Читаєте зараз
Квір на війні: в Україні пройде перший ЛГБТК-кінофестиваль

Квір на війні: в Україні пройде перший ЛГБТК-кінофестиваль

Ilona Kivva
Автор:
  • З 1970 року у Києві проходить фестиваль Молодість, він є одним із найбільших подій такого формату у східній Європі.
  • У рамках заходу з 2001 року існує конкурсна програма «Сонячний зайчик», присвячена фільмам, які зачіпають тему квір-людей.
  • Координатори програми у 2023 році переформатують її.

Перший в історії України відкритий квір-кінофестиваль стане частиною Київського міжнародного фестивалю Молодість, але проходитиме як окрема дотична до нього подія. Ключовою темою стануть ЛГБТК+ люди, які воюють у складі українському війську або в інший спосіб захищають державу. Будуть також представлені кінострічки, присвячені іншим темам, зокрема історичній ретроспективі.

Заборона розповідає про ЛГБТ-кінофестиваль, який відбудеться у червні 2023 року.


Sunny Bunny стане окремим фестивалем

Організатори програми «Сонячний зайчик» у рамках кінофестивалю Молодість організують окремий захід, присвячений квір-спільноті України, розповів Variety програмний координатор Богдан Жук.

Подія відбудеться у червні 2023 року, тобто під час Місяця гордості (Pride month) і стане першим ЛГБТК-кінофестивалем в історії України. Sunny Bunny буде проходити окремо від Молодості, але залишатиметься його частиною у тій чи іншій формі.

Перший день 51-го кінофестивалю Молодість. Фото: Molodist Kyiv International Film Festival

Читати більше новин в Telegram

Ключова мета заходу — гідно представити квір-спільноти та їх різноманіття. Програма також зачіпатиме тему ЛГБТ+ людей на війні.

«Говорити про квір-людей в армії важливо. Вони там, вони воюють. Останнім часом, особливо з початку вторгнення, багато військових-добровольців та інших [причетних до боротьби] публічно виступають як квір, гей, бісексуал, транс. Я думаю, що це був головний фактор, який сприяв серйозним змінам у нашому суспільстві. Зараз є більше визнання», — каже координатор заходу.

Натхненням для організаторів стала Teddy Award, яка проходить у рамках Берлінського кінофестивалю. Премію з 1987 року вручають найкращим фільмам, які торкаються проблем сексуальних меншин.

Створювати більше простору для ЛГБТК-спільноти та знімати різноманітні фільми на цю тематику, за словами Жука, вкрай важливо у наш час.

«Я відчуваю велику радість, коли дивлюся фільми, які не дотримуються цієї традиційної розповіді про те, яким має бути квір-персонаж. Ми хочемо бачити багато різноманітності і просто багато всього. Чим більше, тим краще. Ми втомилися від усіх цих фільмів, які виходять на екрани; від історій, які обертаються навколо прийняття квір-персонажа кимось іншим. Ми хочемо веселощів, а не трагедії. Ми закінчили з цим», — каже Богдан Жук.

КМКФ Молодість: коротко про програми

Київський міжнародний кінофестиваль Молодість — це найбільший сучасний кінофестиваль в Україні та один з наймасштабніших у східній Європі. Він був започаткований у 1970 році, йдеться на сайті КМКФ

На початку це був дводенний огляд короткометражних фільмів, знятих студентами кінематографічного факультету Київського інституту імені Карпенка-Карого. Однак за кілька років долучили й повнометражні ігрові кінокартини, а у 1993 році Міжнародна федерація асоціацій кінопродюсерів офіційно зареєструвала Молодість як міжнародний фестиваль.

«Розвиток молодого професійного кіно — головне завдання фестивалю на сьогодні. В конкурсній програмі беруть участь повнометражні фільми дебютантів та короткий метр. Це ігрові, анімаційні та документальні фільми від авторів зі всього світу. Окремо ми приділяємо увагу кіно, яке було створено українцями чи на території України», — кажуть організатори.

Афіша 51 кінофестивалю Молодість. Фото: Molodist Kyiv International Film Festival

У рамках фестивалю проходять кілька конкурсних програм, серед яких найбільшими є:

  • міжнародна — це повнометражні, короткометражні та студентські фільми;
  • національна — має власне журі, окремий приз і виступає стартовим майданчиком для українського кіно та творців. Приймаються ігрові, анімаційні й документальні короткометражні роботи;
  • Sunny Bunny — програма фільмів, присвячених ЛГБТК+, яка була заснована у 2001 році.

Також є позаконкурсні програми з найновішими національними та світовими кіно: фільм-відкриття, скандинавська панорама, українські прем’єри та багато інших. Щороку кількість програм змінюють, додаючи нові або замінюючи вже існуючі іншими форматами.

Чи буде представлена програма Sunny Bunny у якості конкурсу на Молодості поряд з окремим фестивалем, поки невідомо.

Раніше Заборона розповідала про головні кінопремʼєри лютого 2023 року за версією нашої редакторки Марії Педоренко. У списку є новинка від любителя неочікуваних сюжетних поворотів М. Найта Шʼямалана, дві зовсім різні українські стрічки, а також історія про ведмедя на кокаїні.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій