Ілон Маск будує X-імперію. Він не тільки поглинув Twitter, а ще й мріє створити суперзастосунок на кшталт WeChat. Що він ще планує? Відповідає філософ технологій
Ілон Маск перейменував Twitter — тепер соцмережа називається X. Літера Х фігурує в назвах компаній Маска ще з кінця 1990-х. На прохання Заборони філософ технологій Сергій Жданов розповідає про історію X-імперії та плани бізнесмена аугментувати в людський череп нейролінк і створити суперзастосунок за аналогією до китайського WeChat — проєкти настільки ж захопливі, як і потенційно авторитарні.
Ікс-ізація фінансової системи
Ілон Маск розповідає, що з дитинства хотів винаходити та створювати речі, але не був упевнений, як це робити: працювати на компанію чи заснувати власний бізнес. До 24 років він здобув вищі освіти з фізики й економіки та вирішив улаштуватися на роботу.
У 1995-му інтернет був найгарячішою й найперспективнішою технологією, і Маск спробував потрапити в Netscape — компанію, що стала розробником одного з перших інтернет-браузерів в історії. «Я намагався тусуватися в лобі Netscape, але надто соромився, щоб із кимось заговорити, тож я просто стояв там. Було дуже незручно: я просто стояв і шукав когось, з ким зможу заговорити, але так нікого й не знайшов, — розповідає він. — Тоді я зрозумів, що доведеться заснувати компанію самому, тому що я ніде не зможу знайти роботу».
Через рік разом із братом Кімбалом Маск заснував свій перший стартап Zip2 — компанію, яка допомагала медіакорпораціям на кшталт The New York Times розкрутити присутність в інтернеті 1990-х, коли той почав набирати обертів. До 28 років Маск розвинув Zip2 так, що її вартість сягнула $341 мільйона. Хоча компанію заснував він, коли туди прийшли інвестиції, Маск узяв на себе роль технічного директора, а перед тим, як продати компанію, спробував стати CEO — але йому відмовили. Він продав Zip2 й отримав лише 7% вартості — $22 мільйони. На ці гроші Маск заснував першу версію компанії X, яка зробить революцію у світі фінансів.
«Засновувати компанію — це як жувати скло, витріщаючись у безодню», — так Маск пізніше описував свої відчуття від запуску стартапів. Перша версія компанії X будувалася на ідеї Маска про те, що гроші — це лише база даних, а банківські системи кінця 1990-х неправильно поводилися з цими даними, працювали повільно й неефективно. Він вирішив створити інтернет-банк і максимально спростити фінансові операції, щоб гроші можна було переказувати, використовуючи одну лише адресу електронної пошти.
X швидко став одним з перших загальнодержавних інтернет-банків в Америці, а 2000 року провів злиття з Confinity — інтернет-банком із Кремнієвої долини, заснованим Пітером Тіллем та Максом Левчиним. У новій версії X Маск став CEO, проте після серії скандалів з колегами його знову змістили з посади, а наступником став Тілль, який перейменував X на PayPal.
Маск не змирився з перейменуванням компанії: «Якщо ви хочете бути просто нішевою платіжною системою, тоді назва PayPal краща. Але якщо ви хочете захопити всесвітню фінансову систему, тоді X — значно ліпша». Однак колектив компанії, який ще називають PayPal-мафією, вирішив, що для захоплення світових фінансів ще зарано, тому 2002 року Маск і Тілль продали PayPal компанії eBay. Маск отримав $175 мільйонів, завдяки яким повернувся до «споглядання безодні та пережовування скла» й заснував два нові стартапи: виробника електрокарів Tesla і виробника ракет SpaceX, яким Маск присвятив усі 2000-ні та 2010-ті. Тільки на початку 2020-х він знову повернувся до ідеї корпорації X, яка зможе «захопити всесвітню фінансову систему».
Ікс-ізація космосу
Маск заснував космічну компанію SpaceX у 2002 році на гроші, отримані від продажу інтернет-банку X, що перетворився на PayPal. Згідно з однією версією, X у назві означає «дослідження» («eXploration»), а офіційна місія компанії — «зробити людство мультипланетарним».
SpaceX створює гігантські багаторазові ракети-носії надважкого класу — наприклад, для зльоту ракети Falcon Heavy знадобилася така кількість палива, що його вибухова сила була еквівалентна тактичній ядерній бомбі потужністю 1,8 кілотонни. До Маска всі ракети, що літали в космос, використовували тільки для зльоту, а SpaceX навчилася робити ракети, які після зльоту вміють приземлятися, що радикально здешевило доставку вантажів у космос.
У 2019 році SpaceX стала запускати на власних ракетах супутники Starlink свого ж виробництва, і сьогодні половина всіх супутників, що літають навколо Землі (близько 3600 із 7300), належать компанії Маска (про те, як Starlink став однією з головних технологічних переваг українських військових, Заборона писала тут).
Теоретично ракети Маска можуть доставляти в космос військові вантажі аж до ядерних бомб, а тисячі його супутників працюють як технології подвійного призначення: це одночасно комерційні постачальники інтернет-зв’язку для понад 1,5 мільйона клієнтів, а також засоби розвідки й комунікації на полі бою. І через тренд, заданий Маском, перегони з мілітаризації космосу між США, КНР, РФ та іншими країнами прискорюються, і в Маска є велика фора.
Ікс-ізація автомобільного ринку
Маск заснував «зелену» автокомпанію Tesla 2003 року. Сьогодні акції цієї компанії становлять майже 60% із понад $250 мільярдів його статків. Місія компанії — «прискорити перехід світу на стійку енергію». По суті, це перша компанія, що створює та продає комерційно успішні серійні електрокари, які, як обіцяють, керуватимуться автопілотом. За 20 років після заснування Tesla продає більше ніж 1,2 мільйона електромашин на рік.
Останнім часом усе більше уваги Маск приділяє роботам-гуманоїдам Optimus Robot, яких виробляють на заводах Tesla: «Наші машини — це роботи на колесах, а тепер ми робимо роботів на ногах». Оскільки Маск вважає, що роботів на зразок Оптімуса незабаром буде більше, ніж людей, він каже, що саме роботи на ногах невдовзі стануть основним джерелом доходу Tesla, оскільки вони — найкращі.
Ікс-ізація смартфона
2022 року Маск заплатив $44 мільярди за Twitter, щоб, за його словами, перетворити її на X — застосунок для всього. Пояснюючи, що таке «застосунок для всього», підприємець не соромлячись зізнається, чим надихався. «У Китаї всі живуть у WeChat, цей додаток робить узагалі все — це наче Twitter плюс PayPal плюс маса інших речей, з’єднаних в один чудовий інтерфейс. Це справді блискучий застосунок, і за межами Китаю нічого подібного немає».
WeChat — китайський застосунок, яким користується 1,2 мільярда людей. Він дає змогу замовити їжу й таксі, сплатити штраф та комунальні рахунки, переслати мем або цифровий паспорт. Однак супердодаток WeChat повністю підпорядковується уряду — через нього відбувається тотальне стеження за користувачами, процвітає автоматизована цензура й виявлення інакодумців.
Суперзастосунки — одна з тих технологій, які категорично не подобаються цифровим активістам та правозахисникам (і дуже подобаються рекламним компаніям та авторитарним урядам). Судячи з усього, Маску концепція супердодатків подобається настільки, що він витратив на придбання Twitter значну частину статків і тепер будує супердодаток сам. І знову говорить про цифрову експансію: «Якщо все зробити правильно, X стане половиною світової фінансової системи». Однак суперзастосунок X — лише частина мережі підприємств Маска, яку тепер можна сміливо називати Імперією Х.
Ікс-ізація мозку
Найважливіший складник імперії X — компанія Neuralink, заснована Маском у 2016 році. Neuralink виробляє нейроімпланти, які також називають нейрокомп’ютерними інтерфейсами. Це невеликі модулі розміром з монету, які інкорпорують у череп людини — і таким чином дають звивинам користувача змогу безпосередньо обмінюватися даними із зовнішнім комп’ютером через Bluetooth.
У попередні роки компанія Маска успішно показувала, як її нейроімпланти працюють на живих свинях, а потім — як мавпа з імплантом грає в комп’ютерну гру, керуючи процесом на екрані силою думки. Місяць тому Neuralink дістав схвалення FDA для випробування нейроімплантів на людях.
Neuralink також розробляє роботів-хірургів, які можуть здійснювати найскладнішу операцію з уведення від 48 до 96 надтонких дротиків з імпланта в певні ділянки мозку. Потенційно о
дні тільки хірургічні боти можуть принести Neuralink цілий статок, не кажучи про ринок нейроімплантів, що потенційно можуть опинитися в головах мільярдів людей.
Першими користувачами нейролінків стануть пацієнти з хворобами та травмами головного й спинного мозку. Ймовірно, саме нейроімпланти — а не смартфони, ноутбуки чи VR-шоломи — стануть основним персональним комп’ютером майбутнього. Користувачі Neuralink зможуть об’єднуватись у ментальні мережі та разом із ШІ формувати єдиний розумовий орган для здійснення наукових відкриттів, творчості, ухвалення складних колективних рішень.
Водночас ця технологія містить безліч небезпек: наприклад, в ООН говорять про те, що нейротехнології на кшталт Neuralink відкриють «нові можливості для моніторингу людського розуму й маніпуляції ним через нейровізуалізацію» та «технології, що змінюють особистість». Іншими словами, у Neuralink Маска буде можливість дистанційно керувати нейроімплантами через інтернет, а значить — у якомусь сенсі керувати мізками та свідомістю користувачів.
То що в підсумку? Ми не знаємо
Імперія X претендує на владу над фінансами й новими медіа, домінує в космосі, володіє цілим космічним флотом супутників та роздає інтернет на всій земній кулі. Додайте до цього бурхливу політичну діяльність, яку Маск розгорнув разом з покупкою Twitter. Маск вибирає найважливіші вузлові технології людства й намагається їх монополізувати, а його нові проєкти — нейроаугментація людського мозку та всевидячий суперзастосунок — здаються настільки ж захопливими, як і страшними. Саме тут постає питання з дуже високим коефіцієнтом непрогнозованості: чи може це бути початком не просто фінансової імперії, а першої в історії технотиранії?