позначкою Privileged & Confidential, який датовано 7 лютого 2025 року, йдеться про те, що США та Україна повинні створити спільний інвестиційний фонд, щоб гарантувати, що «ворожі сторони конфлікту не отримають вигоди від відновлення України». Цей фонд начебто матиме виключне право встановлювати метод, критерії відбору, терміни та умови всіх майбутніх ліцензій та проєктів.

Згідно з документом, Штати отримували б половину доходу України від видобутку власних ресурсів і половину від вартості всіх нових ліцензій, виданих третім особам для майбутньої монетизації ресурсів. За всіма майбутніми ліцензіями США матимуть право першочергової відмови на купівлю експортних корисних копалин. Вашингтон матиме суверенний імунітет, тож отримає майже повний контроль над більшою частиною сировинної та ресурсної економіки України. 

«Якби цей проєкт було ухвалено, вимоги Трампа становили б більшу частку українського ВВП, ніж репарації, накладені на Німеччину за Версальським договором, пізніше зменшеними на Лондонській конференції в 1921 році та планом Дауеса в 1924 році», — пише The Telegraph.

Автори порівняли ці умови з тими, що зазвичай накладаються на держави-агресорки, які зазнали поразки у війні.

Корисні копалини: що може цікавити Вашингтон

Україна має дуже обмежені поклади окремих рідкісноземельних елементів. Ба більше — частина з них знаходиться на тимчасово окупованих територіях, а точні дані про ці елементи становлять державну таємницю. 

У ЦЕС вважають, що реальний інтерес для закордонних інвесторів становлять інші стратегічні копалини:

  • титан — його використовують у машинобудуванні та виробництві фарб і пластмас, хірургічних інструментів та навіть паперу Україна має близько 1% світових запасів та до повномасштабного вторгнення забезпечувала 6-7% світового видобування титанових руд та виробництва титанових концентратів. Найбільший виробник титану в Україні, Об’єднана гірничо-хімічна компанія (UMCC-Titanuim) був приватизований у 2024 році за майже 4 млрд грн;
  • літій — використовують у виробництві акумуляторних батарей, скла, кераміка. Запаси літію становлять державну таємницю, але неофіційно їх оцінюють у 500 000 тонн. Це менше 2% світових резервів, але українські запаси вважаються другими в Європі за обсягом (після Німеччини). При цьому Україна поки не видобуває літій. Родовище Крута Балка знаходиться в окупації, Шевченківське — на лінії фронту, інші родовища розташовані у Кіровоградській області.
  • нікель та кобальт — підтверджені запаси оцінюються у 215 000 т – при загальносвітових запасах 58 млн тонн.  Також нікелеві руди містять кобальт, якого в Україні за різними оцінками трохи менше 1% світових запасів.
Родовища рідкісних та рідкісноземельних елементів України

Раніше Заборона розповідала про зацікавленість Трампа у Гренландії, а також про стратегічне значення території. За амбіціями американського лідера стоїть вагомий політичний інтерес, зокрема, у сфері безпеки.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій