«Я не злочинець». Комікс Тамари Сафарової «Містер Травчик» про канабіс на ніжках

у «Рівні цензури»

У рубриці «Рівень цензури нульовий» Заборона публікує роботи одного фотографа, художника або колективу. В них показано історії, що не співзвучні з масовою культурою або наражаються на цензуру в ЗМІ та соціальних мережах. У цьому випуску комікс художниці та бухгалтерки Тамари Сафарової «Містер Травчик», покликаний зменшити осуд та розвінчати суспільні стереотипи щодо використання канабісу у медичних та рекреаційних цілях.


Тамара Сафарова малює, скільки памʼятає себе, і з дитинства мріяла бути художницею. Проте в родині це заняття не сприймали як щось таке, що в майбутньому може стати професією та приносити прибуток. Тож Тамара вивчилася на бухгалтерку і певний час працювала за спеціальністю.

Захоплення візуальним мистецтвом повернулося до неї з новою силою в період пандемії коронавірусу. Тамара поїхала на Кінбурнську косу і там почала вдосконалювати свої мистецькі навички. Певний час вона поєднувала роботу фінансової директорки та фріланс-ілюстраторки, а потім почалося повномасштабне вторгнення. Сафарова зрозуміла: не можна відкладати свою мрію на завтра, адже воно може просто не настати.

Сьогодні Тамара Сафарова повноцінно займається мистецькими практиками, але від бухгалтерського минулого не відхрестилася — паралельно вона допомагає творчим людям розібратись у питаннях оподаткування та ведення ФОП-документації.

Вже певний час у мисткині була ідея створити комікс, присвячений канабісу. Вона впевнена, що зараз, коли країна переживає війну, питання легалізації медичного канабісу стоїть як ніколи гостро. Але рекреаційні та технічні сорти конопель, на думку авторки, теж мають посісти своє місце в житті українців.

В Тамари синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) — це дуже поширений ендокринний розлад, що вражає жінок репродуктивного віку і супроводжується не лише характерними симптомами (інсулінорезистентність, підвищений рівень чоловічих гормонів, гіпертонія, апное тощо), а й постійним болем. Аби боротися з ним, Сафарова почала використовувати канабіс. Оскільки наукових досліджень на цю тему все ще недостатньо, вона спирається виключно на власний досвід та спостереження.

У квітні 2022 року, коли Сафарова розпочала роботу над коміксом «Містер Травчик», вона розповіла мамі про досвід вживання канабісу для полегшення станів, пов’язаних зі СПКЯ. Мама сприйняла цю розмову вкрай негативно, а її доводи, на думку мисткині, були необґрунтовані та далекі від дійсності.

«Це ще більше спонукало мене працювати над проєктом, а також підкреслило проблему стигматизації людей, які вживають канабіс», — пояснює авторка.

Своїм коміксом вона хоче розвінчати стереотипи про медичний канабіс та познайомити читачів з напрямами його використання. Події сюжету відбуваються нелінійно, і читачі поступово знайомляться з персонажами та їхніми історіями. Кожна історія складається з мальованого розвороту та обкладинки — всього Тамара планує намалювати 20 окремих історій. Перші пʼять були упорядковані в зін, який надрукувала берлінська дизайн-студія DTAN Studio.

Тамара Сафарова наголошує: «Чесність та сміливість — основоположні елементи моєї творчості та моєї ідентичності як мисткині. Життя — це сукупність історій, які ми проживаємо і розповідаємо. За допомогою різних методів візуальної мови я підіймаю у своїх історіях важливі соціальні та культурні питання. А розвиток критичного мислення та створення дискусії у суспільстві допомагають знайти відповіді на ці складні питання».

«Рівень цензури нульовий» — це майданчик для відкритого діалогу на складні й табуйовані теми, як-от сексуальність і тілесність, стрес і депресія, війна й ідентичність. Ми не платимо гонорару за публікацію, але допоможемо зробити авторське висловлювання почутим, а також беремо участь у його оформленні. Деталі — тут.