З 2017 року в Польщі практично неможливо купити таблетку екстреної контрацепції, не витративши на це поважної суми, часу й сил. Усі препарати екстреної контрацепції доступні тільки за рецептом, а отримати його в державній клініці можна лише впродовж двох тижнів, тоді як таблетку потрібно випити в перші 2-3 дні. До того ж багато лікарів осуджують пацієнток, які хочуть запобігти небажаній вагітності. Як обходять заборони польки й українки, які проживають у Польщі, на прохання Заборони розповідає Настя Подорожня.
Українка Юлія (вона попросила не називати її прізвище), яка живе в Польщі, розповідає, що їй довелося діставати таблетку екстреної контрацепції в Україні. Тут можна купити «класичний» засіб (наприклад, «Постінор» або «Ескапел», які діють 3 дні після статевого акту) в інтернеті чи найближчій аптеці. У Польщі з 2017 року це неможливо: керівна консервативні партія «Право і справедливість» (Prawo i Sprawiedliwość) заборонила продавати будь-які засоби «аварійної» контрацепції без рецепта. А потрапити на прийом у державну клініку в Польщі можна не раніше, аніж через 2-3 тижні після запису.
«Ми одразу знайшли назву конкретного препарату й попросили знайомих в Україні його купити. Передавали автобусом, через водія – це був найшвидший варіант», – розповідає Юлія. Пакет із таблеткою довелося «замаскувати» під класичну передачку від батьків із шоколадками й безрецептурними вітамінами. Коробочку ліків без «маскування» прикордонники могли не пропустити. Так проблему з екстреною контрацепцією вирішує багато жительок Польщі – особливо у воєводствах недалеко від України, Чехії чи Німеччини. Часто вигідніше поїхати до України по таблетку й повернутися, ніж намагатися легально отримати її в Польщі.
Щороку Європейський парламентський форум щодо сексуальних і репродуктивних прав публікує звіт Contraception Atlas, з рейтингом країн Європи за доступністю контрацепції та інформованості населення щодо цього питання. У 2019 році Польща посіла в цьому рейтингу останнє місце поміж усіма країнами Європи. На передостанньому місці зі значним відривом від Польщі (42,8 балів) опинилася Росія. Там усі види екстреної контрацепції продаються за рецептом, але з фармацевтом в аптеці можна домовитися, як підтверджує Contraception Atlas. У Білорусі екстрена контрацепція доступна без рецепта. Найкращий результат поміж країнами Центральної та Східної Європи в України – 56,2 бала. Це означає, що в країні легко купити екстрені препарати.
Мігрантки в Польщі часто обговорюють, де можна купити потрібну таблетку. Наприклад, у групах українських мігрантів у соцмережах запитують, чи може хтось передати «Постінор» з України. Найгірше – дівчатам-підліткам: секс у Польщі дозволений з 15 років, але відвідати гінеколога без дозволу батьків можна тільки з 18.
Заборона через релігію
У 2017 році польське Міністерство охорони здоров’я заявило, що ріст продажів препарату екстреної контрацепції EllaOne свідчить про «бездумне його використання жінками – особливо в підлітковому віці». Водночас, як писала «Газета Виборча» (Gazeta Wyborcza), Польща в цей час була на передостанньому місці рейтингу європейських держав за продажами EllaOne. Серед польок, які купили препарат, неповнолітніх було всього два відсотки.
Тодішній міністр охорони здоров’я Польщі Константи Радзивіл негативно ставився до препаратів екстреної контрацепції. У 2017 році він заявив, що не призначив би таку таблетку навіть зґвалтованій пацієнтці і в цьому випадку він керувався би «міркуваннями совісті». Журналісти запитали його, як лікарям інтерпретувати це висловлювання й чи повинні вони перестати виписувати екстрену контрацепцію. Міністр відповів, що висловив особисту думку, а лікарі мають чинити згідно із совістю.
Багато лікарів негативно ставляться до екстреної контрацепції через свої релігійні переконання. У 2018 році 93% поляків назвали себе віруючими, а 42% сказали, що беруть участь у релігійних обрядах мінімум раз на місяць. Релігія безпосередньо впливає на життя країни: предмет «Релігія» викладають у школах, католицький костел володіє впливовою радіостанцією «Радіо Марія» (Radio Maryja), а керівна партія «Право і справедливість» відкрито називає себе послідовницею християнських цінностей. А ще Польща остання країна в Центрально-Східній Європі, де можна робити аборт після 12 тижня вагітності лише в особливих випадках – наприклад, через зґвалтування.
У 2014 році майже чотири тисячі лікарів, медсестер і студентів-медиків підписали «Декларацію віри католицьких лікарів і студентів-медиків щодо питання сексуальності та плідності людини». Серед підписантів – 59 польських професорів медицини й нинішній міністр охорони здоров’я Польщі Лукаш Шумовскі. Ті, хто підписали декларацію, визнають «право Боже» вищим від юридичного й засуджують позашлюбний секс.
Текст був записаний на двох кам’яних таблицях, а згодом принесений у дарунок Ченстоховській іконі Матері Божої. Їх урочисто вручили на честь канонізації папи римського Іоанна Павла II. З того часу Конституційний Суд Польщі пом’якшив деякі юридичні положення на користь лікарів, які хочуть наслідувати цінності декларації. Наприклад, з 2015 року лікар, який відмовився видати пацієнтці рецепт на екстрену контрацепцію, більше не змушений виписувати їй направлення до іншого лікаря.
Допомагають некомерційні організації
Дівчатам, які хочуть запобігти небажаній вагітності, допомагають некомерційні організації. Найбільшу, «Лікарі жінкам» (Lekarze kobietom), створили медики в липні 2017 року, і з того часу вона допомогла десяткам тисяч жінок. Організація працює анонімно: невідомо, скільки в ній лікарів і хто її керівник.
Проект функціонує за універсальним алгоритмом: пацієнтка звертається до сімейного чи дільничного лікаря, і якщо візит не дав результату – заповнює «анкету екстреного відвідування» на сайті «Лікарі жінкам» і одночасно проходить тест на вагітність. Тоді пацієнтка отримує контакт лікаря з організації поруч із її місцем проживання. Лікар консультує жінку і виписує рецепт – безкоштовно або за символічний 1 злотий (0,4 євро).
Проконсультуватися й отримати юридичну допомогу можна у «Федерації за жінок і репродуктивні права». Юристка цієї організації Каміла Ференц розповіла Забороні, що вони намагаються тиснути на уряд для лібералізації законів. «Ми готуємо зразки документів і скарг, робимо звіти й публікуємо їх у Польщі, а також надсилаємо в ООН і Комітет Міністрів Ради Європи», – каже вона.
Всесвітня організація охорони здоров’я зробила висновок, що таблетки екстреної контрацепції не шкодять майбутній фертильності й навіть не призводять до затримки її відновлення. Побічні дії цих таблеток аналогічні до тих, які можуть виникнути після «звичайних» оральних контрацептивів. Найбільш поширені, за даними досліджень Прінстонського університету, – головний біль, болюча менструація, нудота, втома, підвищена чутливість сосків і біль у животі. ВОЗ також наголошує, що у всіх жінок і дівчат має бути доступ до методів екстреної контрацепції.
У березні 2020 року Європейський суд із прав людини визнав, що міркування совісті не можуть бути причиною відмови надання медичної допомоги. Мова йшла про двох медсестер, які втратили роботу у Швеції, тому що відмовилися робити аборти, і намагалися оскаржити це рішення. Каміла Ференц переконана, що поняття «міркування совісті» потрібно виключити з державної системи охорони здоров’я. «Або ж держава має гарантувати, що в будь-якій лікарні буде працювати лікар, який готовий надавати такі послуги, як аборт, пренатальний огляд і контрацепція», – стверджує юристка.
Змін не буде
Цього року в Польщі мають відбутися вибори президента. Один із кандидатів – Шимон Головня – дав у лютому інтерв’ю, у якому заторкнув тему екстреної контрацепції. Журналісти запитали політика, чи справедливо, що дівчатам доводиться платити 150 злотих (34 євро) за звичайний рецепт, щоби купити таблетку. Головня відповів ухиляючись, що «із задоволенням зустрівся б із такою дівчиною і вислухав її аргументи». Після цього в соцмережах розпочався флешмоб #ListDoSzymona («Лист до Шимона»). Сотні жінок написали листи до Головні й опублікували їх на особистих сторінках у фейсбуці і твіттері.
«Кажуть, ти хотів дізнатися, що там з «аварійними таблетками». Так ось, ситуація така: потрапити до лікаря з дня на день неможливо, потрібно викупити приватний візит, після чого гінеколог може відмовитись видати тобі рецепт, тому що ми живемо в церковній державі. (…) Ці таблетки коштують значно дорожче, аніж будь-яка інша контрацепція, тому ніхто їх, як цукерки, не ковтає. Захочеш ще щось дізнатися – валяй, не соромся», – написала журналістка і публіцистка Кая Путо.
Наразі польська влада не має наміру пом’якшувати репродуктивне законодавство. У 2018 році польський Сейм відмовився розглядати проект «Врятуймо жінок 2017». Він пропонував дозволити робити аборт до 12 тижня через «психологічні і соціальні причини». У лютому 2020 року комісар з прав людини у Європі написав звіт, у якому закликав польську владу забезпечити жінкам право на аборт. Проте президент Польщі Анджей Дуда, який є одним із кандидатів на майбутніх виборах, уже після звіту заявив, що підпише закон, який посилить обмеження на аборти.
Як працюють препарати екстреної контрацепції?
Для того, щоб відбулося запліднення, у жіночому організмі має відбуватися овуляція. Ця фаза триває приблизно 12 годин (максимум – добу). Сперматозоїди ж помирають у матці і трубах не одразу, а через 3-5 днів після статевого контакту.
Отож, завагітніти можна у двох випадках: якщо в момент еякуляції якраз тривала овуляція, або якщо вона почнеться в період, коли сперматозоїди ще не загинули.
Які бувають препарати екстреної контрацепції?
- Таблетки. Відрізняються залежно від діючої речовини
- Левоноргестрел. Входить до складу класичної «аварійної» таблетки, яка доступна в Україні без рецепта. Ефективний протягом 3 діб після статевого акту.
- Уліпристалу ацетат. В Україні доступний за рецептом, у більшості країн Євросоюзу з 2015 доступний без рецепта, у Росії не зареєстрований. Ефективний упродовж 5 діб після статевого акту і загалом вважається більш ефективною альтернативою левоноргестрелу.
- Міфепристон. Доступний за рецептом у більшості країн Європи, зокрема в Україні, Білорусі і Росії. У Польщі нелегальний, оскільки у великих дозах використовується для медикаментозного аборту. Ефективний упродовж 5 діб після статевого акту. У міфепристону особливо багато протипоказань, тому перед застосуванням цього препарату необхідна консультація зі спеціалістом.
- Внутрішньоматкова спіраль
Вводиться лікарем. Ефективна упродовж 5 діб після незахищеного сексу, надалі діятиме як звичайний засіб контрацепції до 10 років після введення (залежно від типу спіралі). Вважається найбільш дієвою формою екстреної контрацепції.
Як запобігти вагітності після незахищеного сексу?
- Не боятися, а діяти. Усвідомити, що шанси запобігти небажаній вагітності дуже високі (понад 95%, згідно з даними ВОЗ), якщо вжити необхідних заходів на 1-5 день після сексу.
- В ідеальному випадку – записатися на терміновий прийом до гінеколога, навіть якщо препарати екстреної контрацепції доступні у вашій країні. Олена Гопчук, кандидатка медичних наук, акушека-гінекологиня каже, що проконсультуватися можна в онлайн-режимі і «разом проаналізувати ризики настання вагітності, а також плюси й мінуси прийому препаратів».
- Якщо секс відбувся із малознайомим партнером – не забудьте вжити заходів щодо профілактики інфекцій, які передаються статевим шляхом.
- Не боятися побічних ефектів і затримки місячних. Олена Гопчук рекомендує проконсультуватися з лікарем після застосування екстреної контрацепції: «Ідеально проконсультуватися після чергової менструації, якщо вона почалася впродовж 2-3, максимум 4 тижнів після прийому препарату. Якщо менструація не починається – це може свідчити про те, що вагітність розвивається. У будь-якому випадку, під час огляду потрібно буде зробити УЗД органів малого таза, повідомити, коли прийняли препарат і як пройшли місячні, а також – спланувати подальшу контрацептивну поведінку».
- Обдумати, як уникнути «аварійної» ситуації в майбутньому, можна разом із лікарем.