Читаєте зараз
84 мертві землекопи. Хто риє окопи для російської армії та чим (крім смерті) загрожує така робота?

84 мертві землекопи. Хто риє окопи для російської армії та чим (крім смерті) загрожує така робота?

kloop
Автор:

Мігрантів із Центральної Азії кличуть рити окопи для російських військових, зокрема на окупованих територіях України. За це їм пропонують до 6 тисяч рублів (близько 3 тисяч гривень) на день. Однак реальних умов роботи ці гроші не виправдовують: землекопи гинуть разом із російськими військовими, їх обманюють роботодавці, а на батьківщині мігрантам загрожує в’язниця та позбавлення громадянства. Журналістка киргизького видання KLOOP Арууке Солтоной дослідила цю тему. З дозволу редакції Заборона публікує переклад матеріалу з незначними скороченнями.


«Приїжджайте працювати, тут чути бомби»

У полі, де чутно свист вітру, сидять на колодах помітно втомлені чоловіки в синій уніформі й камуфляжі. Навколо — купи ґрунту та свіжоскопана земля. Чоловік, який знімає відео, киргизькою мовою бадьоро пропонує решті «дати репортаж». «Хороша робота», — відгукуються його напарники. Але хтось із них, сміючись, тихо повторює: «Не приїжджайте, не приїжджайте». У відповідь чути репліки: «Приїжджайте, працюйте, цей хлопець уже два дні відпрацював», «Цей хлопець нещодавно дуже сильно впав».

Джерело, яке надіслало KLOOP це відео, стверджує, що його зняли на окупованих територіях України, а робітники, які риють окопи, — мігранти з Киргизстану. Знайти незалежне підтвердження того, що відео знято в Україні, виданню не вдалося.

В одному з отриманих редакцією аудіо, яке теж надіслало наше джерело, чоловічий голос киргизькою мовою розповідає, що росіяни набирають мігрантів — киргизів, таджиків, узбеків — рити окопи. За це обіцяють платити «по 10 тисяч сомів (близько 4,2 тисячі гривень) за день», дають уніформу. Ситуацію навколо він описує так: «Чути звуки бомб, але можна працювати».

Про те, що Росія будуватиме вздовж лінії фронту оборонні споруди, оголосив у жовтні 2022 року засновник ПВК «Вагнер», наближений до Путіна бізнесмен Євген Пригожин.

А вже з листопада 2022 року на російських сайтах і в телеграм-групах мігрантів із країн Центральної Азії почали з’являтися оголошення про набір робітників на риття окопів, бліндажів, протитанкових ровів, зміцнення споруд для військових та інші роботи. Працівників набирали майже по всій Росії та з Абхазії.

Чому платять насправді мало

Оголошення про набір робітників на «облаштування ліній оборони» з’явилися на російських сайтах Headhunter, «Авито» і як мінімум на двох сайтах оголошень обласного масштабу. Рити окопи потрібно було в окупованих Луганській і Запорізькій областях України та в прикордонній Бєлгородській області Росії.

В одному з оголошень зазначено, що «постріли чути, але не видно». Це майже повністю повторює опис обстановки на отриманому аудіо й підтверджує: місце роботи розташоване поблизу зони воєнних дій.

За ризик роботодавці готові платити від 45 до 180 тисяч рублів (22–88 тисяч гривень) на місяць, або від 300 рублів (150 гривень) за годину. Крім цього, обіцяли багато безплатного: проїзд, медогляд, проживання, триразове харчування, спецодяг. Вимоги — гарне здоров’я та вік від 20 до 50 років.

На перший погляд, 5–6 тисяч рублів (2,5–3 тисячі гривень) за день із харчуванням та проживанням, як обіцяють деякі оголошення, — це непогані гроші, особливо для Киргизстану. Але в Росії такі ставки пропонують і мирні роботодавці: наприклад, на складах маркетплейсу Ozon обіцяють платити за зміну до 5,7 тисячі рублів (близько 2,7 тисячі гривень).

Крім того, реальні щомісячні виплати землекопам можуть виявитися значно нижчими, ніж здаються, адже в умовах зазначено, що робота вахтова. Повну зарплату робітник отримає лише після закінчення вахти у 60 чи 90 днів. Перші півтора місяця працівникам платять лише невеликі добові та два аванси по 3 тисячі рублів (1,5 тисячі гривень). І це за 11 годин роботи шість днів на тиждень, що в перерахунку на стандартне навантаження (40 годин на тиждень) виходить 1,7 ставки.

До речі, на своєму сайті компанія «Будком», яка серед інших публікує такі оголошення, з гордістю повідомляє, що її фахівці успішно реалізували понад сто проєктів. Один із них — міст через Керченську протоку. Там же вказано, що «Будком» бере до штату лише громадян Росії. Хоча в оголошеннях про набір землекопів на сторонніх сайтах компанія цієї умови не вказувала.

Оголошення на сайті «ВКонтакте»

У соцмережі «ВКонтакте» опубліковано кілька оголошень від приватних осіб про наймання робітників на риття окопів та бліндажів — з оплатою від 4 до 7 тисяч рублів (2–3,5 тисячі гривень) і з такими ж умовами проживання. Але вже в інших місцях: в окупованому українському Мелітополі, прикордонній Бєлгородській області Росії, на Донбасі. Від кандидатів вимагали лише наявність паспорта й вік від 18 років.


Оголошення в групах мігрантів

У телеграм-групах, де зазвичай розміщують вакансії та інші можливості для мігрантів (реєстрація в Росії, послуги з виготовлення документів, оформлення картки мігранта, медкнижки, патентів, водійських прав тощо), теж з’явилися оголошення киргизькою й узбецькою мовами про набір охочих рити окопи.

Умови виглядають привабливішими, ніж в оголошеннях на аналогічні земляні роботи в Москві. В російській столиці за таку роботу обіцяють 2–2,5 тисячі рублів (1–1,2 тисячі гривень) на день. А за риття окопів на кордоні з Україною та на окупованих територіях в оголошеннях і телеграм-групах для мігрантів пропонували від 2,5 до 8 тисяч рублів (1,2–4 тисячі гривень) за зміну.

Особливість оголошень у цих групах полягає в тому, що для цієї роботи не були потрібні документи. Ба більше — іноземцям пропонували допомогти з ними або писали, що громадянство не має значення. Автори оголошень у телеграм-групах для мігрантів також пропонували допомогу від роботодавця в отриманні російського громадянства, якщо працівник відпрацює на «облаштуванні окопів» щонайменше чотири місяці.

В одній із груп опубліковано кілька відео, де робітники в уніформі встановлюють дерев’яні укріплення в окопах і розмовляють узбецькою мовою.

Журналісти KLOOP спробували «влаштуватися» на роботу під виглядом мігрантів з Киргизстану через оголошення в телеграм-групах. За телефонами й у месенджерах, що вказали в оголошеннях, нам відповіли, що для роботи потрібен лише паспорт та довідка про несудимість, яку вони самі для нас зроблять.

Серед робітників — десятки жертв, їх «кидають на гроші»

84 робітники, набрані з російського Новосибірська, які відгукнулися на ці вакансії, загинули від удару ЗСУ по окупованій території Луганської області. Про це у своєму розслідуванні розповіли журналісти російського видання «Радио Свобода». Були серед них вихідці з Центральної Азії чи ні, поки що невідомо.

Російська влада стверджувала, що під час обстрілу загинуло 11 мирних жителів та 17 було поранено. Але після виходу розслідування президент Володимир Путін на нараді з урядом підтвердив, що загинули робітники, які будували «оборонні споруди» на окупованих територіях.

Крім небезпеки загинути від обстрілів з боку України, робітників чекають й інші неприємності: антисанітарні умови, неопалювані приміщення для проживання та «ставлення гірше, ніж до худоби», розповідає «Настоящее время». За інформацією видання, мігранти з Таджикистану поскаржилися до поліції Росії, що не отримали обіцяної заробітної плати за будівництво окопів на окупованій російськими військами території Запорізької області України.

Про це також пише телеграм-канал Baza із посиланням на одного з таджикистанців Амінжона. За його словами, робітникам заплатили втричі менше від обіцяної суми. Колегам Амінжона пощастило ще менше: в одного з працівників стався напад апендициту, інший утратив кисть, але жодної адекватної медичної допомоги їм не надали. Після того як Амінжон звернувся до поліції, йому почали телефонувати з погрозами, тепер він боїться виходити з дому.

Довічне в Україні та позбавлення громадянства на батьківщині

За риття окопів для російських військових, тим більше на окупованих територіях України, мігрантів можуть притягнути до відповідальності як мінімум за чотирма кримінальними злочинами, попереджає правозахисниця, спеціалістка з прав мігрантів Валентина Чупик.

За її словами, якщо такі мігранти потраплять до українських військових, їх судитимуть за незаконний перетин кордону України, адже вони риють окопи на окупованих територіях — за це загрожує від двох до п’яти років в’язниці. Якщо ж бійці ЗСУ дізнаються, що мігрант працює на ПВК «Вагнер» чи сприяє незаконній діяльності окупаційної влади (наприклад, якщо мігранта найняла держава), за українськими законами його можуть засудити на строк до 20 років — за співучасть у діяльності терористичної організації.

Відповідно до Конвенції про закони та звичаї сухопутної війни, мігрантів, які риють окопи, не прирівнюють до учасників бойових дій (комбатантів). Але, риючи окопи за гроші й будучи громадянами іншої країни, вони порушують закони та звичаї війни й стають кримінальними злочинцями. Єдиний вихід — явка з повинною (адже здатися в полон як військові вони не можуть), за що в Україні їм загрожує довічне увʼязнення.

Чи може будівництво споруд явно військового призначення за кордоном трактуватися на батьківщині мігрантів як участь у конфлікті, сказати складно. Однак посольство Киргизстану в Росії попереджало, що, згідно з Кримінальним кодексом Киргизької Республіки, за участь громадян у бойових діях на території іноземних держав передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 10 років з конфіскацією майна.Крім того, за участь у збройних конфліктах чи воєнних діях на території іноземної держави громадянина Киргизстану можуть позбавити громадянства.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій