Колумбія однією з перших ввела податок на UP-їжу: щодня таку вживає ледь не кожен
- Ультраперероблені продукти (UPF) — це ті, що під час виробництва пройшли кілька процесів. Вони містять консерванти, емульгатори, підсолоджувачі, барвники та ароматизатори;
- У Колумбії у листопаді 2023 року ввели податок на таку їжу. Його планують поступово підвищувати.
- Вчені виявили, що UPF значно підвищує ризик високого кров’яного тиску, хвороб серця, інфарктів та інсультів.
До ультраоброблених продуктів належать морозиво, шинка, сосиски, чипси та навіть хліб чи печиво. Також нерідко UPF маскують під органічні, екологічно чисті або корисні для схуднення продукти. Насправді ж вони містять багато солі та цукру і мають вкрай низький рівень поживних речовин.
Заборона розповідає про незвичний закон, ухвалений у Колумбії.
Закон про нездорову їжу: що передбачає
В Колумбії в листопаді 2023 року набув чинності закон про шкідливу їжу. Запроваджувати його планують поступово: у 2023 році почне діяти 10% збір, у 2024 він збільшиться до 15%, а у 2025 — до 20%, пише The Guardian.
Податок націлений на ультраперероблені продукти — це готова до вживання їжа промислового виробництва, а також та, що містить багато солі та насичених жирів, наприклад, шоколад або чипси.
«Країни у всьому світі вводять податки, націлені на здоров’я, наприклад, оподатковуючи тютюнові вироби або солодкі напої, але лише деякі поширили їх на оброблені харчові продукти. Модель Колумбії ширша, ніж те, що ми бачили раніше, і може бути прикладом для інших держав», — розповів професор міжнародної політики охорони здоров’я в бізнес-школі Імперського коледжу Лондона Франко Сассі.
Читати більше новин в TelegramВодночас критики нового податку на нездорову їжу заявляють, що він призведе до інфляції та подорожчання харчів.
У Колумбії зростають серцево-судинні захворювання, такі як інсульти та серцева недостатність, на які щороку припадає майже чверть смертей. Середньостатистичний колумбієць споживає 12 г солі на день — це найвищий показник у Латинській Америці та один із найвищих у світі. Майже третина дорослого населення страждає на підвищений кров’яний тиск. Також в Колумбії більш як третина смертей, пов’язаних із діабетом, відбуваються серед людей віком до 70 років.
Ультраоброблена їжа (UPF): чим небезпечна
Харчові продукти класифікуються за системою NOVA, розробленою дослідниками з Університету Сан-Паулу. Згідно з нею, вся їжа поділяється на чотири категорії залежно від того, наскільки вона була оброблена під час виробництва:
- необроблена або мінімально оброблена — фрукти, овочі, молоко, риба, бобові, яйця, горіхи та насіння, які не містять доданих інгредієнтів;
- перероблена — продукти, які додають до інших, а не їдять самі по собі (сіль, цукор, олії, оцет);
- оброблена — їжа, яку можна приготувати вдома з інгредієнтів першої та другої категорії (варіння, соління, консервовані фрукти та овочі, домашній хліб і сири);
- ультраоброблена (UPF) — це продукти, які під час виробництва пройшли кілька процесів. Вони містять п’ять або більше інгредієнтів, з яких багато штучних — консерванти, емульгатори, підсолоджувачі, барвники та ароматизатори. Все це для того, щоб забезпечити тривалий термін зберігання.
Ультраоброблена їжа містить багато солі та цукру і має низький вміст клітковини та поживних речовин. Коли людина їсть такі продукти, то залишає менше місця у своєму раціоні для більш поживних альтернатив.
Вчені виявили, що UPF значно підвищує ризик високого кров’яного тиску, хвороб серця, інфарктів та інсультів: її споживання шкодить організму майже так само, як і куріння. Такі результати двох проведених досліджень були оприлюднені на щорічній зустрічі Європейського товариства кардіологів в Амстердамі.
UPF: список продуктів
До ультраоброблених продуктів належать морозиво, шинка, сосиски, чипси, хліб масового виробництва, сухі сніданки, печиво, газовані напої, йогурти з фруктовим смаком, супи швидкого приготування, деякі алкогольні напої.
Але UPF це не лише чипси та солодощі — насправді ультраоброблену їжу часто важко впізнати в деяких продуктах. Багато з них подаються як органічні, здорові, поживні, екологічно чисті або корисні для схуднення. Наприклад, замінники м’яса та сиру на рослинній основі також піддаються ультраобробці, тому можуть бути не такими здоровими, як їх подають.
«Більшість людей не знають, що їжа, яку вони вважають здоровою, наприклад куплені в магазині бутерброди, супи, нежирні продукти чи йогурти насправді є UPF. Жінки зазвичай їдять більше таких продуктів, ніж чоловіки. Це викликано агресивним маркетингом ультраобробленої дієти та продуктів з низьким вмістом жиру», — розповіла одна із дослідниць Сіднейського університету Анушрія Пант.
Раніше Заборона розповідала про шкоду, яку може спричинити штучний підсолоджувач аспартам: у ВООЗ його внесли до списку канцерогенних продуктів.
Читати більше новин в Telegram