Історія одної сотні

Як живуть, що роблять і в що вірять бійці 22 сотні Самооборони Майдану через 5 років по Революції Гідності
ІСТОРІЯ ОДНОЇ СОТНІ
Як живуть, що роблять і в що вірять бійці 22 сотні Самооборони Майдану через 5 років по Революції Гідності
Підписуйтесь на наш Телеграм-канал:
оперативно і коротко про важливе.
Оприлюднено: 20.02.2019
Текст: Дмитро Синяк
Фото: Макс Левін, Дмитро Синяк, також використані фото з приватних архівів
Верстка: Наталя Самсонова
Був день і була ніч. У лютому 2014-го їх вів у бій кремезний 47-річний галичанин із псевдо Вуйко. Саме він очолював 22 сотню Самооборони Майдану. У березні частина бійців 22 сотні записалася до Нацгвардії. З них сформували Перший резервний батальйон. Підпорядковувався він тоді ще зовсім невідомому генералу Сергію Кульчицькому.

Їх було лише п'ятнадцять, але генерал Кульчицький, який залишив у батальйоні сотенний поділ, не протестував проти некомплекту. Командувати 22 сотнею продовжував Вуйко. У нього був досвід – багато років служив у міліції, та чомусь був змушений звільнитися. «Через любов до справедливості!» – коротко пояснював він, не вдаючись у деталі. Загалом про минуле бійців було не прийнято розпитувати: кожен із них немов би починав історію власного життя з чистого аркуша.

В один із перших днів навчань на полігоні Нацгвардії в Нових Петрівцях під Києвом я й познайомився з ними.
Березень 2014-го. Бійці 22-ї сотні Самооборони Майдану на Навчаннях у Нових Петрівцях. Усі мріють про участь у битвах за Крим. Та більшість з них опиняться на Донбасі, а один – загине.
Березень 2014-го. Бійці 22-ї сотні Самооборони Майдану на Навчаннях у Нових Петрівцях. Усі мріють про участь у битвах за Крим. Та більшість з них опиняться на Донбасі, а один – загине.
Війна
У буржуйці намету 22 сотні тріскотіли дрова; хтось по-братськи пхав мені в руку великий шматок хліба з салом. Усім було тепло й затишно після пронизливого вітру, холодної землі та фізичної праці: цілий день бійці вчилися рити окопи та кидати навчальні гранати в БТР, що переїжджав через їхню траншею.
По радіо стривожений експерт розповідав, якої фатальної помилки припустився Путін, напавши на нашу країну. Здоровезний гвардієць Коля Куцак із Київської області із псевдо Байкер, у минулому кредитний брокер, час від часу зачитував вголос заголовки новин з екрана свого андроїду: «Фрегат «Гетьман Сагайдачний» прогнав російські кораблі з територіальних вод України... Військова частина в Новоозерному під Євпаторією не перейшла на бік ворога... СБУ затримала російського шпигуна...»
«Скажіть, буде війна чи ні?» – раптом запитав мене невисокий худорлявий боєць. Що я міг відповісти? Війна вже йшла…»
Коля справді був більше подібним до байкера, ніж до солдата: важив він не менше ста кілограмів, а його довге волосся було зібране у хвіст на потилиці. Йому було 44, і він мав чотирьох дітей.

– Скажіть, буде війна чи ні? – раптом запитав мене невисокий худорлявий боєць.

Що я міг відповісти? Війна вже йшла… 20-річний Вітя Єрьоменко з Черкаської області продовжив тему:

– Чому нас не скерували до учебки Міноборони – у «Десну», чому підпорядкували Міністерству внутрішніх справ?

Відповів веселий приземкуватий хлопчина на ім'я Григорій із псевдо Майстер. Поплескав Вітю по плечах:

– А тобі не все одно! Ти краще подумай над тим, чи дамо ми раду з російською армією із самими лише автоматами.

До Майдану Григорій Майстер працював клієнт-менеджером в одному з гіпермаркетів Одеси. Коли почув про революцію, взяв тижневу відпустку за свій кошт і вирушив до Києва. Потім продовжив відпустку ще на тиждень, а потім уже не було що продовжувати – його звільнили. Грицькові тоді було 28.
Григорій Майстер
Минуло п'ять років. Ми з Грицьком Майстром сидимо за столиком порожньої літньої тераси столичного Макдональдза під дрібним дощем. Пальці гріють паперові стаканчики з кавою. Мабуть, нам пасувало би випити за упокій душі 21-річного Віті Єрьоменка, який колись питав, чому Нацгвардію підпорядкували МВС… Але алкоголю в Маку не продають.

Вітя загинув під Дебальцевим 11 вересня 2014 року від автоматної черги під час розвідки. Куля потрапила йому в плече та, зіткнувшись із пластиною бронежилета, змінила траєкторію і пройшла через усе тіло. Шансів Вітя не мав.
Віктор Єрьоменко провів на фронті кілька місяців і загинув 11 вересня 2014 року під Дебальцевим.
Після цього я двічі їздив до Вітіного рідного села – Білозір'я. Сільський голова Володимир Міцук розповів мені не без гордості, «що ім'ям рядового Єрьоменка названо вулицю, за його могилою весь час доглядають школярі». Розповів і про те, що державну компенсацію за Вітіну смерть – 600 тис. грн – ніхто з родичів бійця так і не отримав. Бабуся не мала на неї права, мати давно позбавили батьківства, а Вітіного тата, який сидів у тюрмі, ніхто й не шукав.
«Куля потрапила йому у плече, та, зіткнувшись з пластиною бронежилета, змінила траєкторію і пройшла через усе тіло. Шансів Вітя не мав»
Долі бійців 22 сотні склалися по-різному. Дехто, як-от Грицько, став фаховим військовим. Він найосвіченіший з усіх бійців 22-ї сотні: закінчив два виші, а зараз заочно навчається в третьому. За п'ять років Грицько пережив бурхливий роман з львів'янкою, з якою познайомився на Майдані, заледве не став працівником Львівського військового інституту при Національному університеті «Львівська політехніка». Тепер він старший лейтенант Збройних сил.
За п'ять років Грицькове світосприйняття та ставлення до війни змінювалося кілька разів. Моя попередня зустріч із ним залишила неоднозначні спогади. Навесні минулого року на фоні гучних замовних вбивств у Києві української лікарки й військовослужбовиці Аміни Окуєвої та бійця батальйону імені шейха Мансура – Тимура Махаурі Григорій був сповнений найгірших передчуттів. Його також до глибини душі вразив арешт в Італії нацгвардійця Віталія Марківа, якого звинуватили в убивстві з міномета італійських журналістів, хоча в той час мінометів на озброєнні в Національної гвардії не було. Грицько не сумнівався, що за цим арештом стоїть Росія.
Лист із фронту. Травень 2014-го
«Напряму на нас не нападали жодного разу. Тільки якось спрацювала світло-шумова розтяжка. Ми піднялися по тривозі, чекали атаки, але її так і не було. За весь час ми мали лише одного пораненого і ще одного мали десантники, а вбитих, на щастя, взагалі не було. І це при тому, що нас досить часто обстрілюють, бо у нас великий блокпост, і розташований він у стратегічно важливому місці. Я думаю, було б правильно активно діяти проти сепаратистів, очищувати від них міста і села, а мирно стояти на блокпостах під обстрілами – без сенсу. Тим більше, що сепаратисти добре знають, де ми стоїмо, і можуть легко оминати нас польовими дорогами та стежками. Але нам ніхто не ставить задач перешкоджати їм у цих пересуваннях. «Вевешники» лишень перевіряють всі проїжджаючі машини, а ми їх прикриваємо. За два місяці вони тільки один пістолет вилучили. Якби нам дали більше повноважень, ми б давно у цій війні перемогли...

P.S. Наскільки я знаю, зарплата нам не нараховується – дають тільки пару гривень спонсорської допомоги. Але ми ж тут не заради грошей!»

Віктор Єрьоменко, позивний Тигр (+), 21 рік, Черкаська область.
Я пам'ятаю, як обережно сідав він тоді до власної машини, спершу заводячи двигун і лише тоді закриваючи двері: мовляв, так матиме бодай найменший, та все ж шанс врятуватися, якщо авто замінують.

Тепер Григорію 33, і він щойно повернувся зі свого першого відпочинку за кордоном – у Єгипті. Старший лейтенант зі сміхом розповідає, як разом з однополчанами зустрів там російського туриста, який підійшов до них, почувши «родную речь».

– Він нам такий: «Прівєт рєбята, ви откуда?» А ми йому: «Крим чєй?» Він: «Как ето чєй? Наш, россійскій!» А ми: «Ну тоді іди на хуй!»
«Від колишнього Грицькового песимізму не залишилося й сліду. На зміну йому прийшло бажання отримати свій шмат щастя, не зважаючи ні на що»
– З фронту я, певно, знову приїду підозрілим та переконаним у тому, що кругом зрада, – усміхається Григорій. – Але зараз не хочу згущувати барви. Так, за п'ять років Україна надто мало здобула, а після виборів, якщо зміниться курс держави, багато фронтовиків взагалі можуть опинитися за ґратами за «навмисні вбивства» різних там «італійських журналістів» та «мирних жителів Донбасу». Росія ж справно платить – і найманим вбивцям, і юристам, і блогерам, і «громадським активістам», і політикам…

Весь минулий рік Грицьковий підрозділ простояв у третій лінії оборони, порівняно далеко від передової, через що особливих пригод із ним, на щастя, не траплялося. Майстрові запам'яталися лише контрабандисти, які везли валізами до Росії через Донбас українську ковбасу…

Про Майдан Григорій згадує із ностальгією: мовляв, були ж часи… В армії залишатися не хоче й після війни планує зайнятися якоюсь мирною справою. За одною з трьох своїх цивільних спеціальностей.

– Я скоро навіть посвідчення учасника бойових дій викину, – зізнається він. – І так соромлюся його показувати. Бо зараз куди не плюнь, всюди люди з цими посвідченнями. І більшість із них війну лише по тєлєку бачили. Я не хочу мати з ними нічого спільного…

Згадуючи минуле, набираємо номери Грицькових побратимів, колишніх бійців 22-ї сотні. Першим бере слухавку Іван Сивий.
Лист із фронту. Травень 2014-го

«Найгіршим днем був перший, коли ми захопили сєпарський блокпост, який тепер охороняємо. Всі були на нервах, дивилися в усі шпарки, чи немає де снайперів та кулеметників. Місцеві запалили шини і втекли. А потім до блокпоста прийшли чоловік двісті і погрожували спалити нас. Кричали: «Ганьба! Ви далі не пройдете! Пішли геть звідси!» Православний батюшка приїздив на машині і вимагав віддати прапори – «Донецької республіки» і «колорадський». Та хлопці порвали їх на сувеніри, щойно ми зайняли цей блокпост. Тоді ж місцеві забарикадували дорогу, щоб заблокувати нас. Допомогли десантники, які порозтягували ті завали БТР-ами... Минуло кілька тижнів, і тепер місцеві нам кажуть: «Якщо ви нас захоплювати не будете, ми скоро вам самі здамося!» Називають нас захисниками, носять нам цигарки. Їжу пропонують, але ми не беремо. Ще отруять…»

Григорій Майстер, Одеса, 29 років.
Лист із фронту. Травень 2014-го
«Найгіршим днем був перший, коли ми захопили сєпарський блокпост, який тепер охороняємо. Всі були на нервах, дивилися в усі шпарки, чи немає де снайперів та кулеметників. Місцеві запалили шини і втекли. А потім до блокпоста прийшли чоловік двісті і погрожували спалити нас. Кричали: «Ганьба! Ви далі не пройдете! Пішли геть звідси!» Православний батюшка приїздив на машині і вимагав віддати прапори – «Донецької республіки» і «колорадський». Та хлопці порвали їх на сувеніри, щойно ми зайняли цей блокпост. Тоді ж місцеві забарикадували дорогу, щоб заблокувати нас. Допомогли десантники, які порозтягували ті завали БТР-ами... Минуло кілька тижнів, і тепер місцеві нам кажуть: «Якщо ви нас захоплювати не будете, ми скоро вам самі здамося!» Називають нас захисниками, носять нам цигарки. Їжу пропонують, але ми не беремо. Ще отруять…»

Григорій Майстер, Одеса, 29 років.
Іван Сивий
Сивий щиро радіє нам, та весь час відривається від розмови: «Давидко, не можна! Златко, не бери це!»

– Цього року я щось зовсім пустився берега, – жартує Іван. – Онуки, розумієш, у мене понароджувалися, та й іще одна донька вагітна. Мушу ж я допомагати своїм дітям! Через те я цього року вперше за весь час війни відсвяткував свій день народження вдома. Ну, 40 років я святкував під Іловайськом, 41 – у Станиці Луганській, 42 – у Мар'їнці, 43 – у Красногорівці. І тут раптом – вдома. Аж якось ніяково через це… Мені дуже бракує свого бліндажа під Мар'їнкою, де в нас був навіть телевізор. Для мене фронт – як наркотик. Буває, як нахлине щось, то я би вже збирався і їхав на Схід. Перша дружина каже мені: «Дурний ти, Йване, всі від армії та від війни тікають, а ти, навпаки, туди преш!» Але такий я є... Гей, Давидко, не роби того! Чуєш, що дідо каже!
«Дурний ти, Йване, всі від армії та від війни тікають, а ти, навпаки, туди преш!»
У 2014 році Іван перейшов із батальйону ім. С.Кульчицького до батальйону Шахтарськ і дивом уникнув Іловайського котла. Згодом рік прослужив у добровольчому формуванні Чорна сотня, а коли подібні загони почали розформовувати, підписав контракт зі Збройними силами. Два роки він служив у розрахунку «саушки», тобто самохідної артилерійської установки. Не раз потрапляв у засідки та під обстріли, але завжди залишався неушкодженим. Це при тому, що бронежилет ніколи не одягав, вважаючи, що він заважає швидко рухатися в бою.

– Щоби відрізнятися від власних фото на сєпарських сайтах, я, коли збираюся на передову, відрощую бороду, – веде далі Сивий. – Моя старша онучка вже знає: якщо в діда з'являється борода, значить він скоро йтиме на війну. Нещодавно побачила мене у формі, закричала: «Діду! Не їдьте! Лишіться!» А це я лише до Франківська вирушав на зустріч фронтовиків… Нічого, от трішечки донькам допоможу і знову влаштуюся до Збройних сил. Мені вже пропонували багато посад: і у 108-му батальйоні, і у 128-й бригаді. Одного разу військкомат навіть усі папери підготував, бракувало лишень мого підпису. Та раптом захворіла моя мама, і я ті папери так і не підписав… Цьогоріч, думаю, буде масове звільнення ветеранів, у яких закінчуватимуться трирічні контракти. От я і вийду їм на заміну… Що Давидик, засумував? Ходи, малий, до діда!
Паша Отаман і Том
Телефонуємо Паші Отаману з міста Бар Вінницької області. Він певний час служив в Айдарі, а минулого року на кілька місяців влаштувався водієм-кранівником до інженерної військової частини рідного міста. Та не зійшовся характерами з командиром і змушений був звільнитися. Згодом пішов працювати продавцем у звичайний продовольчий магазин. Зізнавався, що хоче змінити цю роботу на більш високооплачувану, але в Барі такої немає. Тепер Пашин телефон поза зоною й ми з Грицьком набираємо його земляка, також бійця 22 сотні, Томаша Пацьору із псевдо Том.

– Ви Пашу тепер не знайдете: він уже кілька місяців на заробітках за кордоном, – каже нам Том. – Бо в Барі доброї роботи немає. Я й сам працюю у Жмеринці, на м'ясокомбінаті. Цього року, до речі, планую одружитися…

У 2014 році Том дуже хотів влаштуватися до Айдару, але посади там для нього так і не знайшлося. Тому він цілий рік волонтерив, збираючи по селах сало і м'ясо та роблячи з них ковбасу для бійців. Потім півроку працював у Польщі, де живе його батько.

– У Жмеринці є кілька активістів-майданівців, я підтримую з ними контакти, буваю на їхніх мітингах, – розповідає Том. – Мені дуже приємно згадувати і Майдан, і 22 сотню. Шкода тільки, що добилися ми так мало. Та, може, ще доб'ємося – уже мирним шляхом…
Боєць Майдану Павло Отаман, лютий 2014 року.
Том (ліворуч) і Отаман після розстрілу Небесної Сотні. Цей день хлопці провели у Маріїнському парку, і Том зламав руку у сутичках з «Беркутом».
Тепер Том вважає 19 лютого 2014 року своїм другим днем народження. Він дивом залишився живим у колотнечі, що зчинилася у центрі столиці.
Боєць Майдану Павло Отаман, лютий 2014 року.
Том (ліворуч) і Отаман після розстрілу Небесної Сотні. Цей день хлопці провели у Маріїнському парку, і Том зламав руку у сутичках з «Беркутом».
Тепер Том вважає 19 лютого 2014 року своїм другим днем народження. Він дивом залишився живим у колотнечі, що зчинилася у центрі столиці.
«Я працював на ковбасній фабриці у Познані, на заводі упаковки у Варшаві, а коли приїхав до Кракова, мене депортували на півроку»
Відразу ж після того, як я кладу слухавку, телефонує Паша. Виявляється, він саме повертається із заробітків. Увімкнувши на кордоні телефон, він побачив, що ми йому дзвонили.

– Я працював на ковбасній фабриці у Познані, на заводі упакування у Варшаві, а коли приїхав до Кракова, мене депортували на півроку, – як завжди, похмуро і стримано, розповідає хлопчина, якому тепер 28. – Бо за умовами своєї робочої візи, працювати у Кракові я права не мав. Тому потім певний час підробляв у парку атракціонів у Чехії, згодом у рідному Барі продавав на ринку різну сільськогосподарську техніку. Тепер-от моя робоча віза закінчилася і я маю робити нову. Як зроблю, знову поїду до Польщі. Ані до армії, ані до інших державних структур я більше не піду, бо не можу спокійно дивитися на несправедливість…

Паша мріє відкрити якусь власну справу, але шкодує, що заробити грошей на стартовий капітал дуже важко. Коли я питаю про революцію та Майдан, Отаман довго мовчить.

– Чесно кажучи, я ті часи намагаюся не згадувати – надто болюча це для мене тема, – нарешті каже він. – Я ні за чим не жалкую, але обідно, що не вийшло так, як ми хотіли.

Більше він говорити не хоче.
Ваня Фартовий
Друзі жартома кличуть його Єті. Він і справді високий, кремезний, з довгими важкими руками. На Майдані Ваня з Івано-Франківщини отримав струс мозку від удару по голові беркутівським кийком, а згодом у зоні АТО (він служив у батальйоні ім. С.Кульчицького) хлопця контузило вибухом гранати. Після цього Івана, який раніше мав відмінне здоров'я, комісували. І тепер у свої двадцять п'ять він має проблеми з координацією рухів, із тиском та із зором і щороку повинен проходити курси лікування. Однак Ваня Фартовий ніколи не нарікав на долю й завжди намагався повернути на свою користь будь-яку ситуацію, незрушно вірячи у свій фарт.

– Я відкрив майстерню з ремонту взуття в Києві, також маю сувенірний кіоск у Трускавці, – розповідає Іван Фартовий. – Гроші на невеличкий стартовий капітал заробив сам, поїхавши до Італії на заробітки, де мій знайомий має власну транспортну компанію. А ще зараз я починаю встановлювати у київських стаціонарних лікарнях власні термінали, які видають бахіли. Ну, і продовжую справу Майдану: от саме створив громадську організацію «Поклик гідності», яка займатиметься військово-патріотичним вихованням молоді, реабілітацією військових і захистом карпатських лісів. Бути керівником означає бути відповідальним та обізнаним у всіх тонкощах справи, за яку берешся, саме тому зараз я здобуваю юридичну освіту.

До революції Ваня ставиться так само, як і п'ять років тому, пишаючись тим, що брав участь у ній:

– Все, що стається, робить нас сильнішими, додаючи досвіду та впевненості підкорювати нові вершини, – переконаний він. – Хоча тепер я розумію, що маніпуляції людьми на Майдані були ініційовані великим бізнесом, саме тому і відповідальність за загибель бійців Небесної Сотні ніхто не поніс. Чесно кажучи, це дуже болюча тема, адже тих, хто віддав своє життя в боротьбі за Незалежну Україну, вже не повернути.

– Данину бандитам сплачуєш? Хабарі чиновникам? – питає Грицько Майстер і підморгує мені.

– Якось приходили до мене одні «мутні» хлопці, але після короткої розмови та мого переконливого погляду вони зрозуміли, що їм тут нічого шукати й більше не приходили, – усміхається Ваня. – Мені навіть не довелося розповідати, що я фронтовик і що можу звернутися за захистом до побратимів. Невже для того ми все починали, щоби далі жити за старими схемами, порушуючи мораль та принципи?
Ваня Фартовий – боєць 22 сотні Самооборони Майдану.
Ваня Фартовий (зліва) із сослуживцем.
Іван із Зевсом (ліворуч). Праворуч – зевсів товариш, орел ваніного друга.
Ваня Фартовий – боєць 22 сотні Самооборони Майдану.
Ваня Фартовий (зліва) із сослуживцем.
Іван із Зевсом (ліворуч). Праворуч – зевсів товариш, орел ваніного друга.
«Я вирішив залишити пташеня собі, і згодом воно виросло у великого птаха. Виявилося, що це червонокнижний орлан-білохвіст. Я назвав його Зевсом»
Очевидно, Ваня не хоче закінчувати розмову на такій ноті.

– А знаєте, я завів собі орла, – раптом зізнається він уже зовсім іншим, потеплілим голосом. – Я люблю подорожувати Карпатами на джипі, й от під час одної з таких подорожей я випадково натрапив на маленьке кволе пташеня, яке, очевидно, випало з гнізда. Лікар саме радив мені завести собі якусь домашню тварину. Тому я вирішив залишити пташеня собі, і згодом воно виросло у великого птаха. Виявилося, що це червонокнижний орлан-білохвіст. Я назвав його Зевсом. У нього чудова енергетика, така ж, як у коня чи у дельфіна. Коли заходжу до його вольєра та сідаю поруч, він стрибає мені на коліно і треться дзьобом до щоки. Ми так спілкуємося…

Від розмови з Іваном стає легше на душі. Навіть скалічений, він зумів здійснити свої мрії.
Лист із фронту. Травень 2014-го
«Найважче – це перечікувати обстріли, здебільшого нічні, хоча часом бувають і ранкові. З автоматів, гранатометів, мінометів... Слава Богу, що сєпари не дуже-то вміють стріляти з такої зброї: скільки разів вони нас обстрілювали, а жодного разу не влучили. Іншими словами, втрат у нас не було... Стріляють завжди із села. Щойно починається обстріл, до села висувається мобільна група наших десантників з БТР-ом, намагаючись зловити цих проклятих стрільців. Та вони ховаються у житлових будинках, тому вистежити їх дуже важко… Вночі через обстріли на блокпосту практично не спиш. Раніше ми вдень трошки розслаблялися, але після бійні під Волновахою тепер і вдень напоготові. Якщо і спиш впівока, то автомат з рук все одно не випускаєш. Виснажує це страшенно…

За пару днів я їду додому у відпустку: дружина народила мені доньку. Вона ще восени завагітніла, і все перенесла – і революцію, і Майдан, і війну. Так що я зараз – до неї. Кажуть, що мене відпустять на цілий місяць. Але потім я хочу повернутися на фронт, якщо, звичайно, війна до цього часу не закінчиться…»


Сашко Шемет, позивний Пушкін, 27 років, Київ
Вуйко
Нагадаємо, він ще у 2014-му командував 22 сотнею щойно сформованого Першого резервного батальйону Нацгвардії. Сотник Вуйко почав шукати «зраду» ще в Нових Петрівцях. Одного разу, на ранковому шикуванні, доповів генералові Кульчицькому, що не миритиметься з «ментівським бєспрєдєлом».
Кілька місяців воював у «Шахтарську». А після цього за станом здоров'я вийшов на «гражданку». Там він теж шукав справедливості, і минулого року навіть просив мене написати «про бєспрєдєл у госпіталях, де з людей знущаються, наче з бидла». Однак жодних переконливих фактів тих чи інших порушень не навів.

Минулої осені Вуйко несподівано подзвонив до мене і сказав, що тяжко хворий. Я не знав, що відповідати…

Тепер голос Вуйка звучить бадьоріше, ніж тоді:

– Живий-здоровий, поки що не здох! Жінка ногу зламала, то був трохи вдома... А так лікуюся по госпіталях, а як трохи оклигаю, то дивитимуся, що робиться на Сході чи в Києві. Ти ж знаєш, що Вуйко любить повоювати! Отож і шукатиму собі «приключки». Ну все, дзвони, не забувай!
Коля Байкер
Той самий Коля Байкер, який колись зачитував новини зі свого телефону бійцям у наметі у Нових Петрівцях. Свого часу він до останнього залишався на Майдані. Грицько згадує, як випадково зустрів його там, і тоді Коля закликав його йти разом до Кабміну «знімати Авакова». Згодом Микола рік прослужив в Айдарі, щоправда, так і не оформився там офіційно. Після Айдару кілька місяців опановував фах снайпера в учебці 3-го Кіровоградського полку спецпризначення. Але на службу пішов не до спецназу, а до 24-ї Яворівської бригади, звідки звільнився за станом здоров'я у листопаді 2017 року – далися взнаки контузії та пошкодження хребта, які Коля отримав через те, що «тягав багато зброї та боєприпасів».

Тепер Микола – кухар Харківського центру реабілітації, який існує на кошти Фонду «Сестра милосердя», що ним керує волонтерка Ярина Чаговець. У цьому фонді Коля познайомився з громадянкою Росії Іриною Скляр, яка невдовзі стала адміністраторкою Центру. Коли остаточно розпалася перша сім'я Миколи, він обвінчався з Іриною.

Ми з Грицьком кілька разів набираємо номер Байкера, але він не бере слухавку. Та раптом отримуємо від нього повідомлення по вайберу. Ось така вийшла переписка.
Коля Куцак (Байкер) разом із дружиною Іриною Шкляр. Осінь 2018 року, Харківський реабілітаційний центр Фонду «Сестра милосердя».
Снайпер 24-ї бригади Микола Куцак.
Із колективом Фонду «Сестра милосердя». Харків, літо 2018 року.
Коля Куцак (Байкер) разом із дружиною Іриною Шкляр. Осінь 2018 року, Харківський реабілітаційний центр Фонду «Сестра милосердя».
Снайпер 24-ї бригади Микола Куцак.
Із колективом Фонду «Сестра милосердя». Харків, літо 2018 року.
«Живемо ми при Центрі реабілітації на мою пенсію. Я ж комісований з 24-ї бригади за станом здоров'я»
Коля Байкер: Привіт, хлопці, я зараз за кордоном, в Угорщині. Поїхав здоров'я трошки поправити.

Грицько Майстер: Не боїшся, що тебе заарештують, як Марківа?

Коля Байкер: Ні, не боюся, я вже нічого не боюся. Давно.

Грицько Майстер: Як твоя дружина?

Коля Байкер: Її минулого року двічі нагородили. Перший раз від президента відзнакою «За гуманітарну допомогу в АТО», а другий раз – від Всеукраїнської Спілки учасників АТО і волонтерів відзнакою «Патріот України». Живемо ми при Центрі реабілітації на мою пенсію. Я ж комісований з 24-ї бригади за станом здоров'я.

Грицько Майстер: Майдан і 22 сотню часто згадуєш?

Коля Байкер: Так! І ні про що не шкодую. Вважаю, що все зробив вірно. І якщо прийшлось би пройти все знову, я б ні секунди не сумнівався.

Грицько Майстер: Про що мрієш? Що попереду?

Коля Байкер: Моя дружина здобула фах масажистки, а я хочу стати військовим психологом. Цього року планую вступати до Харківського університету ім. Д.Каразіна.

Останньою фразою, яку написав нам Коля, була така: «Мрію про перемогу України».

Ми з Григорієм тиснемо один одному руки на прощання. Коли він усміхається, його обличчя блищить від дощу і стає таким самим, як п'ять років тому – на Майдані.

За кілька тижнів він знову вирушає на війну.