Читаєте зараз
Краща за Patriot: Франція створить одну із найпотужніших у світі систем ППО

Краща за Patriot: Франція створить одну із найпотужніших у світі систем ППО

Ilona Kivva
Автор:
  • Франція у 2026 році почне виробництво новітніх зенітно-ракетних комплексів SAMP/T NG.
  • Це спільний проєкт Франції та Італії. Робота розпочалася у лютому 2023 року. 
  • Попередня версія зброї, яку ще називають MAMBA, була першою європейською протиракетною системою великої дальності. Вона є і у ЗСУ.

SAMP/T NG, як обіцяють, зможе збивати балістичні та навіть аеробалістичні ракети, приміром, як російські Кинджали. Також комплекс буде здатен працювати в умовах активності ворожих засобів РЕБ та кібератак. Фактично Франція має намір створити європейський аналог американської системи ППО THAAD.

Заборона розповідає про перспективний оборонний проєкт.

SAMP/T NG: що відомо про проєкт

Франція у 2026 році почне виробництво новітніх зенітно-ракетних комплексів SAMP/T NG. Очікується, що до 2030 року французька армія отримає вісім таких систем. Ще чотири ЗРК передадуть війську до 2035 року, пише Opex360.

Спочатку передбачалося, що випуск комплексів стартує не раніше 2027 року, але Париж, схоже, вирішив прискоритись.

SAMP/T NG, як і його попередник, є спільним проєктом Франції та Італії. Робота над комплексом розпочалася у лютому 2023 року. Подробиці щодо характеристик не розкривають, однак відомо, що зброя збереже усі сильні сторони попередньої версії, які зокрема були проявлені під час відбиття Україною повітряних атак РФ.

Читати більше новин в Telegram

Водночас комплекс, як обіцяють у Міноборони країни, зможе збивати балістичні загрози більшої дальності (буде здатен перехоплювати навіть аеробалістичні чи гіперзвукові ракети, наприклад, російські Х-47М2 «Кинжал») та матиме широке радіолокаційне покриття. Йдеться про роботу в умовах активності ворожих засобів РЕБ та кібератак. 

«ЗРК базуватиметься на перспективній протиракеті Aster 30 Block 1NT, розробка якої йде з 2015 року. Для виявлення цілей має використовуватись вдосконалена РЛС Ground Fire 300. Передбачається, що SAMP/T NG зможе збивати повітряні цілі на дистанції до 150 км (в перелік повітряних цілей входять зокрема балістичні ракети з дальністю стрільби до 600 км). Дальність виявлення цілей заявлена на дистанції до 350 кілометрів», — пояснили у Defense Express.

Презентація системи SAMP/T NG на виставці Eurosatory 2024, яка демонструє її розширені можливості для автономної боротьби з повітряними загрозами дальньої дії та протидії балістичним ракетам. Інфографіка: Eurosam

До складу батареї має входити:

  • шість пускових на вісім зенітних ракет кожна;
  • радіолокаційна станція;
  • модуль управління.

Генеральний делегат з питань озброєнь Еммануель Чіва ще у травні 2024 року заявив, SAMP/T NG стане технологічним проривом щодо американського Patriot. Він анонсував, що це буде одна з небагатьох систем у світі, що здатна зупинити гіперзвукову ракету.

Фактично Франція, як зазначають експерти з озброєння, має намір створити європейський аналог американської системи ППО THAAD і зробити це на базі SAMP/T, яка вже по суті є аналогом знову таки американських ЗРК Patriot.

Система ППО Mamba: характеристики

SAMP/T, або MAMBA — перша європейська протиракетна система великої дальності. Її створили для захисту військ і життєво важливих об’єктів. Наприклад, французькі ВПС використовують їх на авіабазах.

Повний комплекс включає:

  • чотири ракети-носії, кожна з яких містить по вісім Aster 30;
  • один багатофункціональний радар Thales Arabel із системою ідентифікації «свій чи ворог»;
  • модуль ураження на базі командно-контрольної машини;
  • автомобільний електрогенератор.
Пуск зенітної ракети Aster 30 з пускової установки комплексу ППО SAMP/T. Фото: MBDA/X 

Техніка заснована на колісному шасі від вантажівки Renault Kerrax 8×8 (італійські базуються на вантажівках IVECO ASTRA 8×8). Вона високомобільна, тож установки можна швидко передислоковувати.

Це одна з небагатьох у світі систем, яка здатна збивати балістичні ракети. До таких, наприклад, належать російські Іскандер-М. Також вона може ліквідовувати літаки противника на відстані до 120 км, крилаті та протирадіолокаційні ракети — до 15 км (для балістики так само).

Ще однією особливістю техніки є висока скорострільність. Кожна з двох пускових установок може випустити дві ракети одночасно за 0.5 секунди. Система може працювати в автономному режимі або складі більшої мережі ППО.

Перше офіційне підтвердження розгортання комплексу в Україні з’явилося у червні 2023 року.

Раніше Заборона розповідала про американські системи ППО THAAD. Від початку комплекс задумувався як доповнення до систем ППО Patriot, можливостей яких на той момент було недостатньо було недостатньо для перехоплення більш досконалих балістичних ракет. Нині зброя є частиною трирівневої протиповітряної оборони США.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій