Католицька церква Португалії виплатить компенсації жертвам домагань: що з цим не так
- Вперше сексуальні злочини проти неповнолітніх у католицьких церквах почали публічно досліджувати наприкінці 1980-х років. З того часу у педофілії звинуватили тисячі священників.
- Спеціальна комісія в Португалії виявила понад 4000 дітей, які постраждали від сексуального насилля в релігійних установах.
- Місцева Католицька церква запропонувала постраждалим компенсації.
За компенсацією необхідно звертатись самостійно. При цьому призначатиме виплати спеціальна група в Католицькій церкві Португалії. Рішення одразу розкритикували правозахисники, вони вважають, що постраждалі мають отримувати однакові суми. Крім цього, залишається питання покарань для зловмисників: значна кількість підозрюваних священників досі залишаються на службі.
Заборона розповідає про рішення церкви у Португалії.
Секс-злочини у католицькій церкві Португалії: деталі
Звіт португальської комісії за 2023 рік виявив щонайменше 4 815 дітей, які зазнали сексуального насильства з боку церковників протягом останніх 70 років. Тепер католицька церква Португалії виплачуватиме гроші жертвам сексуального насильства з боку священнослужителів. Суму виплати встановлюватимуть індивідуально у кожному конкретному випадку, пише Reuters.
Виплати призначатиме спеціальний комітет. Критерії для визначення суми поки опрацьовують, але відомо, що братимуть до уваги серйозність справ. Католицька церква пропонує постраждалим від домагань самостійно подавати запити на компенсацію. З відповідними заявами вже звернулась 21 людина.
Релігійну організацію вже розкритикували за недостатньо жорсткі заходи з боротьби проти таких злочинів. Так, наприклад понад сотня священників, підозрюваних у сексуальному насильстві над дітьми, досі залишаються на службі.
Читати більше новин в TelegramСпівзасновник асоціації жертв насильства в церкві Coracao Silenciad Антоніо Гроссо вважає, що фінансова виплата має бути однакова для всіх. Він наполягає, щоб Католицька церква сама зверталась безпосередньо до жертв, а не чекала, поки вони зроблять перший крок самостійно.
«Я не знаю, яку вимірювальну стрічку вони [члени комісії храму] використовуватимуть, щоб оцінити страждання людей. Людей, яким доведеться знову розповідати свої історії, щоб побачити, чи заслуговують вони більше або менше центів. Чекаючи на запити, церква демонструє пасивне ставлення, — сказав очільник асоціації.
Розслідування The Boston Globe: що змінило
Правда про злочини проти неповнолітніх, приховані католицькою церквою, почала з’являтись у публічному просторі ще наприкінці 1980-х років. Першим тему розкрив журналіст місцевої газети американського штату Луїзіана Джейсон Беррі, коли почав розслідувати справу священника Гілберта Гота, який вчиняв розпусні дії над дітьми зі своєї пастви, пише The Guardian.
Згодом Беррі виявив величезну кількість схожих випадків серед священнослужителів. Релігійні установи ретельно замовчували кримінальні інциденти у своїх стінах. У 1992 році Джейсон написав про це книгу «Не введи нас у спокусу».
Розслідування репортера з Луїзіани продовжили журналісти з американської газети Boston Globe. Команді вдалось викрити ще більші масштаби зловживань церковників, що десятиліттями були безкарними.
У 2003 році журналісти отримали за свою діяльність Пулітцерівську премію, а їхня історія лягла в основу фільму «У центрі уваги». Стрічка отримала два «Оскари» — як найкращий фільм, а також за оригінальний сценарій. А ще — дві нагороди на Венеційському кінофестивалі, премію BAFTA за найкращий сценарій тощо.
За підсумками масштабної роботи розслідувачів у педофілії звинуватили понад 2 000 священників. Декількох із них засудили до довічного ув’язнення. Жертвам сексуального насильства присудили мільйони доларів відшкодування.
Розбещення неповнолітніх у церквах: кейси США, Австралії, Британії та Німеччини
Скандали щодо розбещення дітей сколихнули католицьку спільноту не тільки в Португалії, а і в ряді країн, включаючи Сполучені Штати, Ірландію та Францію. В сусідній Іспанії церковники в листопаді 2023 року заявили, що хочуть виплачувати компенсацію жертвам сексуального насильства навіть у справах, які не довели до кінця через смерть священника-винуватця.
У 2018 році, наприклад, під підозрами опинилися шість римо-католицьких єпархій в американському штаті Пенсильванія. Генпрокурор штату Джош Шапіро майже два роки вивчав 500 000 внутрішніх документів єпархій за останні 70 років. Допитали десятки свідків. Частина церковників зізналися в нарузі над неповнолітніми. Прокуратура змогла ідентифікувати близько 1 000 жертв та викрити близько 300 педофілів.
У звіті Шапіро, викладеному на 1400 сторінках, йшлося про те, що священники мали змогу розбещувати дітей завдяки захисту церкви. У єпархіях приховували їхні дії, час від часу просто переводили їх до інших приходів. При цьому, звісно, не повідомляли про їхні дії до правоохоронних органів. В документальному фільмі від британської телекомпанії All3Media розповідається, що церковні чиновники відправляли таких священників з країни в країну, іноді аж до Африки. Це називали географічним рішенням.
Крім того, у 2017 році спеціальна Королівська комісія повідомила, що 7% римо-католицьких священників Австралії вдавались до сексуального насильства стосовно дітей у період з 1950 по 2010 роки. Найбільшу кількість інцидентів зафіксували серед служителів Ордену госпітальєрів святого Івана Божого. Згідно з доповіддю, близько 40% його служителів були причетні до незаконних розпусних дій. За підсумками розслідування католицька церква Австралії виплатила постраждалим $213 мільйонів.
У Німеччині наруги з боку католицьких священників зазнали понад 3 600 дітей в період з 1946 по 2014 роки, йдеться у звіті, оприлюдненому восени 2018 року. А в червні того ж року колишнього ватиканського дипломата засудили до п’яти років позбавлення волі після того, як на його смартфоні знайшли дитячу порнографію. У Чилі, де 80% населення є католиками, 34 священники пішли у відставку в травні 2018 року, коли спалахнув скандал щодо розбещення дітей та бездіяльності релігійної спільноти.
Британська незалежна комісія влітку 2018 року оприлюднила звіт щодо двох найпрестижніших римо-католицьких шкіл у Великій Британії, а саме — у Північному Йоркширі та Сомерсеті. Діти від семи років там потерпали від домагань. Під час розслідування жертви розповіли, що їх примушували до інтимної близькості, інколи навіть у присутності інших учнів.
Раніше Заборона розповідала про роз’яснення Папи Римського щодо ЛГБТК-союзів. Голова католицької церкви вважає, що реєструвати такі шлюби не можна, але благословляти кохання не заборонено.
Читати більше новин в Telegram