Гутерріш і Ердоган у Львові: про що домовились з Зеленським
- Туреччина візьме участь у післявоєнному відновленні України. Розпочне з Київської області.
- Генсек ООН пообіцяв посприяти у проведенні місії МАГАТЕ на Запорізьку АЕС та розібратися з фактами щодо вбивства азовців в Оленівці.
- Київ погодиться на переговори з Москвою лише за умови, що російські війська повністю покинуть усі окуповані території.
Президент Туреччини Реджеп Ердоган та генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй Антоніу Гутерріш 18 серпня 2022 року прибули до Львова на зустріч з Володимиром Зеленським. Сторони обговорили питання продовольства, ядерний шантаж Росії та перспективу можливих переговорів між Україною та країною-агресоркою.
Заборона розповідає про результати тристоронньої зустрічі.
Переговори України, Туреччини та ООН 18 серпня
Перед тристоронньою зустріччю у палаці Потоцьких президент України Володимир Зеленський провів окремі перемовини з політичними лідерами.
З турецьким президентом Реджепом Таїпом Ердоганом обговорили:
- розширення всесторонньої співпраці між країнами;
- перспективи співпраці у сфері оборони;
- ситуацію з викраденим РФ українським зерном та як запобігти його продажу;
- збільшення українського експорту, зокрема зерна;
- ситуацію на захопленій російськими військами Запорізькій атомній електростанції.
Окремо було підписано меморандум про участь Туреччини у післявоєнному відновлені України. Першим проєктом стане відновлення мосту в селі Романівка Київської області, що сполучає Бучу та Ірпінь із Києвом. Також буде створена робоча група, яка координуватиме залучення турецьких інвестицій у конкретні проєкти.
Читати більше новин в Telegram«Візит президента Туреччини до України — вагомий меседж підтримки з боку такої потужної країни», — зазначив український президент.
Перед зустріччю з Ердоганом Зеленський прийняв генсека ООН Антоніу Гутерріша. На перемовинах вони розглянули:
- продовження активної та всебічної координації України з ООН у питанні реалізації зернових угод;
- напрямки їхнього розширення, зокрема щодо збільшення кількості суден для експорту української продукції;
- незаконну примусову депортацію українців до РФ та участь ООН у їхньому захисті на території країни-агресорки;
- сприяння міжнародної організації у звільненні українських військовослужбовців та медиків з російського полону;
- наслідки можливої катастрофи на ЗАЕС через дії окупантів;
- програму майбутньої місії МАГАТЕ на станцію (домовилися, що члени делегації мають потрапити на станцію виключно через контрольовану Україною територію);
- направлення місії ООН для встановлення фактів вбивства азовців в Оленівці (її очолить генерал Карлос дос Сантос Крус з Бразилії, який командував миротворчими місіями ООН);
- пряму допомогу Організації українцям для подолання гуманітарних проблем під час зимового періоду.
Окрім того, Зеленський проінформував Гутерріша про готовність України взяти участь у 77-й сесії Генасамблеї ООН та представити там правові механізми притягнення РФ до відповідальності. Йдеться, зокрема, про створення спеціального трибуналу та розробку міжнародного механізму компенсації збитків.
Вже спільні тристоронні перемовини у палаці Потоцьких тривали 40 хвилин. На них сторони підсумували положення, погоджені під час окремих зустрічей, а також перспективу проведення прямих переговорів з Росією. Ердоган зазначив, що вірить, що шлях до укладення миру можливий через параметри стамбульської зернової угоди. Утім президент України прояснив, що це буде можливо лише після повної деокупації українських територій.
«Перемовини з Росією можливі тільки у тому випадку, якщо російські війська залишать незаконно окуповану територію України», — заявив Зеленський на спільному брифінгу.
Раніше Заборона розповідала подробиці зустрічі країн-союзниць України у новому форматі в Данії. На ній представники оборонних відомств обговорювали підтримку нашої держави у боротьбі з Росією у довгостроковій перспективі.
Читати більше новин в Telegram