Читаєте зараз
На виборах у Молдові перемогла Майя Санду. Яких змін варто чекати від першої президентки в історії країни

На виборах у Молдові перемогла Майя Санду. Яких змін варто чекати від першої президентки в історії країни

Aliona Vyshnytska

У другому турі президентських виборів у Молдові перемогла Майя Санду — лідерка партії «Дія і солідарність». Вона набрала 57,7 відсотка голосів та обійшла чинного проросійського президента Ігоря Додона. Заборона розповідає, чи варто тепер чекати кардинальних змін у молдовській політиці та чому нова президентка не планує переїжджати зі своєї квартири.


Мовне питання

Майї Санду 49 років. Вона народилась у родині ветеринара та шкільної вчительки. Вивчала менеджмент та міжнародні відносини в Молдові, а у 2010 році закінчила магістратуру Гарвардського інституту державного управління в Кембриджі, США. Працювала економісткою в представництві Всесвітнього банку в Кишиневі, була директоркою головного управління макроекономічної політики та програм розвитку в Міністерстві Молдови, координувала програми ООН з розвитку та була радницею виконавчого директора Всесвітнього банку у Вашингтоні.

У 2012 році Майю Санду призначили міністром освіти. За три роки свого керування міністерством вона встигла реалізувати кілька освітніх реформ, зокрема, серйозно посилити контроль за складанням іспитів. Всі аудиторії було оснащено камерами відеоспостереження, а студенти, яких помічали за списуванням, були позбавлені права перескладати іспити. 

Фото: з фейсбук-сторінки Майї Санду

Також Санду розробила Кодекс про освіту, де запропонувала зробити англійську мову обов’язковою для навчання в школах, а російську вивчати факультативно як іноземну. Крім того, вона активно популяризувала державну мову — румунську. Її позиція щодо факультативної російської неодноразово ставала об’єктом маніпуляцій, зокрема тодішнього президента Ігоря Додона. Напередодні виборів він лякав виборців тим, що кандидатка буде утискати права російськомовних. Натомість Санду заявляла, що для неї важливі права людини, і що вона хоче шукати гроші, щоб в школах викладалися всі мови меншин.

Україна і Придністров’я

У 2015 році Майя Санду створила власну партію «Зроби крок з Майєю Санду», яку згодом перейменували на «Дія і солідарність». В основі ідеології партії лежать євроінтеграція і боротьба з корупцією. Як пояснювала сама Санду, вона бачить європейську модель розвитку найбільш доречною для Молдови, оскільки для країни важливі права і свободи, а також урядовий апарат, який не допускає корупції. 

Від партії «Дія і солідарність» Майя Санду балотувалась у президенти ще у 2016 році, але програла проросійському кандидату Ігорю Додону. Санду стверджує, що саме під час каденції Додона країна опинилася у зовнішньополітичній ізоляції: він активно співпрацював лише з Росією. Під час цьогорічних виборів Володимир Путін також відкрито підтримав кандидатуру Ігоря Додона.

Фото: з фейсбук-сторінки Майї Санду

Санду підтримує територіальну цілісність України та планує будувати з Україною хороші стосунки: «Думаю, що Молдова й Україна перебувають в одній геополітичній зв’язці», — заявила вона. Крім того, вона планує підняти питання про виведення російських військ з Придністров’я. У 2016 році вона вже згадувала, що миротворчі війська мають складатися з представників декількох країн, а не однієї.

Санду — проєвропейська політикиня, тому від неї чекають, що Молдова буде більше орієнтована на Захід, ніж на Росію, як це було за часів Додона. Втім, молдовські політологи кажуть, що багато буде залежати від парламенту, адже Молдова — парламентська республіка. Зараз там має більшість партія Додона. Очевидно, що Санду буде наполягати на позастрокових парламентських виборах, але з цим можуть виникнути проблеми.

Вибори 

Напередодні виборів-2020 було запущено цілу кампанію для дискредитації Майї Санду. Команда тодішнього президента Ігоря Додона фактично захопила місцеве телебачення (переважно в регіонах, де було найбільше підтримки проросійського кандидата) та створювала відеосюжети про те, що Санду планує заборонити слова «тато» і «мама»: демократичних державах нібито є лише «Батько-1» і «Батько-2». Як пише Європейська правда, у відеороликах було змонтовано реальні кадри з відео, де Санду вітається з глядачами, і накладено дубляж звуку, де розповідають про її «плани» після перемоги.

Фото: з фейсбук-сторінки Майї Санду

Чорна реклама не допомогла Ігорю Додону: Санду виграла з розривом у майже 15% із чинним президентом. Найбільше підтримки вона отримала від діаспори. Фактично кожен шостий виборець голосував з-за кордону: майже 250 тисяч із півтора мільйона. Також Санду перемогла в усіх районах Кишинева. Чинного президента підтримали переважно мешканці сільських районів, жителі Придністров’я та Гагаузії [невелика автономія, яка орієнтована переважно на Росію]. Під час одного зі своїх передвиборчих виступів Додон розповів, що якась бабця з Гагаузії нагадала йому перемогу на яйцях, але передбачення так і не справдилося.

Додон каже, що піде в суд оскаржувати результати, але Санду вже привітали лідери багатьох країн, в тому числі й Володимир Путін.

Санду планує залишатися жити у своїй двокімнатній квартирі в Кишиневі й після перемоги, щоб не витрачати державний бюджет. А їздити планує на Тойоті 2007 року випуску. Вона купила свою квартиру після роботи в офісі Всесвітнього банку, а машину — на гроші, зароблені у Вашингтоні.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій