Києво-Печерську Лавру оцифрують: як працює технологія збереження культурної спадщини
- Система використовує метод фотограмметрії — вивчення форми та розташування предметів за їхнім фотографічним зображенням.
- Планується створити онлайн-копії 15 000 мистецьких об’єктів фонду: ікон, гравюр, настінного живопису та планів-креслень.
Технологію надалі використовуватимуть не тільки в Лаврі, яку звільнили від УПЦ МП. Цифрове збереження мистецьких об’єктів може стати порятунком для реального культурного надбання України, яке знаходиться під загрозою через повномасштабне вторгнення РФ.
Заборона розповідає про диджиталізацію культури.
Пілотний діджитал-проєкт Мінкульту: деталі
Компанія Digital Transitions розпочала в Україні проєкт з оцифрування культурної спадщини. Першим обрали Національний заповідник «Києво-Печерська лавра», повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики України.
«Цей проєкт для Лаври стане частиною значно більшого і важливішого процесу повернення до свого глибокого українського коріння і набуття нових форм та змісту. Україна завжди буде знаходитися під загрозою війни через сусіда-агресора. Тому ми повинні використовувати диджиталізацію як засіб збереження нашої спадщини, а також розширення можливості її доступності та популяризації у світі», — зазначила заступниця голови МКІП Анастасія Бондар.
Для створення онлайн-бази мистецького надбання Digital Transitions безплатно передасть унікальну систему – DT Atom. Спеціалісти налаштують обладнання та навчатимуть співробітників заповідника ним користуватися. Планується оцифрувати 15 000 об’єктів, у тому числі 2 500 документів із фондів.
Читати більше новин в TelegramПершочергово у віртуальний простір переведуть:
- частини площинного живопису;
- ікони лаврської іконописної майстерні;
- різьблені дерев’яні кліше;
- гравюри;
- велику кількість унікальних рукописних планів-креслень, які є в одному примірнику і датуються 17-19 століттями.
DT Atom: особливість технології
DT Atom — це копіювальний стенд для оцифрування, який адаптується до типу матеріалу. Можна відсканувати будь-які об’єкти культурних надбань. Система є модульною та настільною: елементи обладнання можна заміняти відповідно до потреб. Для зйомки використовується високоточна цифрова камера.
Технологія використовує метод фотограмметрії, яка вивчає форми різних предметів у просторі та розташування за їхнім фотографічним зображенням. Камери можуть робити мікрофотографії розміром в один мікрон (25 000 пікселів на дюйм). Це дає змогу досягти високої роздільної здатності зображень — до 14К. Знімання також відбувається у багатьох кольорових спектрах, що дозволяє передати навіть найменші ознаки об’єкта — наприклад, плями від старості на сторінках книги.
Раніше Заборона розповідала про процес виселення Української православної церкви Московського патріархату з Лаври. Керівництво комплексу повністю розірвало договір оренди з церквою.
Читати більше новин в Telegram