Чим довше триває пандемія, тим більше список кінотеатральних релізів стає схожим на кладовище перенесених фільмів. У грудні 2020 ми мали дивитися багатонадійну «Дюну» Дені Вільньова і «Смерть на Нілі» Кеннета Брана, але через коронавірус багато іноземних прем’єр перенесли на 2021 і 2022 роки. Поки над кінотеатрами та всіма нами нависає привид нового локдауна, Роман Губа рекомендує, що дивитися грудневими вечорами в кіно та онлайн.
Кіно
«Історія зимового саду», режисер Семен Мозговий
Де дивитися: Takflix
Коли: з 1 грудня
Фільм виріс з однойменної короткометражної роботи. У 2019 картина перемогла в конкурсі DOCU/УКРАЇНА на головному фестивалі документального кіно «Docudays».
Літній, але активній квіткарці з зимового павільйону ВДНГ пора на пенсію. Принаймні, так вважає її начальство. Але значна частина її життя пройшла тут, серед рослин, і вона сама вже наче встигла пустити тут коріння.
Плавний і меланхолійний художньо-документальний фільм занурює глядача в роздуми про невідворотні зміни. Час зупинити неможливо — він безжальний до нас і до того, що ми любимо.
«Манк», режисер Девід Фінчер
Де дивитися: Netflix
Коли: з 4 грудня
Часткова компенсація за всі перенесені прем’єри року. Перша за шість років нова картина Девіда Фінчера — чорно-білий байопік, стилізований під «золотий вік Голлівуду». Фільм розповідає про життя Германа Манкевича — сценариста фільму «Громадянин Кейн», який зробив відомим молодого режисера Орсона Уеллса. За цей сценарій Манк отримав «Оскар».
Сценарій до фільму написав батько Девіда Фінчера — Джек Фінчер, який багато років працював журналістом і помер у 2003 році. У головній ролі — зірка перевтілень Ґері Олдмен.
Глядачам у США пощастило побачити фільм на великих екранах, а Netflix випустив його в обмежений прокат у середині листопада.
«Розфарбований птах», режисер Вацлав Маргоул
Де дивитися: у кінотеатрах України
Коли: з 10 грудня
Чесько-словацько-український фільм чекає на прокат уже 8 місяців. Спочатку прем’єра була запланована на 23 квітня. На глядача чекають жахи другої світової війни очима єврейського хлопчика, якого батьки відправили в Східну Європу, сподіваючись уберегти від переслідувань. Це жорстка воєнна драма, насичена сценами насильства. Фільм є екранізацією роману польського письменника Єжи Косинського.
Режисер не приховує, що надихався фільмами «Йди та дивись» Елема Климова і «Іванове дитинство» Андрія Тарковського.
Важлива особливість фільму — використання міжслов’янської мови. Це напівштучна мова, створений на основі старослов’янської та сучасних слов’янських мов. Вона зрозуміла більшості слов’ян.
Серіали
«Протистояння»
Де дивитися: CBS
Коли: з 17 грудня
Друга за рахунком екранізація однойменного роману Стівена Кінга. Мало того, що роман входить до списку кращих робіт письменника — тепер він ще й виявився найактуальнішим. За сюжетом майже все людство вимирає через вірус, розроблений урядом Сполучених Штатів. 1 відсоток населення, що вижив, розділиться на два непримиренні табори. За маскою постапокаліпсису тут ховається справжній політичний трилер.
Спеціально для нової екранізації Кінг вніс зміни в текст роману, щоби додати інтриги для тих, хто читав книгу або дивився попередню екранізацію.
Що вийшло — дізнаємося в середині грудня. «Протистояння» — десятисерійний серіал, який буде виходити в ефір до середини лютого. У грудні бінджвотчінг (запійний перегляд) організувати не вийде.
«Ваша честь»
Де дивитися: Showtime
Коли: із 6 грудня
Найважливіше, що треба знати про цей серіал — головна чоловіча роль у ньому дісталася Брайану Кренстону, відомому за серіалом «Пуститися берега» і фільмом «Трамбо». Цього вже достатньо, щоби зацікавитися серіалом. Кренстон грає суддю, чий син смерть збиває на авто пішохода й тікає з місця злочину. Загиблий пішохід виявляється сином місцевого кримінального авторитета. Щоби врятувати сина, судді доведеться прийняти чимало складних рішень. Серіал складатиметься з десяти епізодів.
«Перші ластівки. Zалежні»
Де дивитися: Новий канал
Коли: з 14 грудня
Це продовження українського серіалу «Перші ластівки», що вийшов наприкінці минулого року. Молодіжний трилер став одним із перших телепроєктів, де з’явився персонаж-гей, до того ж підліток, якого не готовий прийняти власний батько. Але ЛГБТК-тематика не є в серіалі основною. «Ластівки» намагаються вкотре відповісти на прокляте питання «Чи легко бути молодим?». Якщо перший сезон «Ластівок» був присвячений темі підліткового суїциду, то цього разу у фокусі серіалу наркозалежність і участь молодих людей у наркобізнесі.
Попри те, що основний склад акторів залишився таким самим, це абсолютно нова історія з іншими персонажами. Дію серіалу перенесено зі школи до університету, а головні герої — студенти другого курсу.
Як і раніше, важлива соціальна функція проєкту — у серіалі демонструються контакти національної гарячої лінії «Ла Страда», куди в разі потреби можуть звернутися по допомогу глядачі, які її потребують.