Литва перекрила лазівки до Калінінграда. У Москві відповіли погрозами
- Калінінградська область, яка ізольована від Москви на березі Балтійського моря, сильно залежить від вантажів з інших регіонів РФ.
- Перекриття транзиту Литвою позбавить область близько 40-50% товарів, які імпортувалися російським анклавом.
- У Москві істерично відреагували на рішення Вільнюсу і навіть поставили ультиматум з погрозами в принципі всім.
До Калінінградської області Російської Федерації більше не можна через Литву доставляти вантажі, що містять товари із санкційного списку Європейського Союзу. Це і метали, і будівельні матеріали, і технології. У Кремлі таке рішення назвали незаконним і пригрозили, що підготують серйозну відповідь на обмеження проти найбільш європейського регіону РФ.
Заборона розповідає про товарну блокаду Калінінграда країною-союзницею України.
Санкції проти РФ: блокування транзиту до Калінінградської області
Литовські залізниці припинили транзит через територію своєї країни підсанкційних товарів до Калінінградської області з інших регіонів РФ 18 червня 2022 року. Першим про це повідомив губернатор російського ексклава Андрій Аліханов, оприлюднивши лист, отриманий Калінінградською залізницею від литовських перевізників.
За даними Reuters, інформацію про початок товарної блокади підтвердили у вантажному департаменті Державної залізничної служби Литви. Зазначається, що до санкційного списку ЄС входять, зокрема, вугілля, метали, будівельні матеріали, передові технології тощо.
За словами губернатора Аліханова, під заборону транзиту потрапили від 40 до 50 % номенклатури вантажів, що завозилися з інших регіонів РФ. Це призведе до значного збільшення вартості логістики, а також змусить владу звертатися до федерального центру за субсидіями для таких перевезень.
Читати більше новин в TelegramТоварообіг у Калінінградській області сильно зав’язаний на поставках з інших регіонів РФ.
Для Кремля цей регіон важливий перш за все своїм географічним розташуванням на Балтійському морі, що дозволяє ефективно розгортати Балтійський флот РФ. Калінінград також сусідить по суші з Польщею та Литвою, а по морю з Німеччиною, іншими балтійськими та скандинавськими країнами. Тобто регіон розташований фактично в епіцентрі НАТО, тож очевидно, що там зосереджено чимало систем озброєння, які потрібно підтримувати у належному стані.
Товарна блокада Калінінграда: реакція Росії
20 червня до Міністерства закордонних справ РФ була викликана тимчасово повірена у справах Литви Віргінія Умбрасане. Їй виголосили рішучий протест щодо рішення Вільнюса перекрити транзит товарів і висунули ультиматум негайно зняти блокаду з Калінінграда.
«Якщо найближчим часом вантажний транзит між Калінінградською областю та іншою територією Російської Федерації через Литву не буде відновлено в повному обсязі, то Росія залишає за собою право на дії щодо захисту своїх національних інтересів», — йдеться в офіційній заяві МЗС РФ.
Прессекретар Путіна Дмитро Пєсков назвав рішення Литви щодо блокування транзиту безпрецедентним та незаконним. «Це порушення всього і вся, воно вимагає глибокого аналізу перед прийняттям Росією відповідних заходів. Протягом кількох днів це буде зроблено», — цитує речника Кремля російський Интерфакс.
Водночас членкиня Ради Федерації Росії від окупованого Криму Ольга Ковітіді заявила, що обмеження Литвою транзиту вантажів вдарить по самих балтійських країнах, але не пояснила чим саме. «Для всіх очевидно, що рішення литовської влади обмежує мобільність та можливості всіх жителів країн Балтії. Ситуація посилюється тим, що Росія не залишить поза увагою подібний недружній на її адресу випад. Потрібно розуміти, що заходи Російської Федерації на рішення литовської влади, що обмежує транзит російських вантажів, бумерангом повернутися в країни Балтії», — написала російська чиновниця.
А російський сенатор Андрій Клішас взагалі назвав такі дії Литви порушенням суверенітету Росії над Калінінградом. «Спроба встановлення фактичної блокади області Калінінграда з боку Литви є порушенням суверенітету Росії над даним регіоном і може бути підставою для дуже жорстких і абсолютно законних дій з боку Росії», — заявив рашист у своєму Телеграмі.
Нагадаємо, в червні в Держдумі РФ з’явилася ідея відкликати визнання незалежності Литви.
Калінінград: пояснення Литви щодо обмеження транзиту
22 червня 2022 року, після кількох днів погроз від РФ, прем’єр-міністерка Литви Інгріда Шимоніте заявила, що усі заяви кремлівської пропаганди про нібито тотальну блокаду Калінінграда — суцільна брехня.
Вільнюс лише виконав свої зобов’язання щодо європейських санкцій, які були узгоджені ще 15 березня. До 18 червня у Москви був тримісячний перехідний період, щоб вирішити усі свої логістичні проблеми з Калінінградською областю.
«Набули чинності санкції ЄС щодо сталі та чорних металів, що перевозяться територією Євросоюзу. Усі інші вантажі, що необхідні для життя мешканців Калінінградської області, перевозяться. Пасажирський транзит також здійснюється відповідно до спеціальної угоди між ЄС, Росією та Литвою», — зазначила очільниця литовського уряду.
Шимоніте також пояснила, що на сталь та вироби з чорних металів припадає лише близько 1% загального обсягу залізничних вантажів до Калінінграда, що прямують через Литву. Тож втрати регіону далеко не такі страшні, як їх малює кремлівська пропаганда.
Раніше Заборона розповідала про пропозиції Єврокомісії щодо конфіскації заморожених активів Росії та російських олігархів, що несуть відповідальність за війну проти України.
Читати більше новин в Telegram