Головного архітектора нападу на Ізраїль вбито: хто такий Яхья Сінвар

Ilona Kivva
Автор:
  • Ізраїль заявив про ліквідацію лідера ХАМАСу Яхьї Сінвара в секторі Газа.
  • За даними ізраїльських військових, Сінвар, якого вважають головним організатором нападу на Ізраїль 7 жовтня 2023 року, був убитий під час операції на півдні Гази.
  • Прем’єр-міністр Беньямін Нетаньягу назвав це «важким ударом по злу», але зазначив, що завдання ще не завершене.

Смерть лідера ХАМАСу Яхьї Сінвара може стати рідкісною можливістю досягти перемир’я. Адже саме він вважається одним з найбільш радикальних керівників.

Заборона розповідає про ліквідацію одного з лідерів ХАМАСу та про окремі деталі його біографії.


Смерть Сінвара

Ізраїльські збройні сили повідомили про успішну ліквідацію Ях’ї Сінвара, лідера терористичної організації ХАМАС у секторі Гази. Операція була проведена спільно з розвідувальною службою Шин Бет на півдні анклаву. Президент США Джо Байден підтвердив, що американська розвідка допомогла в пошуках лідерів ХАМАСу, і назвав ліквідацію Сінвара «хорошим днем для Ізраїлю, США та всього світу».

Ізраїльські військові кілька разів наближалися до нього, в якийсь момент навіть отримали відео, яке нібито показувало Сінвара з кількома членами сім’ї всередині тунелю в Газі, але він продовжував вислизати.

16 жовтня ізраїльські війська перебували в Рафаху під час звичайної військової операції, коли потрапили під вогонь біля будівлі. Вони відкрили вогонь у відповідь із танка, а потім запустили безпілотник у сильно пошкоджену будівлю. Відео, яке поширили військові, показує, можливо, останні моменти Сінвара: він сидить один у кріслі, оточений пилом і уламками, тримає в руці шматок дерева і кидає його в дрон до закінчення відео.

Читати більше новин в Telegram

Яхья Сінвар: біографія

Як і більшість засновників і лідерів ХАМАС, Яхья Сінвар походить із сім’ї палестинських біженців першої та найголовнішої хвилі 1947-1948 років, зазначає Девід Ремнік з NewYorker. Його батьки втекли з міста Мадждаль-Аскалан [Ашкелон] через бойові дії. Сам Яхья Сінвар народився вже у таборі біженців у Хан-Юнесі на території нинішнього сектору Гази.

На нього сильне враження справили арабо-ізраїльські війни. Поразка арабів радикалізувала молодого Сінвара, і він подався до ісламістських гуртків, що стрімко зароджувалися в Газі в 1970-х і 1980-х роках під впливом подій в Єгипті, Саудівській Аравії та Ірані, і часто під кураторством «Братів-мусульман».

Засновник ХАМАС

Духовним учителем Сінвара став Ахмад Яссін. Разом вони заснували ХАМАС у 1987 році у розпал Першої інтифади, яка спалахнула якраз у Газі, яка тоді ще контролювалася ізраїльськими військами.

Сінвар одразу отримав високу посаду — керівник служби внутрішньої безпеки «Маджд». Він відповідав за боротьбу з ізраїльськими колабораціоністами, шпигунами, а іноді і з прихильниками співіснування з Ізраїлем. На цій посаді Сінвар заробив собі репутацію жорстокого та безкомпромісного чоловіка, готовий вбивав і катував противників.

1988 року його заарештовують ізраїльські спецслужби. Його відправляють на довічне за теракти та вбивства під час Першої інтифади. У в’язниці Сінвар, за його словами, читав ізраїльську пресу, вивчив іврит і «став краще розуміти ворога».

Через 23 роки ув’язнення Яхья Сінвар вийшов на волю в рамках обміну між ХАМАС та Ізраїлем у 2011 році. Він одразу ж відновив свої колишні позиції в організації та став одним із ключових лідерів руху в Газі, підтримуючи контакти з новими керівниками — Ісмаїлом Ханійцем та Мухаммедом ад-Дейфом. Також він налагодив контакти з іранцями, зокрема з Касемом Сулеймані із КВІР.

Стратегії Сінвара

У різні часи різні журналісти повідомляли про мінливі погляди Сінвара на питання боротьби з Ізраїлем. Він метався між прагматизмом і готовністю до тимчасового перемир’я (визнаючи, що ХАМАС не має способу знищити Ізраїль) і войовничістю, що межує з готовністю воювати з Ізраїлем навіть коштом власної загибелі. Останніми роками він дедалі більше зміщувався убік останнього.

Вважається, що саме Яхья Сінвар стояв за організацією нападу на Ізраїль 7 жовтня 2023 року, маючи на меті «нагнати уряд Нетаньяху в стан неконтрольованої люті», спровокувати силову відповідь і привернути увагу миру до питання Палестини, втягнувши Ізраїль у невигідну йому війну.

Раніше Заборона розповідала про ліквідацію командувача силами безпілотників ХАМАСу Махмуда аль-Мабхуха.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій