Читаєте зараз
Кого РФ кидає гинути в Україні. Розслідувачі зібрали дані про мобілізованих

Кого РФ кидає гинути в Україні. Розслідувачі зібрали дані про мобілізованих

Ilona Kivva
Автор:
  • Володимир Путін оголосив про початок часткової мобілізації 21 вересня 2022 року. Планували призвати 300 000 росіян.
  • У 23 з 26 регіонів, де вручили повістки, доходи громадян значно нижчі, ніж у решті країни.
  • Військкомати забирають навіть тих, хто не служив або страждає на серйозні захворювання.

Основна маса тих, кого відправлять на війну в Україну, набирають в Дагестані, Бурятії, Калмикії та Якутії. Тобто з територій, вихідці з яких ще до оголошення часткової мобілізації в Росії найбільш гинули в ‘спецоперації’.

Заборона розповідає про дані розслідувачів з військоматів.


Кремль відправляє воювати росіян з депресивних регіонів

Міністерство оборони держави-агресорки за перші 14 днів після оголошення часткової мобілізації вручила повістки близько 213 200 росіянам у 53 регіонах. Призов найбільше зачепив бідні регіони Росії, зазначають «Важные истории».

«Ми бачимо залежність частки запасників і бідності регіону. У таких [бідних] регіонах має бути багато контрактників, які нещодавно відслужили. Найчастіше армія в таких регіонах є одним із небагатьох роботодавців, а також соціальним ліфтом», — кажуть аналітики Conflict Intelligence Team (CIT), які працювали над розслідуванням разом з виданням.

Так, найвищий показник мобілізованих у Красноярського краю — 28 000, що складає майже 5.5% військових запасу у регіоні. Також багато повісток роздали у Бурятії (3.7%), Дагестані (2.6%) та Калмикії (2.2%).

Читати більше новин в Telegram

Розслідувачі виділяють три найімовірніші причини такого нерівномірного призову:

  • місцева влада у національних республіках хоче найкраще відзвітувати перед Кремлем;
  • вищий рівень заохочення до служби місцевих через низькі зарплати.
  • у регіонах живе більше запасників із необхідним досвідом. Цю гіпотезу перевірити неможливо, адже такі дані є засекреченими.

«Наприклад, перевищення видно у Калінінградській області. Там базується 11-й армійський корпус та частина Балтійського флоту. У Рязанській та Псковській областях — десантники, у Бурятії місце постійної дислокації одразу трьох бригад, у Красноярському краї дуже багато росгвардійців. Але треба розуміти, що ті, кого хотіли мобілізувати, і ті, кого мобілізують, — це різне», — пояснили аналітики Conflict Intelligence Team.

Щодо рівня заробітків, то у 23 з 26 регіонів, де призвано найбільше росіян, доходи значно нижчі загального рівня вкраїні. Наприклад, середня зарплата у Псковській області 32 000 рублів на місяць — там мобілізували 2 000 солдатів, або 1.86% запасників. У Калмикії середній дохід 22 500 рублів — призвано близько 1000 осіб (2.2%).

Активна мобілізація відбувається на території анексованого Криму. Так, у Севастополі повістки вручили 4% чоловіків, які перебувають у армійському запасі. Тим, хто отримав повістки, телефонували з військкомату і лякали кримінальною відповідальністю за неявку. 

РФ мобілізує більше 300 тисяч військових: дані CIT

На початку мобілізації міністр оборони країни-терористки Сергій Шойгу заявив, що призвано буде 300 тисяч росіян, а саме вручення повісток відбуватиметься у кілька етапів. Однак навіть коли особовий склад армії РФ буде поновлено, мобілізація не зупиниться, вважають експерти CIT.

«Ми бачимо, що вони намагаються закликати усі 300 тисяч одразу. Можна було б припустити, що вони розтягнуть це на кілька хвиль, поповнюватимуть потихеньку, але ні. Подальша мобілізація може знадобитися для поповнення втрат серед цих призовників першої хвилі. З іншого боку, можливо, що цифри в мільйон або 1.2 млн, про які ходять чутки, це та кількість, яку вони в принципі планують залучити на війну в Україні. У жодному разі ми не вважаємо, що мобілізація обмежиться 300 тисячами», — кажуть у Conflict Intelligence Team.

Такі прогнози зумовлені тим, що на практиці у армію РФ набрали зовсім не тих, на кого розраховували в Міноборони. Військкомати забирали навіть тих, хто не служив, або тих, хто страждає на серйозні захворювання. Такі підрозділи зазнають набагато більших втрат, ніж навчені формування.

Цікаво, що ще до відправки на фронт загинули щонайменше вісім мобілізованих, серед причин смерті: розрив серця та тромбоемболія.

«Якщо мобілізовані з “ДНР” та “ЛНР” брали участь у наступальних діях, то зазнавали величезних втрат. У кількох українських наступальних операціях одним із вирішальних чинників стало те, що мобілізовані залишили свої позиції та втекли. Є лише одна різниця: деякі з російських мобілізованих можуть бути оснащені краще, ніж мобілізовані в “Л/ДНР”», — вважають у міжнародній журналістській організації CIT.

Раніше Заборона розповідала про загальний портрет росіянина, який гинув в Україні в перші місяці повномасштабного вторгнення.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій