Квантовий стрибок Шевченка: як суспільство заступилося за художника, а поліція – нi
Художник Олександр Грехов, що став об’єктом цькування з боку ультраправого активіста Юрія «Хорта» Павленка, подав заяву до поліції. Представники правоохоронних органів із ним і досі не зв’язалися, а на запити Заборони не відповідають. Але є й хороші новини.
Передісторія. На початку лютого 2019-го на станції київського метро Тараса Шевченка відкрилася виставка плакатів Олександра Грехова «Квантовий стрибок Шевченка», де Шевченко зображений в іпостасях Джека Горобця, Фантомаса, Людини-павука та інших героїв масової культури. Виставку організував Національний музей Шевченка спільно з метрополітеном, щоби змінити уявлення про Кобзаря в молоді.
17 лютого ультраправий активіст Юрій Павленко демонстративно порізав роботи в метро і почав публічне цькування художника. На нього вже заводили кримінальні справи як мінімум двічі: перший раз у 2012 році за нацистські гасла на адресу іноземних студентів Вінницького медуніверситету, у 2014-му – за провокацію на акції протесту проти президента Петра Порошенка у Вінниці.
Далі події розвивалися блискавично: усі заплановані виставки «Квантового стрибка» в декількох регіонах України скасувалися. Ось список:
– Львівський книжковий магазин «Книжковий лев» скасував виставку. Його власниця Катерина Іванова повідомила, що до неї в магазин приходили невідомі люди, що представилися «націоналістами», і вимагали скасувати виставку, що вона і зробила. Однак через кілька днів після інциденту до неї звернулися небайдужі львів’яни і запропонували замість виставки провести широку дискусію. Дискусія відбудеться 1 березня – у день, коли мав відкритися «Квантовий стрибок» (https://www.facebook.com/events/1182102528624469/).
– Вінницький обласний музей скасував виставку. Наскільки нам відомо, співробітникам музею ніхто не погрожував. Вони вирішили не наражати на потенційну небезпеку колекцію і відвідувачів.
– Житомирська обласна рада скасувала акцію, в рамках якої портрети Шевченка авторства Грехова мали з’явитися на сітілайтах на автобусних зупинках по всьому місту. Як розповіла Забороні глава обласного департаменту культури та туризму Тетяна Парфентієва, до неї особисто і до голови облради прийшли групи людей, які не назвали організацій, до яких вони належать, і вимагали скасувати виставку. За її словами, цих людей вона часто бачить в будівлі облради і в місті, «вони часто вирішують свої проблеми просто вибиваючи двері». Також Парфентієва повідомила, що ці люди зірвали афіші акції у будівлі адміністрації та управління культури.
Ще одна сигнальна подія: у ніч на 24 лютого, коли цькування Хортом Грехова було в самому розпалі, сталася DDos-атака на сайт культурної критики Korydor. Головна редакторка видання Віра Балдинюк у розмові з Забороною розповіла, що атака велася протягом двох годин із IP, зареєстрованого в Китаї (використовувався VPN), і в результаті «відключила» сайт на добу. Редакторка пов’язує атаку з тим, що вступила в полеміку з Хортом на його сторінці у Фейсбуці. До речі, після резонансних публікацій про ультраправих діячів Заборона також неодноразово підпадала під DDos-атаки (здійснювалися з IP, зареєстрованих, зокрема, в Німеччині і в Сєвєродонецьку).
25 лютого Олександр Грехов подав заяву в головне управління Національної поліції Києва на Юрія Павленка. Художник вимагає притягнути його до відповідальності за хуліганство та умисне пошкодження майна. Заяву зареєстрували в поліції на метрополітені.
Але на сьогодні Забороні не вдалося домогтися від Національної поліції відповіді на питання, чи відкрито кримінальну справу за заявою Грехова. Художник також повідомив Забороні, що з ним ніхто з представників поліції не зв’язувався. За його словами, заяву приймали «з великим небажанням».
У відповідь на заяву Грехова Юрій Павленко написав на своїй сторінці у Фейсбуці, що «вважає за необхідне відкрити провадження проти Грехова і його поплчіників, котрі відверто знущаючись над Шевченком вчиняють злочин за ст. 161 ККУ, спрямований на приниження національної честі та гідності Українців». У поліції нам поки що не повідомили, чи подавав Павленко заяву.
Тим часом, громадськість почала підніматися на захист художника і його робіт. Засновник мережі ресторанів Veterano Леонід Остальцев заявив, що розмістить в приміщенні Veterano Resto виставку «Квантовий стрибок Шевченка» найближчим часом. Ілюстраторка інтернет-проекту The Devochki Леся Мазаник на підтримку Грехова створила серію ілюстрацій про Лесю Українку в образах масової культури, за аналогією з поп-артівським Кобзарем. Слідом за нею Влад Корнюк створив аналогічні зображення з Іваном Франком. Український ПЕН-клуб засудив застосування погроз і насильства противниками «Квантового стрибка». А автор плакатів виклав зображення у відкритий доступ і дозволив всім їх використовувати.