Уся інтернет-інфраструктура створювалася для держави, вільної від цензури. Всесвітня мережа за своєю суттю є сферою, де достатньо важко заборонити/обмежити доступ до певної інформації. Технічні засоби для реалізації подібних задумів є
дорогими та складними, натомість методи обходу – порівняно легкі та доступні.
Інтернет – не затишне і мирне передмістя з білим парканом і глечиками, а джунглі, складно переплетена система, і руйнування окремих зв'язків тягне за собою абсолютно непередбачувані наслідки, які торкнуться всіх, зокрема критичної інфраструктури, наголошує Шон Таунсенд.
У червні 2017 року Кіберполіція надала практичні
рекомендації українським інтернет-провайдерам, як заблокувати доступ до веб-ресурсів (які на даний час є забороненими для використання на території України) без закупівлі спецобладнання.
Блокування на рівні DNS-cерверів Сайти в інтернеті мають унікальні імена-ідентифікатори, або IP. Наприклад, 188.42.196.32. Запам'ятовувати і тримати у голові подібні комбінації цифр живим людям складно.
Система доменних імен дозволяє нам оперувати вже повноцінними і куди простішими
адресами сайтів, що несуть смислове навантаження. Приміром, доменне ім'я сайту
Zaborona.com вже про щось говорить, а реальний його IP буде для вас малоінформативним.
– Уяви, що в якогось чувака записаний я і ти, але у нас не по одному номеру телефону, – говорить Максим Луночкін. – У мене є Kyivstar, Life, MTC, але ім'я записане одне. Так само і з DNS. Коли ти вводиш у пошуковому рядку ім'я якогось сайту, то, грубо кажучи, твій браузер спершу має перевірити, за якою IP-адресою розташований сайт, а тоді спробувати його відкрити. Він звертається до такої собі телефонної книги, де зберігається перелік доменних імен та IP-адрес, що відповідають кожному з них. Ця «телефонна книга» називається DNS-сервером.
Інтернет-провайдери мають власні DNS-сервери. Їхні адреси включені у пакет послуг і прописані в налаштуваннях вашого роутера. Якщо перед провайдером стоїть завдання заблокувати якийсь веб-ресурс, він може налаштувати свої DNS-сервери так, щоби при спробі юзера зайти на сайт із «чорного списку» їхній браузер просто не отримував потрібної IP-адреси.
Просте і дешеве рішення, яке, проте, можна обiйти дуже просто – користувач може зайти у налаштування роутера і змінити там DNS-сервери провайдера на будь-які інші. Наприклад, «відкриті». Вони дозволяють обходити сервіси провайдерів заради конфіденційності та безпеки, а в деяких країнах – ухилятися від фільтрації контенту, стеження і цензури. Найвідоміші та прості для запам'ятовування: 8.8.8.8 (Google), 1.1.1.1 (CloudFlare) і 9.9.9.9 (Quad9). Також можна змінити ці налаштування не на роутері, а на комп'ютері чи смартфоні.
Блокування за IP Наступний крок заборонної думки – блокування за IP. Здавалося б, нічого складного: заборонимо і справа з кінцем! Але тут нас чекає неприємний сюрприз.
Уявіть, що Ваш сайт-портфоліо займає, наприклад, 500 МБ на сервері з об'ємом дисків у 2 терабайта. Якийсь нераціональний розподіл ресурсів, погодьтеся. Тому одна IP-адреса може мати багато імен, що дозволяє підтримувати на одному сервері безліч веб-ресурсів (це називається
віртуальний хостинг). А це значить, що при спробі заблокувати один сайт постраждають десятки і сотні ні в чому не винних сайтів! До того ж сучасні сайти можуть використовувати технологію розподіленої мережевої інфраструктури, яка охоплює багато серверів із різними IP. Тому одна частина юзерів буде ридати «забанили сайт», інша знизувати плечима «у мене все працює», а третя буде дивуватися, «за що забанили сайт толкієністів?» (Пригадайте спроби Росії заблокувати Telegram, у гонитві за яким «відвалювались» Google, Amazon тощо).
«Блокування «за IP» (як рекомендують СБУ і НП), завдає значної шкоди абсолютно непричетним ресурсам, – зазначає Шон Таунсенд. – Ніхто не в змозі відстежувати постійні зміни доменів і адрес у Мережі, значить, ця задача буде автоматизована і буде створений «реєстр заборонених сайтів» (привіт, Роскомнагляд!). Після того, як він з'явиться, блокування будуть включатися автоматично. Значить, можна буде взяти невикористане, але заблоковане ім'я, поміняти у ньому адреси на «критичну інфраструктуру» і вони будуть відразу заблоковані. Подібна система блокувань – чи не найефективніший спосіб атаки на інфраструктуру з усіх можливих! Так само можлива атака на інфраструктуру операторів (у Росії таке було), коли у кількох заблокованих доменних імен з'явилася не одна, а тисячі записів про IP-адреси, в цьому випадку впали кілька великих провайдерів».
Тобто такий тип блокування – погана ідея навіть не тим, що один IP можуть ділити між собою кілька десятків/сотень/тисяч сайтів. Просто деякі спритні порушники можуть вчасно змінити IP-адресу заблокованого веб-ресурсу на адресу сайту Президента України із закономірним результатом. Оскільки у «реєстрах» заборонених сайтів, як показує російська практика, накопичуються тисячі IP, то ніхто не в змозі перевіряти їх вручну, а значить, сайт президента буде «лежати» замість сайту порушника і пройде багато годин, перш ніж відповідний орган (Укркомнагляд) скасує блокування. Тобто реєстр можна використовувати для того, щоб заблокувати будь-який сайт у мережі.
«Або ми щось не блокуємо, або ми блокуємо щось зверху. Оверблокінг – усі задоволені, – говорить Максим Тульєв. – Зробити блокування більш точними (хоча б так, як у Росії) вимагатиме колосальних витрат. І незрозуміло, за чий кошт банкет? Російська влада вирішила цю проблему – коштом провайдерів! А провайдери де візьмуть гроші? У користувачів, звісно».
Ще цікава деталь: оскільки на одному IP може перебувати кілька сайтів, то сервер повинен знати, до кого саме ви звертаєтеся, щоб вибрати криптографічний сертифікат відповідного веб-ресурсу. Тому поле
SNI (Server Name Identification) йде у відкритому, незашифрованому вигляді. Донедавна проблему ігнорували, але з'явилося розширення
eSNI (encrypted SNI), яке закриває і цю дірку. Великі компанії розуміють, що весь їхній багатомільярдний бізнес тримається виключно на довірі користувачів. Тому або вони забезпечать безпечні комунікації для всіх без винятку, або ні для кого.
Нарешті, не варто забувати і про те, що ці обмеження досить легко можна обійти, використавши посередника. Ним може бути кеш гугла, проксі-сервер, мережа анонімізації TOR, VPN-сервер або зашифрований тунель, який переносить вашу точку виходу в Мережу в зовсім інше місце і в іншу юрисдикцію.