Читаєте зараз
Колишній білоруський політв’язень Іван Красовський виграв суд з ДМС: деталі справи

Колишній білоруський політв’язень Іван Красовський виграв суд з ДМС: деталі справи

Polina Vernyhor
Іван Красовський із адвокатами під час засідання суду в Києві. 25 квітня 2023 року. Фото: Поліна Вернигор\Заборона
  • Державна міграційна служба збиралася видворити з України одного з чисельних жертв жорстокої зачистки протестів в Білорусі в серпні 2020 року.
  • Один суд став на бік ДМС, на перше засідання апеліції представники відомства не з’явилися. Повторний розгляд справи поставив крапку в історії.
  • Захистити права людини захисникам допоміг допис в Facebook.

Колишній білоруський політвʼязень Іван Красовський у липні 2021 року втік в Україну. Через пандемію коронавірусу, лікування, а потім війну чоловік не зміг вчасно подати документи на біженство.

Заборона розповідає про гучну справу білоруського політв’язня і його перебування в Україні.


Міграційна служба та Facebook: видворення білоруса

25 квітня Шостий апеляційний суд Києва скасував ухвалу Державної міграційної служби щодо видворення білоруського політвʼязня Івана Красовського. Суд постановив, що рішення ДМС було незаконним.

Захист чоловіка наполягав, що він не подався на біженство у встановлений законом термін, зокрема й тому, що на своїй сторінці у Фейсбуці міграційна служба не опублікувала деталі про альтернативні варіанти подачі документів для іноземців під час пандемії.

Так, у липні 2021 року на офіційній сторінці відомство опублікувало допис про припинення прийому документів, але на інші способи подачі документів вказано не було.

Читати більше новин в Telegram
активісти в Білорусі
Іван Красовський. Фото надане Іваном Красовським

Регіональні приймальні ДМС відкрилися лише у жовтні-2021. У той час Іван лікувався від наслідків тортур білоруських силовиків у психіатричній лікарні і фізично не міг займатися документами.

«Я дуже радий, що суд звернув увагу на всі деталі, які пояснювали, чому я не подав документи на біженство вчасно. Після оголошення вироку суддя покликала мене і сказала “Живе Білорусь”. Я ледь не розплакався. Дуже приємно усвідомлювати, що мене не сприймають тут як ворога, а намагаються зрозуміти і підтримати», — поділився Іван із Забороною. 

Іван Красовський: справа політв’язня

18-річний хлопець брав участь у протестах після президентських виборів в Білорусі в серпні 2020 року. Як і тисячі інших, його затримали силовики, відвезли в ізолятор тимчасового тримання, жорстоко били та катували так, що йому довелося пересуватися на колісному візку.

Згодом Красовського випустили, і як тільки він почав ходити, був затриманий за кримінальною статтею про організацію масових протестів. 18 лютого 2021 року суд в Білорусі визнав його винним та засудив до трьох років так званої хімії з направленням. Йдеться про виправні установи відкритого типу, які вважають відносно щадними для ув’язнених.

Іван Красовський і частина його підтримки під будівлею суду. Київ, 25 квітня. Фото: Поліна Вернигор\Заборона

Хлопець подав апеляцію — поки її розглядали, готував втечу. Красовський вирішив тікати через Росію до України: два місяці довелося провести в Бєлгородській області, 14 липня 2021 року Іван дістався України. Через карантини ДМС припинила приймати документи у іноземців. 

17 жовтня у Києві Красовського, який не встиг зробити дозволи на перебування в Україні, затримала поліція. Його перевірила Служба безпеки: звʼязків із іноземними спецслужбами або розвідкою не виявлено. Проте міграційна поліція виписала припис на видворення в третю країну. 

Дніпровський районний суд виніс рішення на користь міграційної служби, проігнорувавши низку доказів. На перше засідання апеляційного суду представники ДМС не прийшли, повторний розгляд справи 25 квітня приніс перемогу Івану Красовському. Тепер чоловік має змогу подати документи на біженство у регіональний відділок ДМС та легалізувати своє перебування в Україні.

Раніше Заборона розповідала інші історії іноземців, які давно живуть в Україні, але за різними поясненнями опинилися під загрозою видворення.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій