Ілон Маск купив Twitter, а Каньє Вест збирається придбати ультраправу соцмережу Parlor. Все для того, щоб допомогти Трампу на майбутніх виборах?
Світ переживає шизофренічну інверсію: Ілон Маск купує Twitter, щоби надати людям правду і свободу слова, а також, можливо, розблокувати акаунт Дональда Трампа — генератора конспірологічних теорій і fake news; афроамериканець Каньє Вест говорить про придбання Parlor — соцмережі для расистів і ультраправих. Все це, на думку філософа технологій Сергія Жданова, необхідно для створення інформаційного середовища, яке б підтримувало Трампа на майбутніх виборах.
Пташка летить праворуч
Ілон Маск називає себе «абсолютистом свободи слова». Він каже, що купив Twitter зовсім не для себе, а заради нашої свободи. Втім, найбагатшій людині на Землі також не завадить керувати платформою, яка може сприяти інформаційній боротьбі: влаштуванню революцій, створенню та знищенню політиків, соціальних рухів та корпорацій. За $44 мільярди Маск придбав віртуальну країну з населенням близько 400 мільйонів цифрових душ — серед них десятки президентів, тисячі топових політиків, зірок, науковців і бізнесменів з усього світу. Тепер він буде їхньою законодавчою та виконавчою владою.
На думку Маска і більшості прихильників республіканської партії, на головних онлайн-майданчиках — Facebook, Twitter та YouTube — систематично обмежують свободу слова. Майже завжди через цензуру та бан утискають саме представників консервативної частини суспільства, чого не можна сказати про учасників прогресивно-ліберального фронту: вони, навпаки, вимагають банити консерваторів.
Купівля Маском Twitter стала святом на вулиці американських консерваторів та борців проти woke-культури (усвідомлення та занепокоєння соціальною нерівністю та системним расизмом). Вони сподіваються, що за Маска у Twitter повернеться можливість говорити все, що вони вважають за потрібне. За словами Маска, «пташка вільна». І перші сигнали того, що вона полетить праворуч, вже є: і найодіознішого колишнього американського президента Дональда Трампа, і антисеміта Каньє Веста (який зараз називає себе Є) розбанили.
Проти Black Lives Matter з Каньє Вестом
Паралельно з покупкою Маском Twitter Каньє Вест, за чутками, купує соціальну мережу Parler у Джорджа Фармера — чоловіка чорношкірої трампістки та подруги Є Кендис Оуенс. Останні кілька років Оуенс разом з Є змінюють традиційний для афроамериканців політичний тренд: замість звичної продемократичної повістки вони підтримують Трампа, виступають проти абортів і критикують рух захисту прав афроамериканців Black Lives Matter (обидва носили футболку White Lives Matter).
Що важливо, купівля Parler планується в період маніакально-антисемітського епізоду Веста останніх тижнів (у нього діагностовано біполярно-афективний розлад). Через серію багатогодинних інтерв’ю, твітів і коментарів артиста, спрямованих проти євреїв, бренди, що співпрацювали з ним, розірвали контракти на сотні мільйонів доларів. За підрахунками Forbes, після цього Вест перестав бути мільярдером.
Антисемітські випади Є, критика BLM і підтримка Трампа личать статусу власника правої соцмережі Parler (щоправда, серед 20 мільйонів користувачів соцмережі чимало расистів, у яких можуть виникнути проблеми через колір шкіри Веста). У будь-якому випадку купівля Parler до самого моменту підписання контракту залишатиметься відкритим питанням: заяви Веста можуть бути провокаціями — частиною його хайпожерської стратегії, яка покликана просто привертати увагу до соцмережі, що втрачає актуальність.
Parler було створено у 2018 році. Його ідейною натхненницею була Ребека Мерсер — дочка та спадкоємиця імперії Роберта Мерсера, непублічного мільярдера-республіканця, який відіграв важливу роль у приході Трампа до влади у 2016 році. Понад 10 років Мерсери створювали альт-райт медіаанклав. Наприклад, вони спонсорували журнал Breitbart, з якого вийшло безліч популярних правих інфлюенсерів на кшталт Бена Шапіро. Мерсер фінансувала скандальну Cambridge Analytica — компанію, яка отримала психометричні дані американців через Facebook та розгорнула на їхній основі безпрецедентну мікротаргетингову передвиборчу кампанію за Трампа у 2016 році (яку вважають ключовою для його перемоги).
Після успішних маніпуляцій із соцмережами на виборах 2016 року Мерсери вирішили створити власну соцмережу. Так з’явився Parler, який відігравав важливу роль у трампівській передвиборчій кампанії 2020-го. Як відомо, після поразки Трампа протести проти влади демократів вилилися в штурм Капітолія. Оскільки ядром протестів, визнаних актом внутрішнього тероризму, були саме користувачі Parler, мережу на якийсь час заблокували.
На додаток Parler сумно відома неделікатним поводженням з особистими даними користувачів: щоб зареєструватися на сайті, треба завантажити скани паспортів та інших документів, тож адміністратори соцмережі завжди знають, хто пропонує зібратися і вчинити колективний акт насильства.
Зараз Parler став маленькою та незначною мережею: за останній рік кількість його користувачів зменшилася вдвічі. Ребека Мерсер передасть старий актив Весту, і якщо в нього вийде повернути в мережу життя, це стане чудовою підмогою для Трампа.
Правда Трампа
22 лютого, за 3 дні до початку російського вторгнення в Україну, Дональд Трамп запустив власну соціальну мережу Truth Social. Зараз на сторінці колишнього президента США у Truth Social лише 4 мільйони підписників — це у 20 разів менше, ніж на його забаненому в січні 2021 року твіттер-акаунті. Залишивши Білий дім, Трамп намагався створити гібрид медіа та IT-корпорації. Він планує зробити Truth Social основою оновленої медіаімперії, до якої мають увійти власні сервіси онлайн-платежів (а-ля PayPal), відеострімінгові платформи (аналог YouTube) та платформи для онлайн-заходів (у дусі Twitch).
Головна конкурентна перевага Truth перед рештою соцмереж — присутність колишнього президента, тому він без сорому забрав собі понад 90% акцій компанії — такого ступеня контролю немає у власників жодної соцмережі. Але все-таки Трамп розуміє свій маргінальний статус, тому перетворив Truth на майданчик для хардкорних громадян: послідовників конспірологічної теорії QAnon, расистів, мізогінів та антисемітів — публіки, що не сприяє популярності та привабливості платформи для широкої аудиторії.
Truth і Parler притягують подібний тип людей. Соцмережі конкурують за праву консервативну паству США, що вкрай негативно позначається на бізнес-перспективах компаній: соцмережі «вистрілюють», якщо база користувачів обчислюється сотнями мільйонів і потенційно може розширитися на мільярди. Прив’язана до правої ідеології група навряд чи захопить розуми мільярдів найближчим часом.
Наприкінці 2010-х Twitter дав можливість новим американським правим розв’язати культурну війну з лібералами. Донедавна нові праві вигравали мемну та гуморну війну: на тлі правих тролів, що прийшли в Twitter з анонімних форумів, представники прогресистів та лібералів часто здавалися або надто серйозними занудами, або вразливими сніжинками. Але після того, як культурна twitter-війна вилилася в реальний штурм Капітолія, ставлення до правих тролів та їхньої активності у Twitter та на інших платформах з гидливого відторгнення перетворилося на гостре неприйняття: їх стали систематично банити. Але тролям нудно серед однодумців, адже тролити один одного швидко набридає. Тому вони неминуче повернуться на глобальні майданчики на кшталт Twitter. Якщо це станеться, згодом Маск може просто поглинути Parler та Truth.