Голос Криму, друг Туреччини, міст до арабських країн. Хто такий Рустем Умєров, який замінив Олексія Резнікова на посаді міністра оборони?
3 вересня президент України Володимир Зеленський ухвалив рішення провести заміну міністра оборони, оскільки «міністерство потребує нових підходів та інших форматів взаємодії як з військовими, так і з суспільством». 5 вересня президент запропонував парламенту призначити на посаду Рустема Умєрова, який очолював Фонд державного майна. Заборона дізналася, що про Умєрова думають політологи й чому Офіс Президента ставить на нього як на дипломата, який покращить стосунки з країнами Глобального Півдня, які, як правило, дотримуються або нейтральної, або проросійської позиції.
Що відомо про нового міністра оборони? Мабуть, найголовніше — його призначення на цю посаду уособлює важливість повернення Криму
Рустем Умєров — етнічний кримський татарин. Він народився 1982-го року в Самаркандській області Узбецької РСР. У 1944 році з Алушти його родину депортувала радянська влада. Після 50 років у вигнанні родина Умєрових повернулася на історичну батьківщину під час репатріації кримських татар наприкінці 1980-х. Умєров закінчив Кримську гімназію-інтернат для обдарованих дітей та згодом навчався у США за програмою обміну майбутніми лідерами Держдепу.
У 2006 році Умєров став радником Мустафи Джемілєва — першого голови Меджлісу кримськотатарського народу — та консультував його з економічних, безпекових і політичних питань. У 2013 році Умєров став співзасновником, а надалі — головним виконавчим директором компанії ASTEM Foundation, яка фінансувала програми Ukrainian Emerging Leaders Стенфордського університету для підготовки українських політичних та громадських діячів, юристів і підприємців.
Від 2014 року, після анексії Криму, Умєров був однією з ключових фігур в питаннях обміну кримських політв’язнів та військовополонених. У 2017 році він сприяв звільненню двох політв’язнів Кремля — Ахтема Чийгоза та Ільмі Умерова. Крим і надалі був головною агендою його політичного курсу: після балотування на парламентських виборах 2019 року як безпартійний депутат і подальшого приєднання до партії «Голос» Умєров зареєстрував майже сотню законопроєктів — зокрема, ініціював проєкт закону про скасування вільної економічної зони «Крим», де було прописано, що Україна не постачатиме воду на півострів до моменту його деокупації.
Також Умєров заявляв, що Росія порушила міжнародне право, тож несе відповідальність за гуманітарні потреби мешканців (що підтверджується військовими конвенціями та міжнародним правом). Від 2019 до 2022 року був керівником постійної делегації до Парламентської Асамблеї Ради Європи.
Умєров — дипломат, який намагається покращити зв’язки з Туреччиною та Близьким Сходом
У березні 2022 року Умєров входив до складу делегації на перемовинах з Росією спочатку у Мінську, а потім у Стамбулі. Також Умєров був частиною делегації, якій вдалося розблокувати українські морські порти через «зерновий коридор» влітку минулого року.
Він брав активну участь у поверненні військовополонених у вересні 2022 року. Тоді переговорній групі з України при значному сприянні Туреччини вдалося домовитися про визволення з полону 215 українських захисників в обмін на Віктора Медведчука та 55 російських військовополонених.
Умєров був у складі української делегації з кількох причин: він кримський татарин та досконало знає кілька мов, зокрема й турецьку. «Умєров ідеально виглядав як людина, знайома зі специфікою турецької сторони, — зауважує в розмові з Забороною політолог Ігор Рейтерович. — Він відіграв ключову роль під час повернення полонених. Умєрову допомагало знання культури, мови та специфіки країни [Туреччини], його присутність в українській делегації мала визначальне значення».
На думку джерел, з якими спілкувалася Заборона, новообраний міністр оборони має теплі стосунки з турецьким політичним керівництвом — насамперед завдяки громадській та політичній діяльності із захисту прав кримськотатарського народу в Криму: «Умєров був частиною кримськотатарської делегації, яка регулярно брала участь в політичній комунікації з Анкарою від 2014 року, — каже Забороні експерт з міжнародної політики Ілія Куса. — Він часто супроводжував Мустафу Джемілєва на переговорах в Туреччині. Відповідно, він має зв’язки з турецьким керівництвом, можливо, навіть з Реджепом Ердоганом».
Також відомо, що в березні 2023 року саме Умєров супроводжував першу леді Олену Зеленську під час її візиту в Об’єднані Арабські Емірати, а також був одним з організаторів переговорів між українським президентом та урядом Саудівської Аравії. Судячи з усього, Умєров — один з тих дипломатів, на яких роблять ставку в покращенні відносин між Україною та Близьким Сходом і Глобальним Півднем — напрям, який українська дипломатія вважає недорозвиненим і таким, що потребує особливої уваги.
А ще Умєрова називають ефективним менеджером, який приніс Україні нові інвестиції
Від 2022 до вересня 2023 року Умєров очолював Фонд державного майна України (ФДМ). Цього року під його керівництвом розпочалася мала приватизація державних підприємств. «Діяльність Умєрова на посаді очільника Фонду державного майна є доволі показовою, зокрема щодо реанімації малої приватизації, яка принесла гроші до державного бюджету, — пояснює Ігор Рейтерович. — Відсутність корупційних скандалів під час управління Умєрова є доказом ефективної роботи цієї структури, хоча десятиліттями це державне відомство було надзвичайно корумпованим. Гроші, які отримала країна від малої приватизації — це понад ₴3 мільярди».
Проте Умєров — нова для міноборони людина без військового досвіду чи освіти
На думку співрозмовників Заборони, призначення Умєрова ніяк не вплине на хід бойових дій: міністр займатиметься міжнародними відносинами, підтримкою дипломатії з представниками країн-учасниць «Рамштайну» та укладенням контрактів на виготовлення чи закупівлю зброї, в той час як суто бойовими діями займатиметься Генштаб і його керівник Валерій Залужний.
За словами Іллі Куси, головним викликом стане посилення співпраці на міжнародній арені з політичним керівництвом та оборонними відомствами країн-партнерів. Водночас від Умєрова чекають не тільки лобіювання поставок ЗСУ озброєння, а й укладання контрактів на його виробництво та розвитку військово-промислового комплексу України. Ігор Рейтерович наголошує, що в нового міністра буде ще одне амбітне завдання: «Перед міністерством постане завдання диджиталізувати усі поточні процеси для підвищення прозорості всередині відомства і ліквідації можливих корупційних скандалів, наявних в Міністерстві оборони [за його колишнього очільника Олексія Резнікова]».